Forum Forum podatkowePIT

koszty uzyskania przychodów - 2 pracodawców (praca, o dzieło)

koszty uzyskania przychodów - 2 pracodawców (praca, o dzieło)

gość12345 / 94.42.26.* / 2013-04-25 16:51
witam,

mam pytanie:
dotychczas pracowałem na umowę o dzieło. teraz znalazłem prace i u dotychczasowego podmiotu dorabiam w ograniczonym zakresie. u pracodawcy, z którym nawiązałem stosunek pracy, podałem, iż ten 2gi pracodawca nie 'wliczał' kosztów uzyskania przychodów. teraz patrząc na pit za 2012 rok widzę, ze jednak koszty uzyskania przychodów są wyszczególnione na picie -11. co z tym zrobić? poinformować obecnego głównego pracodawce, iż ten 2gi jednak pomniejsza przychód o te koszty, czy 2go pracodawce (tego o dzieło) poinformować oficjalnie o fakcie, iż tam tez będzie pobierana zaliczka? a może trzeba rozwiązać to inaczej? nie chce dopłacać do Us, jak się będę rozliczał za 2013 rok!
proszę o pomoc ;)
Wyświetlaj:
gość12345 / 94.42.36.* / 2013-04-26 18:42
dzięki za pomoc, czyli nie ma czym się martwic. problem byłby w przypadku 2x umowa o prace.
belladonna / 2013-04-25 19:22 / Tysiącznik profesjonalny
Jak stosunek pracy i umowa o dzieło, to dla każdego inne KUP. W innych rubrykach więc dopłat w zeznaniu nie ma.

Problem jest przy równoczesnych 2 stosunkach pracy, bo pracodawca z ustawy ma KUP naliczać, a jak po zsumowaniu przekroczy limit, to wpisujemy w zeznaniu do limitu i dopłata w podatku wyjdzie :)
gość12345 / 94.42.26.* / 2013-04-25 21:40
dzięki za pomoc, jeszcze jedno pytanie - czy w przypadku umowy o dzieło KUP są stale, niezależnie od zarobków brutto? wcześniej zarabiałem tam 2 tysiące, teraz będzie to niecałe 1/4 tego.
wiwan / 2013-04-25 23:36
'bella' już śpi ;-) więc się wtrącę.

KUP przy dziele są stałe w sensie stawki procentowej (20% albo 50%) w stosunku do przychodu, a nie kwotowej.

Stawka 50%- tylko w przypadku gdy w ramach dzieła dochodzi do "przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

I z nowością w postaci limitu rocznegO:

http://www.money.pl/forum/umowy-o-dzielo-w-2013-t3388922.html

Najnowsze wpisy