koszty ETF vs CFD

Rob965 / 89.64.89.* / 2020-05-18 21:13
Chciałbym się odnieść do ryzyka walutowego, bo właśnie ono mnie obecnie najbardziej wstrzymuje przed inwestycjami w zagraniczne ETF’y. Zastanawiam się, czy zabezpieczeniem nie był by taki instrument jak CFD.

Każdy artykuł jaki czytam, mówi, że CFD to instrument który nie nadaje się na inwestycję długoterminową. Mimo to ja nadal doszukuje się w CFD większych korzyści niż w ETF, przynajmniej w przypadku moich planów inwestycyjnych.

Weźmy na przykład GAZPROM. Jest notowany w USD. Załóżmy czysto teoretycznie, że akcje po 3 latach od dzisiaj rosną o 70%.
Zarobiłem 2 500 USD (przyjmijmy dla ułatwienia że to 10 000 PLN).
Dla porównania, by było to możliwe przy ETF wszedłem za 3 500 USD co oznacza, że na 3 lata zablokowałem ok. 15 000 ZŁ biorąc kurs USD 4,25. By CFD dał taki sam wyniki musiałem zablokować 6000 zł by mieć zabezpieczony odpowiedni margin level.
I teraz tak – zakładam 3 opcje, kurs dolara pozostanie przez 3 lata na podobnym poziome lub spadnie o 25gr lub o 50gr. Zrobiłem proste porównanie w tabelce, które jeżeli nie popełniłem błędu pokazuje który instrument był by bardziej opłacalny w tych trzech scenariuszach.

Pytanie – czy to co tam wypisałem jest poprawne i dobrze to kalkuluje a tym samym dobrze rozumiem koszty posiadani tych dwóch instrumentów? Bo jeżeli tak, to CFD wydaje się być w 2 przypadkach bardziej opłacalny…
To prosta tabelka, robiona na brudno, ale chyba czytelna:

https://drive.google.com/open?id=17409ll5v7H4h8H9Y96bj4kIcU8bWsl5f

W jednym zdaniu o tym co mów moja tabelka 🙂 – wystarczy, że złotówka się umocni o 25 gr, to na CFD zarabiamy po wszystkich kosztach (w tym swapach) o 330 zł więcej niż gdybyśmy wybrali sam ETF. Bez znaczenia jak się zachowają akcje. Zawsze przy takiej zmianie walutowej jesteśmy stratni bardziej na ETF’ie względem CFD. Oczywiście kwotowo o wiele bardziej dotkliwe będzie, gdy akcje np. wrócą do poziomu sprzed 3 lat, ale na CFD odczujemy to trochę mniej. Stąd mój ból głowy, dlaczego CFD nie jest dobrą opcją na kilka lat, skoro tak mocno zabezpiecza nas przed różnicami kursu waluty ? W szczególności, gdy kurs zmieni się o 50gr lub więcej.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy