Forum Forum podatkoweInne

Kredyt studencki a dochód

Kredyt studencki a dochód

Grzegorz231312321 / 91.224.104.* / 2012-10-30 23:22
Witam nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem temat więc z góry przepraszam. Mam problem, a raczej moja Kobieta która stara się o kredyt studencki, aby dostać kredyt studencki dochód za ubiegły rok nie może przekraczać około 2200zl na osobę(na miesiąc), w domu są trzy osoby, jedna na bezrobociu, druga na emeryturze trzecia osoba to student. Rodzice mojej kobiety sprzedali w ubiegłym roku mieszkanie, i dochód za ubiegły rok to ponad 200 tys zł, ok tylko, że cała kwota poszła na spłaty kredytów, więc tych pieniędzy nie ma i sytuacja w domu jest trudna, a kredyt mógłby ułatwić bardzo sprawę, lecz z takim dochodem za ubiegły rok nie może ubiegać się o kredyt ponieważ go nie otrzyma, czy da się to jakoś rozdzielić? Dochód z wynagrodzeń/emerytury, a dochód z mieszkania? Napisali oświadczenie o co chodzi z tak dużym dochodem i jaka jest sytuacja lecz niemiła pani z banku stwierdziła, że ona nie może czegoś takiego przyjąć z wnioskiem o kredyt, że ona ma wytyczne co ma przyjąć i koniec kropka. Czy jest jakaś szansa na otrzymanie tego kredytu? Dla mnie jest to dosyć dziwna sytuacja bo będąc z kobietą w banku i wysluchując tej pani zapytałem, czy jeśli wygrałbym np na loterii 100mln zł, rok temu to nie mogę się ubiegać o kredyt teraz, ale w kolejnym roku już mogę bo nie wykazałem żadnego dochodu? Gdzie normalna osoba nie jest w stanie wydać takiej kwoty przez całe swoje życie? stwierdziła, że tak i wtedy otrzyma się kredyt bo nie było żadnego dochodu... Proszę o pomoc jest to dla nas bardzo ważne... a nawet nie wiemy z kim się możemy skontaktować w takiej sprawie bo gdy zapytałem panią w banku, z kim należy skontaktować się w takiej sytuacji stwierdziła, że nie wie...
wiwan / 2012-10-31 10:45
1. tak, to pytanie na dział finansowy, a nie podatkowy.
2. odpowiedź kryje akt wykonawczy do USTAWY
z dnia 17 lipca 1998 r.
o pożyczkach i kredytach studenckich jakim jest Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania , spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich ( tu treść, ale była od tego czasu nowelizowana:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;nauki;i;szkolnictwa,dziennik,ustaw,2010,087,560.html

3. Zasadniczą informacją jest to, że NIE ma kryterium dochodowego uprawniającego do złożenia wniosku. Pojawia się ono dopiero, gdy kredytobiorca potencjalny chce skorzystać z pierwszeństwa w jego przyznaniu. Oczywiście w praktyce w związku z ograniczonymi środkami- ci z 'pierwszeństwem" wyczerpują co roku całą pulę.

Owo kryterium dla pierwszeństwa wynika z par.3, ust. 4 ww rozporządzenia.

Z par. 5, wynika jakie i czyje są to dochody.

ust. 5 odsyła do ustawy o świadczeniach rodzinnych, ta z kolei do ustawy o PIT.

Reasumując dochód ze zbycia nieruchomości przez rodziców w roku poprzednim WLICZA się, chyba że

'kobieta' spełnia warunki z par. 5, ust. 3 Rozporządzenia ALBO oboje jej rodzice płacą na nią alimenty na skutek wyroku sądu lub ugody sądowej.

Najnowsze wpisy