Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyt we frankach. Mam nadzieję, że państwo nie zainterweniuje - mówi członek RPP

Kredyt we frankach. Mam nadzieję, że państwo nie zainterweniuje - mówi członek RPP

Wyświetlaj:
CHFast / 89.229.86.* / 2014-10-20 21:59
Wziąłem kredyt we frankach, bo w innej walucie nie miałem zdolności kredytowej. I nie jest prawdą, że mam teraz niższe raty niż "złotówkowicze". Prawda jest taka, że banki doskonale wiedziały co się stanie z kursami walut i doskonale opracowały strategię zarobienia na walutowiczach. Każdy początkujący ekonomista wie o tym. Więc jeżeli fachowiec mówi co innego, to pachnie to brzydkim żartem. Niestety, ale to jest żart ze mnie. Czytając ten artykuł, słyszę jak Pan Członek RPP mówi do mnie, że jestem frajerem, bo wziąłem kredyt w CHF. A ja chciałem tylko zamieszkać we własnym dwupokojowym mieszkaniu...
Adam430 / 195.136.21.* / 2014-10-21 13:11
No właśnie, a ja wynajmuje, mimo, że mógłbym wziąć kredyt na własne dwupokojowe mieszkanie. Wiem natomiast, że po opłaceniu raty kredytu musiał bym mocno zaciskać pasa, więc wolę wynajmować i poczekać na lepsze czasu (podwyżka, tańsze mieszkania). Nie ulegnę presji i nie kupię mieszkania, mimo, że dużo znajomych teraz kupuje albo kupiło. Co z tego, że mógłbym mieć kredyt, sam sobie policzyłem, że mnie jeszcze nie stać na własne M.
Ziomu$$$ / 109.243.85.* / 2014-10-20 22:19
Zaczynałem od 1500, teraz płace nieco ponad 700 (kredyt na 15 lat, zostało 9 lat). Pewnie już się zrównałem z podobnymi kredytami w CHF ratą...
Ale najgorsze dopiero nadejdzie - gdy Szwajcaria zacznie podnosić stopy procentowe. Współczuję Wam, sam nie miałem zdolności i wiem jakie to przykre żebrać o kredyt.
Alergik / 83.144.83.* / 2014-10-20 21:22
W końcu to wyborcy PO , brali te kredyty jak teraz PO przegra wybory będzie znała powód
zdrowy_rozsadek / 149.254.182.* / 2014-10-20 21:59
Co za głupi komentarz... Alergie to na inteligencję wasc chyba masz... A PiSowcy nie brali? Madrzejsi niby? Brali bo bylo tanio i ZADEN patrioryzm nimi nie kierowal, tylko taniosc. Zamiast budowac, jak twierdzą, silna Polske, chciwość zwyciezala. Wiec o czym to mowimy...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Awatar / 83.144.83.* / 2014-10-20 21:18
400 tysięcy rodzin, które nie wyemigrowały nie będa prosić, po prostu jak im rząd nie pomoże, to pomoże rząd w Londynie. Sorry Polsko
wfrankawrobiony / 85.219.177.* / 2014-10-20 21:17
Jak ten Pan może mówić takie rzeczy uważa 700000 Polskich kredytobiorców za spekulantów, których tak potraktowano i to gdzie w banku aby z 2zł zrobiło się 3,50zł Rządamy Pomocy my zadłużenia we franka chcemy tylko przewalutowania kredytów po kursie z dnia brania!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
zdrowy_rozsadek / 149.254.182.* / 2014-10-20 22:06
Człowieku! Kto Ci kazal brac kredyt we frankach. Skusila Cie taniosc, a gdybys ruszyl szarymi komorkami, to wpadlbys na to, ze przy trendzie franka z tego okresu to waluta ta w ciagu kilku lat mialaby ujemna wartosc względem zlotowki. Czy to możliwe, zeby waluta miala ujemna wartisc? Nie! Wiec to Twoja pazernosc Cie zalatwila, a teraz szukasz winnych. Gdy ja bralem kredyt w mBanku, wszyscy brali we frankach i smiali sie z mojej decyzji, ze biore w zlitowkach, a w banku nadziwić sie nie mogli... Wystarczyło pomyslec. Ile Ty lat masz? "Zwalac wine" na innego, bo wstyd sie przyznac, ze pazernosc zgubila. Nie na darmo jeszcze przed kredytamu we frankach ukute zostalo powiedzenie "chytry 2 razy traci".
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Frank 1999 / 89.68.174.* / 2014-10-20 23:35
Jaka pazerność ? Młody człowiek chcąc zapewnić swojej rodzinie dach nad głową zaciąga kredyt 200 tys. na mieszkanie. Dlaczego we frankach ? Bo był 3 krotnie tańszy. Słyszał zapewnienia o stabilnej gospodarcze. Sam premier określił datę wprowadzenia euro. Bankowcy zapewniali, że jest to najlepszy kredyt. Po kilkunastu miesiącach okazało się, że zadłużenie to 350 tys. a rata z 1000 wzrosła do 1700 miesięcznie. Co 3 lat bank narzuca dodatkowe opłaty(ok.4000) za niskie zabezpieczenia(kredyt 350tys. wartość mieszkania 200tys.)Po 5 latach spłacania nie daje rady. Mieszkanie przejmuje bank. Rodzina zostaje bez dachu nad głową a młody człowiek zostaje z zadłużeniem 150tys.Jak żyć ? Egzekucja bankowa dosięgnie i zagarnie każde uczciwie zarobione pieniądze. Za co ? Człowiek nie popełnił żadnego przestępstwa nawet wykroczenia a jest on i jego rodzina skazana na życie na marginesie społeczeństwa. To komu ma pomagać Nasze Państwo ? Jeżeli wcześniej nie zapewniło bezpieczeństwa. Gdzie tu pazerność ? Czy kupując podobny towar za mniejszą cenę czynisz to przez pazerność ? No wiesz, ,,zdrowy rozsądku" nie każdy ma tak WSPANIALĄ intuicję jak Ty ale pomyśl, nieco inne okoliczności i czy Ty nie mogłeś być TYM młodym człowiekiem ? Dlaczego taki jeden incydent ma zmarnować życie całej rodzinie ? Gratuluję Ci samopoczucia i życzę odrobiny empatii dla drugiego człowieka. Pozdrawiam.
Polak Mały ! / 89.83.109.* / 2014-10-20 22:22
Łatwo nabijać się z człowieka po fakcie. Teraz każdy może udawać fachowca. Gdy rozdawano kredyty w CHF tylko banki przewidywały, jaki będzie efekt za parę lat - mają od tego fachowców. Szary Kowalski może być dobrym lekarzem, mechanikiem samochodowym, stolarzem, informatykiem, ale nie musi znać się na instrumentach finansowych. Banki przygotowały zjazd franka i takie kredyty wciskały, z pełną świadomością ryzyka. A politycy obiecywali stabilność, rychłe przejście na euro (pamiętacie obietnice Tuska że euro w 2011?), kraj wszedł do UE, miało być cywilizowanie.

RPP i KNF to te same towarzystwo co prezesi banków. Dziś w tej instytucji, jutro w innej, pojutrze w zarządzie banku lub jako ich doradca. Tak samo jak potem minister finansów doradza jak unikać podatków gdy ministrem być przestaje, a premier trafia na posadę do banku (jest taki jeden były premier, nawiasem mówiąc w jednym z wywiadów twierdził że kredyty CHF to szkodnictwo).

Od tego jest państwo by chronić obywatela, przed takim Amber Goldem, przed piramidami fiansowymi, przed pazernością banków. Powinno regulować system i ograniczać chciwość bankierów. Ale politykom na sercu leżą zyski bankierów (w większości zagranicznych) niż bezpieczeństwo finansowe obywateli. Dlatego tyle banków sprowadza się do Polski a tylu obywateli z niej ucieka.

Orban na Węgrzech, co by o nim nie mówić, przytarł nosa zagranicznym bankom, rozpoczął proces odzyskiwania tej branży dla kraju, pomógł węgierskim rodzinom. A banki? Krzyczały że to granda, ale finalnie nic się nie stało. Nadal robią interesy na Węgrzech i żaden się stamtąd nie wyprowadził, ani nie upadł.

Nie mówię żeby sypać kasą z budżetu jak górnikom, ale zrobić coś w stylu węgierskim nie zaszkodziłoby, a nawet pomogło. Zarówno tym zadłużonym w CHF - byliby w stanie spłacać kapitał, jak i tym nie zadłużonym w CHF. Po każda złotówka wydana w kraju a nie wytransferowana za granicę, to zysk dla wszystkich obywateli. Wolę żeby zaoszczędzone przez frankowców pieniądze nakręcały polski PKB niż żeby nabijały kieszenie zagranicznych włacicieli banków. Z tego byłby dla Polaków tylko pożytek.
Tomekmeriva / 89.161.88.* / 2014-10-20 22:42
Nie ośmieszajcie się, brali we franku bo tanio, sam w tym okresie brałem ale w zł i nie trzeba być fachowcem. Przepłacałem ale spokojnie spałem. Kto mi zwróci różnicę w oprocentowaniu, może tak pospolite ruszenie i oddajcie wszystkim odsetki no bo z jakiej racji nas doicie?
Irmina606 / 89.151.10.* / 2014-10-21 02:22
Widać, że nie czytałeś nic na temat frankowiczów. Nie powinieneś zabierać głosu.
zorientowany bardzo / 89.83.109.* / 2014-10-20 21:14
Ależ państwo wcale nie musi wspierać frakowiczów z budżetu. W żadnym razie. Wystarczy przyjrzeć się kredytom udzielonym w CHF, ich umowom, i zastanowić czy aby na pewno są legalne. Pawnicy już to podnoszą:

Przykład 1 - banki sprzedawały produkt który nie jest kredytem jako kredyt - opinia prawnika:
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/828373,klauzule-indeksacyjne-w-umowach-kredytow-frankowych-mozna-podwazyc.html

Przykład 2 - inna argumentacja
http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/820607,wbudowani-w-kredyty-frankowe.html

Przykład 3:
Pozew klientów Millenium o spread i zakwestionowanie abuzywnych zapisów przeliczania CHF/PLN stosowanych w umowach przez banki. Usunięcie abuzywnych zapisów z umów (jako bezskutecznych) i czytanie umów bez nich daje kredyt w PLN:
http://millennium.arkis.pl/cel-do-osiagniecia/
Na przykład zapisy z umów mBanku o przeliczaniu CHF/PLN są już wpisane do klauzl abuzywnych przez UOKiK.

Przykład 4 - Węgry
Węgry też załatwiły problem kredytów w CHF bez obciążania budżetu państwa, a banki musiały to przyjąć na klatę i żaden nie zbankrutował, choć skala kredytów była dużo większa niż w Polsce.

Ogólnie - rozwiązanie problemu CHF nie było by korzystne dla banków, więc krzyczą że to będzie katastrofa. A KNF ich wspiera, bo było nie było, też siedzą tam ludzie związani z bankami. Dziś w KNF, jutro w zarządzie jakiegoś banku. Ogólnie towarzystwo się zna.
Ale dla gospodarki polskiej byłoby korzystne, bo raz - uwolniłoby setki tysięcy nieruchomości na rynek wtórny i spadłyby ceny mieszkań, dwa - uwolniłoby portfele setek tysięcy rodzin które wydałyby PLN tutaj a nie byłyby te kwoty transferowane za granicę przez zagraniczne banki, trzy - wielu rodzinom zaoszczędzono by dramatycznej degradacji.

Nie ma co wierzyć propagandzie banksterów - sprawa jest do załatwienia. Wystarczy dobra wola polityków, albo dobra kancelaria prawnicza i kilka lat w sądzie (tu pozew zbiorowy to dobry instrument - vide sprawa nabitych w mBank, gdzie bank przegrywa każde prawnicze starcie).
poipio / 193.41.170.* / 2014-10-21 12:35
w dodatku wystarczy dodać, że FED nałożył karę na Bank of America w wysokości 2 letnich zysków i jakoś bank ani nie upadł ani się z ameryki nie wycofuje.
czyli a/ da się jak się chce
b/ banki mają takie rzeczy również przewidziane.

tylko polskiego polityka potrzeba.
ale wolą walczyć z klerem - to takie medialne
tad / 83.25.221.* / 2014-10-20 20:32
Przecież to proste jak drut. Brales we frankach spłacaj franki. Brales w innej walucie, spłacaj w innej. Czy ja jestem nienormalny??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.189.* / 2014-10-20 20:17
,,rpp,,przejada społeczną kasę,spóznia się z obniżką stóp o co najmniej 2 lata to jeszcze broni baki które uknóły spisek w kredytach walutowych.Wystarczy porównać wielkość kredytów z tanim frankiem,udzielili kredytów a teraz windują franciszka w górę
jacek104 / 178.190.161.* / 2014-10-20 21:41
Wziales 2Franki kredydu na 15% ,to musisz oddac 2Franki i 30Rapow (2,30 FCH).
wito100 / 83.31.215.* / 2014-10-20 20:13
Brak słów [...] dzięki kredytobiorcą gospodarka tego kraju ruszyła doktor nauk politycznych to brzmi jak wróżka nauk kosmicznych gość oderwany od rzeczywistości. Ludzie mający kredyty w walucie a szczególnie we franku otrzymują polskie banki które pod byle pretekstem indują waluty bo za parę lat nikt nie nabierze się na hipotekę i z czego będzie żył taki gryzi-piórek

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

mno_1966 / 87.205.250.* / 2014-10-20 19:52
"Frankowicze" w spłaconych ratach mocno do przodu więc w czym problem?.
Raty nawet przy tym kursie są nominalnie niższe niż "złotówkowiczów".
Owszem mają większe nominalnie zadłużenie, ale jeśli nie kupowali mieszkania w celu spekulacyjnym, to nikt was przecież stamtąd nie wyrzuca jeśli spłacają kredyt regularnie.
Jeśli natomiast było to kupione jako inwestycja która miała się zwrócić po paru latach, to wygląda na to że nie była trafiona.
Nie są pierwsi ani ostatni którzy nie trafili z inwestycjami.
JanuszPOlikot / 2014-10-20 19:29 / Tysiącznik na forum
Tak, tak kredyciarze jak państwo ma pomagać kopalniom to jest be...be...Jak wam ma pomagać to jest ok.
Może już wystarczy tej POstkomuny w tym "frajerskim" (Sawicki) kraju .
Kredyciarze za frajerstwo trzeba samemu płacić
Beeee / 89.75.112.* / 2014-10-20 22:00
Mam kredyt w chf, splacam sam, państwa o pomoc nie proszę. Ciebie frajerze mam tam gdzie slonce nie zagląda. Z poważaniem.
Naucz się buraku szacunku dla innych ludzi.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
45dddddddddddd / 94.154.99.* / 2014-10-20 19:17
Zgadzam się w 100%
SAmi brali, sami niech spłacają. Jakim niby prawem ja mam płacić na ich kredyty???????????
Egon_wszechmocny / 90.156.4.* / 2014-10-20 22:17
A jakim prawem dopłacamy do mieszkań dla młodych, do rodzin na swoim, do górników, rolników, policjantów i chooj wie kogo jeszcze???
Weź stań 50 cm od ściany, odchyl się do tyłu i z impetem schyl się do przodu dyńką w ścianę dla pobudzenia szarych komórek.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy