KOV

Money.pl / 2010-05-27 14:01
Komentarze do spółki: KOV.
Wyświetlaj:
tk3 / 78.154.84.* / 2011-05-09 11:48
Kulczyk Oil Ventures (KOV) potwierdził, że jego spółka zależna (w 100%) podpisała 6 maja umowę o przystąpieniu do konsorcjum Neconde, które zwyciężyło w przetargu na zakup 45% udziałów w koncesji wydobywczej ropy i gazu OML 42 w Nigerii. KOV obejmie pośrednio 9% w tej koncesji.

Wcześniej agencja Dow Jones Newswires podawała, że cena za 45% udziałów w koncesji wyniesie ok. 800 mln USD.

"Zgodnie z umową przeniesienia Neconde nabędzie 45% udziału w Licencji Wydobycia Ropy 42 (licencja OML 42). Pozostałe 55% udziału w licencji 42 jest własnością spółki Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC)" - głosi komunikat.


KOV podkreśla, że większość udziałów w Konsorcjum Neconde znajduje się w rękach nigeryjskich.

"W skład Konsorcjum Neconde wchodzi między innymi spółka w całości należąca do akcjonariusza Kulczyk Oil, Kulczyk Investments SA (KI). KOV, za pośrednictwem zależnej spółki celowej stanowiącej w 100% jej własność, na podstawie umowy o przystąpieniu do konsorcjum nabywa 20% wyemitowanych akcji zwykłych Neconde, co w efekcie da KOV pośrednio 9% udziału w Licencji 42" - czytamy dalej w komunikacie.

Nabycie przez KOV od KI dodatkowych akcji w Neconde (skutkujących posiadaniem ponad 20% akcji Neconde) będzie możliwe za jednogłośną zgodą rady Neconde, podano także.

Oprócz spółek zależnych Kulczyk Oil i KI, konsorcjum Neconde obejmuje następujące podmioty: Grupa NestOil (jedna z czołowych krajowych grup naftowo-gazowych w Nigerii), Aries E&P Company Limited (podmiot należący do nigeryjskiego koncernu Yinka Folawiyo), VP Global (podmiot reprezentujący interesy społeczności lokalnej utworzony przez fachowców branży naftowo-gazowej wcześnie zaangażowanych w zagospodarowanie złóż na obszarze Licencji 42).

Licencja OML 42 zajmująca obszar 814 km kw. w Nigerii, w rejonie Delty Nigru, stanowi przedmiot dzierżawy od 1962 r. Ważność aktualnej licencji wygaśnie w 2019 r. Wstępną produkcję rozpoczęto w 1969 r.

"Produkcja, głównie ropy naftowej, była prowadzona do połowy 2005 r., kiedy to została wstrzymana ze względów bezpieczeństwa w rejonie Delty Nigru. Produkcja z licencji OML 42 (w roku 2004, ostatnim pełnym roku kalendarzowym, w którym trwało wydobycie), utrzymywała się na poziomie ponad 50 tys. baryłek ropy dziennie (bopd) i ponad 80 mln stóp sześciennych dziennie (MMcf/d) gazu ziemnego" - napisano także w komunikacie.

RPS Energy oszacowała, że pozostały, zdatny do wydobycia potencjał rezerw ropy na licencji OML 42 przypadający na 45 proc. udział Neconde wynosi: w kategorii RPS low estimate - netto Neconde (45%): 57,3 mln baryłek, netto KOV (9%): 11,5 mln baryłek; w kategorii RPS best estimate - netto Neconde (45%): 126 mln baryłek, netto KOV (9%): 25,2 mln baryłek; w kategorii RPS high estimate - netto Neconde (45%): 232 mln baryłek, netto KOV (9%): 46,4 mln baryłek.

"KOV uważa, że te oszacowania są ostrożne, ponieważ nie uwzględniają znacznych ilości gazu i powiązanych cieczy występujących na obecnych polach, tak samo, jak nie uwzględniają znaczącej liczby niewywierconych obiektów i potencjalnych terenów poszukiwawczych, które zostały określone na terenie Licencji 42" - podkreśla spółka.

Obecnie na terenie licencji OML 42 trwa wydobycie na poziomie około 20 tys. baryłek ropy dziennie z jednego, z pięciu historycznie produkcyjnych pól, które ostatnio zostało reaktywowane.
Kovwww / 78.133.158.* / 2011-05-09 11:28
Nie czaje tego w ogóle... spółka naprawdę z perspektywami, takie info poszło, inwestuje w kilka projektów - pewnych projektów - nie to co na petrolu (jedna dziurka i to wszystko) hmmm.... może coś się zmieni.....
Płynący z trendem / 84.10.103.* / 2011-05-09 11:22
PRZESIADKA NA OPTYKA !!!!
RATUJCIE SWOJE PIENIĄDZE!!!
wielki teor / 89.73.8.* / 2011-05-09 10:27
Dobre info jedno, drugie .... i dupa kursu nie rusza :(
KOValainen / 2011-05-09 10:25 / Bywalec forum
To teraz zabawmy się i policzmy ile warte są aktywa KOV.
karambol / 83.31.15.* / 2011-05-07 13:54
Witam,
Udział KOV w konsorcjum Neconde właśnie potwierdzony via ESPI.
ojk4 / 81.190.213.* / 2011-05-09 10:23
:)
stuuudentttt / 178.37.206.* / 2011-05-07 11:42
Witam Was ! zostało kilkanaście dni do oddania pracy więc na gwałt potrzebuję 80 poniższych ankiet, na dziś mam 30, więc proszę pomóżcie ;) ankieta dotyczy platform transakcyjnych obslugujacych rachunki maklerskie ! z gory dzięki !

http://tinuyurl.com/phankieta
mały skrzywiony jasio / 77.255.45.* / 2011-05-07 14:07
Proszę bardzo :)
Pomóżcie chłopakowi, minuta roboty ;)
GDA66TY / 2011-05-06 22:20 / Tysiącznik na forum
Jak na dzisiejszy dzień na którym padły takie pozytywne informacje tu muszę stwierdzić
że zaliczyliśmy porażkę. Mimo wszystko to po takim info i przy takim zainteresowaniu na forach i w mediach to liczę na szybki wzrost do 2,20zł.
SenseiKrk / 213.134.183.* / 2011-05-09 04:26
20% udzial w transakcji, oznacza wydatek 160 mln usd (800 mln * 20%).. a cala spolka KOV ma kapitalizacje 285 mln usd. Wiec emisja nowych akcji bedzie nieunikniona. To nie jest dobre info..
KOValainen / 2011-05-06 11:28 / Bywalec forum
Według „The Wall Street Journal" spółki kontrolowane przez Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka, kupiły w ramach konsorcjum utworzonego z lokalnymi firmami 45 proc. udziałów w nigeryjskim złożu ropy i gazu objętym koncesją OML 42. Z informacji „Rz" wynika, że wartość transakcji wyniosła 600 mln dolarów (1,59 mld zł). Z kolei według WSJ jest ona zbliżona do 800 mln dolarów (2,12 mld zł).

Tak czy inaczej, to najprawdopodobniej największa transakcja nabycia złóż ropy i gazu, jaką kiedykolwiek zrealizowała polska spółka. Dotychczas największą był zakup udziałów w koncesji wydobywczej na Morzu Norweskim dokonany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Za 360 mln dolarów grupa nabyła w lutym 2007 r. od ExxonMobil około 12 proc. udziałów w projekcie Skarv.

Przedstawiciele KOV i Kulczyk Investments odmawiają komentarza w sprawie nigeryjskiej inwestycji. Z informacji „Rz" wynika, że pierwsza ze spółek ma pełnić w konsorcjum rolę partnera technicznego. Rola ta została przypisana KOV ze względu na posiadane doświadczenie, zwłaszcza zdobyte na rynku ukraińskim, gdzie spółka zwiększyła wydobycie gazu z już eksploatowanych złóż. Z kolei Kulczyk Investments ma zapewnić finansowanie.

Sprzedającym udziały w nigeryjskiej koncesji były Royal Dutch Shell (zbył 30 proc.), Total E&P Nigeria Limited (10 proc.) i Nigeria Agip Oil Company (5 proc.). Poza konsorcjum Necode jedynym partnerem w koncesji z udziałem w wysokości 55 proc. jest państwowa firma Nigerian National Petroleum Corporation. To jej zgoda jest jeszcze potrzebna do finalizacji transakcji.

Necode wygrało przetarg na przejęcie udziałów, gdyż oferowało najwyższą cenę, nowoczesne technologie oraz miało dobre relacje z lokalną społecznością. W Nigerii walki plemienne często uniemożliwiają eksploatację złóż, dlatego lokalna społeczność zawiązała spółkę, która weszła w skład konsorcjum. Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie udziały objęły poszczególne firmy wchodzące w skład Necode.

Według nigeryjskiej prasy rezerwy ropy i gazu w złożu objętym koncesją OML 42 szacowane są na 1,8 mld boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Dodatkowe niepotwierdzone zasoby wynoszą 1,4 mld boe. Dla porównania: polskie rafinerie zużywają rocznie 21 – 22 mln baryłek ropy. Na obszarze objętym koncesją znajdują się również złoża gazu. To około 56,6 mld m sześc. surowca, który może być dostarczany do nigeryjskiej elektrowni Escravos znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że obecnie w ramach koncesji prowadzone jest wydobycie tylko z jednego odwiertu. Wynosi ono około 20 tys. baryłek ropy dziennie.
yogibabo / 2011-05-06 18:59 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
kupiłem pod to info, ciekawe jak na tym wyjdę ?
djastra / 2011-05-06 20:16 / portfel / Tysiącznik na forum
Zależy po ile sprzedasz :)
Ja już od dawna siedzę i miele KOVa.Wszedłem długoterminowo - liczę że do końca roku zarobię tak dobrze jak na Calatrawie.
Pozdrawiam.
Silverrr / 78.8.232.* / 2011-05-07 11:39
Myślisz, ze Calatrava będzie jeszcze rosła? Czy raczej korekta?
djastra / 2011-05-10 11:58 / portfel / Tysiącznik na forum
Do "Silverrr"
Trudno mi powiedzeć - stawiałem ,że kurs urośnie maxymalnie do 0,50 zł,ja wytrzymałem z ciśnieniem do 0,60 zł - ile poszedł każdy wie.Dla mnie najlepsza teraz byłaby duza korekta kursu :)
yogibabo / 2011-05-06 20:26 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
witam kolegę, znaczy się, że jak Ty już tu jesteś to dobrze na tym wyjdę :)
djastra / 2011-05-06 20:50 / portfel / Tysiącznik na forum
Jak ja jestem to nie wiem czy dobrze :),ale jak jest ropa i gaz to ja też myślę że dobrze na tym wyjdę :)
ciekawe dane / 81.190.213.* / 2011-05-06 13:04
"Z informacji „Rz" wynika, że pierwsza ze spółek ma pełnić w
konsorcjum rolę partnera technicznego. Rola ta została przypisana KOV ze względu na
posiadane doświadczenie, zwłaszcza zdobyte na rynku ukraińskim, gdzie spółka zwiększyła
wydobycie gazu z już eksploatowanych złóż. Z kolei Kulczyk Investments ma zapewnić
finansowanie."

To że KI ma finansować moze oznaczać ni mniej ni więcej, drogi Jan sam sfinansuje niektóre inwestycje, a dla KOV to kapitalna wiadomość.
KOValainen / 2011-05-06 11:28 / Bywalec forum
To za RP.pl
KOValainen / 2011-05-06 11:22 / Bywalec forum
Konsorcjum Kulczyka kupiło złoża ropy i gazu w Nigerii


Spółki kontrolowane przez znanego inwestora Jana Kulczyka - KOV oraz Kulczyk Investments - tworzące z nigeryjskimi firmami konsorcjum Necode, nabyły 45 proc. udziałów w nigeryjskich złożach ropy i gazu w koncesji OML 42 - odnotowuje gazeta giełdy "Parkiet".
dert / 178.36.9.* / 2011-05-06 11:01
http://www.fxone.pl/analizy/63-analiz-rynek-akcji/13966-bm-bph-spoka-dnia-kov.html
KOValainen / 2011-05-06 10:16 / Bywalec forum
Oho, znowu przyszli "dzidowcy" na forum. Ilekroć pojawiają się tutaj, zaraz następuje zjazd ;) :(.
Dzidy sa dla dzikusów, żółty szlak na Giewont - dla koneserów ;)
Borys12 / 95.48.66.* / 2011-05-06 10:35
nie napisałem, że dziś albo w poniedziałek... to kwestia czasu... polecam obejrzeć wykres KOV jak następowały wybicia... ale teraz myśle, że start odbędzie się z wyższych poziomów... a odnośnie szlaków to dla koneserów jest Orla Perć, Mięguszowiecka Przełęcz, Czerwona Ławka...
KOValainen / 2011-05-06 11:25 / Bywalec forum
Jeśli chodzi o góry - poddaję się. Dla moich łąkotek i więzadeł kolanowych Giewont jest koneserski ;), ale dzidy, jak widać na wykresie od debiutu, zawsze kończyły się małym boom, wolę "żółty szlak" ;)
Pozdrawiam
Heniek1951 / 2011-05-06 10:01 / Bywalec forum
Następny opór 2.60
Borys12 / 95.48.66.* / 2011-05-06 09:56
informacje są b.dobre, spółka naprawde działa.. gdyby nie kazus Petrola kurs dawno byłby dużo wyżej a tak jest jak jest... . Dr Janek wie co robi i jak to się robi.... nie siedzi przy jednej dziurze przez lata jak Petrol... tam 100 metrów wiercą już chyba trzeci miesiąc;-)) Tutaj budują wartość konsekwentnie i udaje się im prawie wszystko.... Bez tracenia głowy ale naprawde jest dobrze a dzida do góry to kwestia czasu...
j47 / 2011-05-06 09:38 / Tysiącznik na forum
kupić i zapomnieć przez rok , myślę , że ok. 3 zł całkiem realne
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy