Forum Forum dla firmKsięgowość

koszty dojazdu do pracy

koszty dojazdu do pracy

dzidziak / 2013-05-17 10:32
W jaki sposob moge sobei rozlizcyc koszty dojazdu do pracy? Chodzi o to ze dojezdzam codziennie do pracy pociagiem i slyszalem ze jest mozliwosc dogadania sie z szefem ze moga to byc jako koszty dojazdu które on mi pokrywa (tj o tyle wiecej mi zwieksza wypłate) Da sie tak?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-05-17 11:30
Teoretycznie tak, tylko w praktyce jaki pracodawca przyzna świadczenie, do którego NIE jest prawnie zobligowany ?

To problem pracownika, czy dojeżdża i ile za to płaci. Ustawowo może tylko jako podatnik podwyższyć zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodu, albo odliczyć w zeznaniu rocznym koszty rzeczywiste, o ile są udokumentowane imiennymi biletami okresowymi przewoźnika zbiorowego.

Pracodawcę dotyczy tylko ta pierwsza kwestia, tj. jako płatnik zaliczki PIT uwzględnia te koszty w stawce niższej lub wyższej w zależności od oświadczenia pracownika.
dzidziak / 2013-05-17 11:48
a czy mogę sie umówić z pracodawca ze powiedzmy koszty mojego dojazdu do pracy będą jako premia? czy on bedize musiał z tego jakis podatek oplacac? Zalezy mi na tym zeby to jakos rozwiazac najlepiej a szef jest tez ugodowy
szklarek / 2013-05-17 12:26
Co do zasady wszystkie elementy wynagrodzenia i świadczeń ze stosunku pracy są oskładkowane i podlegają PIT.
O ile nie korzystają ze zwolnień przedmiotowych.

W kontekście dofinansowania kosztów dojazdu, również w formie po prostu transportu zakładowego zwolnienie takie dotyczy jedynie sytuacji, gdy pracodawca ma ustawowy obowiązek- dotyczy to tylko wybranych grup zawodowych (zwrot kosztów dojazdu do miejsca pracy/ pełnienia służby przewidują np. przepisy ustaw o Prokuraturze, Policji, Straży Granicznej i ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych w stosunku do sędziów).
dzidziak / 2013-05-17 12:53
czyli chcac nie chcac najlepiej zeby mi ta kase dal do reki poprosu i tyle tak? bez zadnych oplat podatkow itp. szkoda ze nieda sie tego w pelni legalnei i starysfakcjonujaco dla obu stron zrobic
Martyna 76 / 2013-05-17 13:56
Ja tego nie rozumiem w Holandii na przykłąd jeżeli mieszkasz dlaeko od miejsca pracy, firma chcę żebys się przeprowadził bliżej , w Polsce natomiast pracodawca ma to gdzieś , zwrto kosztów za przejazd? NIE MA MOWY!!

Najnowsze wpisy