Forum Forum inwestycyjneSpółki

Kopex wg wskaznika ROIC

Kopex wg wskaznika ROIC

motyl1604.71 / 2007-07-22 21:32
Czesc Akcjonariuszom,


Tak jak napisalem kilka dni temu wziąłem się za analize naszego Kopexu.

Ponieważ jest to pierwsza moja analiza tego typu mogę gdzies popelnic oczywiste bledy pisarskie. Jeśli się takie znajduja to tylko w związku z tym ze bardzo jestem podekscytowany tym co wyszlo….

Szczerze  nasz nowy ZZM – Kopex to…. przykład książkowy. Analize oparlem o metody stosowane przez Warena Buffeta i wg założeń Benjamina Grahama… Już widze te uśmiechy… Coz może się komus spodoba a może nie…. Wasz wybor.

W swoich wyliczeniach robilem duzo zaokrągleń i zawsze były to zaokrąglenia na nasza niekorzyść.

Zatem po kolei.

Dla mnie na pierwszy rzut oka duzym zaskoczeniem było to ze wogole nie bierze się pod uwage tak często podawanego wskaźnika c/wk a wskaźnik c/z jest uzyty tylko raz !!!

Analiza opiera się na:
-najważniejszym wskaźniku swiata czyli ROIC ( po naszemu to stopa z zainwestowanego kapitalu czyli stopa jaka uzyskuje firma od gotowki która co roku inwestuje w sama w siebie)

Nie będę się tu jakos rozpisywal na ten temat, ale ROIC na poziomie 10% i wyzej mowi o tym ze firma tak zwana ( swietna ) Fose Zabezpieczajaca. Taka fosa zmusza innych do bycia konkurencyjnymi poprzez obnizanie cen, a w ten sposób trudno zrobic pieniadze… To cytat z ksiazki - jakze pasuje do naszej spolki. Przypomne ze ceny naszego sprzętu sa mniej wiecej o 30% nizsze od konkurencji ( cytuje prezesa Soroke numer 7 Art. Of Miting )… Konkurencja się mocno przy Kopexie spoci…

Wszystkie srednie wzrostu musza mieć wartość minimum 10% - wyliczenia oparlem na danych za lata 2003-2007 (dane za I kw)

-wzroście kapitalu wlasnego
-wzroscie wskaźnika zysku na akcje  nie mylic z c/z
-wzroscie obrotow handlowych ( czyli zyskow brutto )
-wzroscie przepływów pieniężnych

Te parametry podalem w kolejności wg ważności

W analizach pominąłem ze względu na brak danych z ZZM wzrost przepływów pieniężnych. Maja one najmniejszy wpływ na obliczenia co wyjdzie w trakcie.


Wszelkie dane mam z prospektu oraz danych opublikowanych w Przewodniku Inwestora numer 22 wydanego przez Parkiet.

Chociaz polaczenie ZZM i Kopexu jest na ukończeniu ja w swoich wyliczeniach połączyłem te firmy już w 2003 roku.

Zatem czas na… liczby


ROIC dla ZZM-KOPEX wynosi:

-10,25% w roku 2003
-12,50% w roku 2004
-12,20% w roku 2005
- 8,2% w roku 2006
-10,4% w roku 2007 ( przy szacowanym kapitale wlasnym na koniec roku 543 mln oraz zobowiązaniach na poziomie 650 mln oraz zysku 124 mln )

Zatem jest BARDZO DOBRZE!!!

Jak wytłumaczyć obniżenie ROIC w roku 2006… Przejecie i inwestycje inwestycje i przyjecia. Taka działalność wymaga finansowania a finansowanie to dodatkowe zobowiązania i to one sa winne obniżenia wskaźnika.

Co ciekawe to ZZM jest firma która spelnia oczekiwania Warena Buffeta. Nie uwzgledaniajac wynikow Kopexu ROIC ZZM wynosi ( w nawiasie KPX ):
-19,06% (3,68%) rok 2003
-20,28% (6,26%) rok 2004
-15,5% (8,00%) rok 2005
-8,8% (6,65%) rok 2006
-10,13%(7,27%) rok 2007

Jak widac obie firmy w roku 2006 bardzo duzo inwestowaly, co można sprawdzic śledząc działalność w komunikatach.

Wzrost kapitalu wlasnego:

W roku 2003 laczny ZZM-Kopex kapital to 182mln ( 109 ZZM +73 KPX) w roku 2007 543mln ( 388 ZZM +155 KPX )

Jak zatem to wyglada?
-sredni wzrost kapitałów wlasnych ZZM-Kopex to 32% rocznie
-sredni wzrost dla ZZM 36%
-sredni wzrost dla KPX 21%


Sredni roczny wzrost wskaźnika zysk na akcje:
- dla ZZM-Kopex to 40% ( z 0,49 pln na 1,83 pln )
- ZZM to 36% ( z 20,11 pln na 68,31 pln ) założyłem 90 mln zysku 07r
- Kopex to 32% ( 0,32 pln na 1,00 pln ) założyłem 19,9 mln zysku 07r

Zastanawiające może być to ze dynamiki firm osobno sa mniejsze niż grupy. Wynika to z faktu ze do wyniku grupy ZZM-Kopex dodalem 14 mln zysku wypracowanego przez Hansena. 20+90+14=124. Oczywiście liczone wszytsko jest dla 67 632 538 akcji.


Sredni roczny wzrost wartości sprzedazy
-dla ZZM-Kopex to 45% ( 320mln na 1 688mln )
-ZZM to 57% ( 174mln na 1 052 mln )
-Kopex to 34% ( 208 mln na 670mln )


Teraz pozostaje już tylko jedno pytanie: JAK TE DANE PRZELOZYC NA WARTOSC AKCJI W PRZYSZLOSCI?

Do wyliczenia tego ile Kopex będzie wart za 5 lat?

Trzeba oszacowac stope wzrostu wskaźnika zysk na akcje.

To szacuje się na podstawie przeszłości która mamy wyzej opisana. Zalecane jest do szacowania stopy wzrostu wskaźnika na akcje przyjąć stope wzrostu kapitalu wlasnego w przeszłości. Dla nas oznacza to 32% wzrostu.

Idzmy dalej…

Na rok 2007r zysk na akcje mamy na poziomie 1,83pln ( 124 mln ) zatem przyjmując ze firma rozwija się w tempie 32% ( wariant optymistyczny ) otrzymamy za 5 lat zysk na akcje w wysokości 7,33 pln

Jaki c/z?

C/Z w przyszłości możemy obliczyc mnożąc razy 2 przewidywana stope wzrostu, czyli 2x32=64. Co ciekawe w tej chwili c/z to 67. Ciekawe prawda? Zakładając ze dzis mamy deko wygorowane oczekiwania przyjme do obliczen c/z na poziomie 52.

Aby było jasne c/z za 5 lat ma wynosic 52.

Daje to cene za 5 lat 50x7,33pln = 381,16pln

Czy zatem Waren Buffet kupilby akcje Kopexu ? Hmmm… nie jest to takie oczywiste ponieważ on lubi mieć Margines bezpieczeństwa. Co to oznacza? Ze lubi kupowac 1 usd za 50 centow.

Jak wyglada nasz Kopex?

Jak obliczyc cene Kopexu za która kupilby W.Buffet. Szacując 32% wzrostu rocznie w ciagu 5 lat nasza przyslowiowa zlotowka zostanie podwojona w ciagu 2,25 roku oznacza to ze w ciagu 5 lat podwojenie nastapi 2 razy. Czyli pierwotna zlotowka zostanie pomnozona 4 razy.

Aby otrzymac „cene katalogowa” wystarczy podzielic cene za lat 5 czyli 381,16pln przez 4 otrzymamy 95,29pln. Buffet kupuje zawsze z 50% bonifikata czyli jakby Kopex był po 47,65pln wziąłby w ciemno.

Jaki wniosek?

Na dzis dzien aby zarobic 300% z okładem wystarczy kupic Kopex za 95,29pln i poczekac 5 lat. Oczywiście przy zalozeniu ze firma będzie się rozwijac w tempie 32% rocznie.


32% to duzo zwłaszcza w ciagu 5 lat non stop – chociaz do tej pory firma się tak rozwija. Trzeba wziąć pod uwage ze z roku na rok będzie coraz wieksza i rozwoj nie będzie już taki latwy ( w tym tempie )


Podsumowujac: cena 47,65 to cena promocyjna. Dzis mamy 56pln co oznacza ze dzis dyskonto wynosi 41%.


Wielu z was się pewnie uśmiecha ja tez to robie.

Zwroccie uwage na jedna mala rzecz w przypadku ZZM ( jeśli ROIC wynosi ponad 10% podobno jest tak zawsze ). Roczny wzrost kapitałów wlasnych i wzrost zysku na akcje wynosi… 36%. Ciekawe prawda?

Tyle ja.

JM

PS Odpowiem na pytania jak będą. Niewielkie rozbieznosci w wyliczeniach wynikaja z zaokrągleń.


PSII Przy wzroście firmy 28% cena osiagnie wg tych samych założeń 314,39 pln a Cena katalogowa na dzis to 78,59pln… 29% to nadzis taka promocja.
Wyświetlaj:
NEWYORKER1 / 85.222.82.* / 2010-10-01 12:39
ciekawie się czyta takie forum po latach! ja kupiłem kopex za 16.5 to chyba nieżle jak myslicie!? :)
stenku / 2013-11-03 15:47
Nie, to za drogo :P
A teraz poważnie. Po pierwsze, autor analizy miał wielkiego pecha, bo zrobił ją niemalże w przeddzień wielkiego załamania rynku. To nie jego wina. Po drugie i to już jest ewidentnie jego osobista wina, przyjmowanie stopy wzrostu na poziomie 32% jest niepoważne.
Załazy / 83.28.201.* / 2007-07-22 21:56
Cześć Motyl
niezła wywołałeś dyskusję na Bankierze, tak prywatnie ja wolę to forum
.
Poniewarz dobiero od niedawna próbuję inwestować a nie widzę za bardzo sensu wgłębiania się w analizę AT jest dobra po fakcie jak trzeba udowodnić, że ktoś miał rację.
Mam pytanie na ile wskażniki C/Z, C/EBIT, C/WK i C/S itp.są przydatne przy alalizie spółek
motyl1604.71 / 2007-07-22 22:07 / portfel / Bywalec forum
czesc Zalazy,

Szczerze...

Wogole ich nie uzywam.. No moze za wyjatkiem c/z

JM
Załazy / 83.28.201.* / 2007-07-22 22:24
Dzięki
muszę zacząć uczyć się analizy
motyl1604.71 / 2007-07-22 22:46 / portfel / Bywalec forum
Przeczytaj "Inteligentnego Inwestora" Benjamina "Grahama

JM
elea / 77.253.130.* / 2008-01-05 20:13
Ja dodałabym ksiązkę Alexandra Eldera " Zawód inwestor giełdowy ". Godne polecenia szczególnie dla nowicjuszy
PRZEMO"Q / 81.158.173.* / 2007-08-02 10:06
Witam Motyl,
Twoje posty naprawde warto czytac.
Czy zdradzilbys skad bierzesz dane do analizy, (web, ksiazki, serwisy)?
Polecilbys jakies ciekawe ksiazki, publikacje z ktorych uczyles sie tych analiz?
Dzieki, Przemo.
Piter18pl / 79.163.97.* / 2008-01-05 17:05
Ta to jest proste :D książki z których motyl to wszystko bierze to "Zasada # 1" Phil Town , "Inteligentny Inwestor" Benjamin Graham , oraz "Na Sposób Warrena Buffetta" . Ech i co z tego że Kopex wygląda tak właśnie jak przedstawiłeś ?? 10% to jest minimum a nie jak mówisz "dobrze". Jeżeli chcecie mieć naprawdę dobre spółki to Motyl zrób te wyliczenia na spółkach TuEuropa i LPP przy nich Kopex odpada. Wybierajcie te idealne które odrazu wpadają w oko a nie te przeciętne bo wybierając te najlepsze zwiększacie prawdopodobieństwo sukcesu. Najlepsze : TuEuropa , LPP Troche gorsze : Permedia , Hydrotor.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy