Koszty firmy

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-04-24 15:09
Planuję założyć własną firmę. Nie wiem jednak jak to wszystko sobie policzyć. Chciałabym być dobrze przygotowana. Wiem, że zakup komputera, samochód i komórkę mogę zaliczyć do kosztów firmy. Co jeszcze? Proszę o poradę.
jbem / 2009-04-24 15:10 / Jacek Bem, doradca klienta
Szanowna Pani,

Poruszony przez Panią temat reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów. Ustalając podstawę opodatkowania za dzień poniesienia kosztu wg nowej ustawy uznaje się dzień, na który ten koszt został zaksięgowany na podstawie otrzymanej faktury. Oznacza to, stosowanie zasady memeoriału.
Muszą być spełnione dwa warunki, aby dany wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów. Tylko łącznie spełnienie tych dwóch warunków: pozytywnego i negatywnego na to pozwala.
1. Celem jego poniesienia jest realizacja zadań statutowych, z których dochód podlega zwolnieniu podatkowemu.
2. Wydatek nie może się znajdować na liście kosztów nie, stanowiących kosztów uzyskania przychodu.
Przykładowo kosztem firmy mogą być wymienione przez Panią telefon służbowy, samochód i laptop, a także czynsz wynajmowanego lokalu, media (telefon stacjonarny, Internet, prąd), wszelkie koszty związane z samochodem wpisanym na środki trwałe firmy, paliwo, koszty wyjazdów, hotele. Zdroworozsądkowo należy przyjąć, iż kosztem może być każdy wydatek, który da się powiązać ze źródłem dochodu. Przykładowo prawie zawsze kurs języka angielskiego uznamy za koszt, ale języka japońskiego raczej tylko, jeżeli planujemy ekspansję na rynek azjatycki. Należy uznać, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Warto zawsze wziąć fakturę. W najgorszym wypadku księgowa zakwalifikuję ją jako NKUP.

Jacek Bem, doradca klienta

SOHOfinance

kredyty, inwestycje, podatki, księgowość, ubezpieczenia-kompleksowa opieka
doświadczonychdoradców.

Najnowsze wpisy