Forum Forum finansoweKredyty

Kredyty we frankach ciążą coraz bardziej

Kredyty we frankach ciążą coraz bardziej

Money.pl / 2008-10-23 07:27
Komentarze do wiadomości: Kredyty we frankach ciążą coraz bardziej.
Wyświetlaj:
kiewus / 2009-01-22 21:08
a wystarczy ulokować pewną kwotę w chociażby bezpiecznych funduszach inwestycyjnych CHF i jak kur zaczyna pikować ponad nasze możliwość, to z tego fundusze ftransery na spłatę raty. Nawet jak Wasz bank nie przyjmuje w CHF, to i tak przy takich wzrotach jak w zeszłych miesiącach spread jest nie taki straszny. Jak kurs CHF zaczyna spadać poniżej pewnego poziomu (poziom wejścia i wyjścia w fundusze CHF są ściśle określone przez założenia programu inwestycyjnego - wiem bo sam to robię) to spokojnie z nich wychodzimy np w akcyjne (bo wtedy właśnie jest spodziewane odbicie WIG) albo poprostu do portfela. Są na rynku produkty, które pozwalają bezpłatnie przechodzić pomiedzy funduszami CHF i PLN, czu UniWIBID. Wymaga to tylk ośledzenia kursu CHF, ale to zajmuje mniej czasu dziennie niż rozmyślanie kiedy w końcu się skończy koszmar wzrostów waluty. Plus jest taki, że mrozisz kurs franka na poziomie, na jakim wchodzisz w CHF. Chcesz dowodów - pisz na prv
155k / 83.13.102.* / 2009-01-02 22:50
Nasz rząd planuje wejść do systemu ERM2 w I lub drugim kwartale 2009r. Jeżeli faktycznie tak się stanie kurs złotego do innych walut będzie mógł się wahać +/-15 procent.
Ponieważ wartość złotówki do franka - w ciągu kilku miesięcy dramatycznie spada, mam olbrzymie obawy że frank nadal będzie pikować w dół. Wręcz powiedzmy sobie szczerze: nikt już nie wierzy że złotówka do franka szybko i dużo się umocni. Każdy zastanawia się tylko, gdzie jest dno...
Co się stanie gdy wejdziemy do systemu ERM2 gdy frank będzie wart 3,2 (jak jego największa wartość historyczna) a może koło 4zł ?? Po 2 latach w systemie ERM2 nawet jeśli złotówka miałaby "ochotę" się wzmocnić system ERM2 ZABLOKUJE WZROST JEJ WARTOŚCI.
Po zakończeniu ERM2 i wejściu Euro będziemy mieli o wiele większe kredyty niż je zaciągaliśmy i to nie będzie już "wirtualna strata czy zysk...jak w tym momencie"
Szczególnie żal mi osób którzy zaciągali kredyt po 2zł/CHF w lipcu
JB / 83.7.166.* / 2008-10-30 20:32
ludzie, czy Wy zaciągaliście kredyt hipoteczny na 1 rok ??? Kto dopuszcza takich pseudoanalityków do pisania artykułów, gdzie dokonana jest tylko częściowa, wrecz wybiórcza analiza, która to amatorszczyzna doprowadza do zniekształcenia prawdy i prawidłowej, pełnej kalkulacji. No chyba, że AUTOR/AUTORZY SĄ NA "GARNUSZKU' BANKU, który nie może i nie udziela kredytów w CHF. Jak można robić ocenę kredytu długoterminowego powiedzmy udzielonego na okres 20 lat, analizując okres około 1 roku. na dodatek nie zestawiając nawet tylko w tym okresie kosztów kredytu udzielonego w PLN, przy identycznej marży Banku.
maxiomix / 79.187.224.* / 2009-01-20 07:29
Masz rację, ale sam widzisz że taka sytuacja jaka dzieje się teraz jest niewiarygodna, nikt tego nie zakłądał. Ja sam uważałem że zmiany moga nastapić ale max do 5 - 10% chf do pln a tu sam widzisz. Totalna klapa i sam się ciebie zapytam, gdzie tu granica? Ile jeszcze trzeba czekać? Czy w końcu mój budżet to wytrzyma? Czy czekać jeszcze aż wzrośnie do 3,5 zł wtedy ogłaszam bankructwo, bo nie mam zamiaru płacić za błedy systemu finansowego i nieudolnego rządu. Samolotów im sie chce a nie patrzą co dzieje się na Polskim rynku. Jeden z drugim podskakują a rezultat tego jest taki że każdy ich ma w dupie. Busch nawet nie zadzwonił do kaczyńskiego po oddaniu funkcji prezydenta a tak mu rząd polski nadstawiał a donald, dokąd prowadzi nasz kraj, sam tego nie wie. Bo gdyby wiedział to by powiedział, uczy się w trakcie :)))
jestemspokojny / 89.191.129.* / 2008-10-27 09:46
300tys zl na 30 lat we CHF bralem na poczatku roku i to co nadrobilem przez te kilka miesiecy to wlasnie stracilem i wyszedlem na zero...pech polegal na tym, ze trafilem idealnie w najwiekszy kurs franka 2,7 w piatek i coz...trzeba placic....szkoda, ze akurat przed swietami :-)....a za 3 miesiace podskoczy mi LIBOR 3M i rata pewnie bedzie jeszcze wyzsza.....skubani spekulanci rujnuja moje oszczednosci....ale trzeba przetrzymac trudniejszy okres, bo w przeciagu nastepnych lat jeszcze nie raz beda ruchy kursu CHF w dol i w gore.....wiec nie marudzic tylko placic
tod / 2008-11-17 17:07
LIBOR spadl ostatnio o 0.75 punkta i wynosi obecnie 2.13. Nie obawialbym sie wiec wzrostu raty kredytu przy kolejnej aktualizacji. Wrecz przeciwnie - na pewno rata sie zmniejszy.

Niestety moj bank stosuje LIBOR 6M i aktualizacja wypadla na gorce. Oznacza to, ze przez kolejne 6 m-cy bede musial placic wysoka rate, pomimo ze wartosc LIBORu zmalala wlasnie o 0,75. Planuje negocjowac z bankiem zmiane LIBOR 6M na 3M.
klocek kloc / 213.241.40.* / 2008-11-14 07:49
powiedz dlaczego podskoczy Ci LIBOR skoro stopy procentowe w Szwajcarii poleciały w dół o 0.75?Czy obniżka stóp proc. w Sui musi pociągnąć za sobą obniżkę LIBOR?Zwłaszcza w sytuacji drożyzny pieniądza międzybankowego
aga28 / 82.16.80.* / 2008-10-26 21:22
Sluchajcie mam splate raty we frankach 5go listopada i z tym moje pytanie czy przewalutowac juz zlotowki na franki po kursie banku 2,70 gdyz obawiam sie ze w nastepnym tygodniu kurs wzrosnie ? A moze lekko spadnie? Co myslicie?
kiker / 91.150.223.* / 2008-10-26 09:56
Jeszcze ci co brali kredyty CHF w latach 2002-2004 śmieją się z kryzysu (tzw. śmiech przez łzy), ale już nie długo tak będzie !!! Złotówka posypie się i frank przekroczy już w listopadzie br. barierę 3,00 zł. Zacznie się wtedy panika kredyciarzy na niewyobrażalną skalę. A ponieważ rynek jest bezlitosny, nikt nic na to nie poradzi (w tym NBP). Wystarczyły 2 tygodnie żeby wam uzmysłowić jak słaba jest "polska" waluta a umocnienie się jej nie było skutkiem inwestorów "dobrych" (w przemysł, fabryki, usługi) ale tych "złych" inwestorów, zwanych zagranicznymi speklantami. Wyobraźcie sobie ile tego dziadaństwa siedziało na złotówce, że niewielki tylko odpływ tego kapitału spowodował tak znaczący spadek złotówki, upadek giełdy i obligacji. Porównajcie sobie też stopy procentowe w USA i Polsce, i pomyślcie co by było gdyby były równe. Dolar po 10 zł jak nic. Pamiętajcie że NBP nie utrzyma mocnej złotówki, widać to po analogicznej sytuacji na Węgrzech.
janoo55 / 2008-10-30 17:45 / Bywalec forum
chyba ciężka praca fizyczna jest Twoim powołaniem. Minął tydzień i franek jest o 20 % niżej niż Twoje prognozy.
igda / 78.8.20.* / 2008-10-25 08:07
Świtnie ,nikt jeszcze nie zaminia franka na zł,a nawet dobieraja franka-ŚWIETNIE.
Czyli frank za rok,dwa po 4-6 zł w zależnosci od paniki.
Mam kolege który miał przewalutowac franka (150 000 CHF) przy 2.5 teraz czeka jak tysiace polaków,juz jest 2,55-2,6 , przy cenie 3 zł bedzie gryzł paznokcie a przy 4 zł zbankrutuje,brał kredyt na styk .Jedni przewalutuja przy 3 inni przy 4 powoli sie dołacza tak jak dołączali sie biorac franka I obnizajac go do 2 zł- TYPOWY TłUM.
Teoria ze sa silne fundamenty polski ,ble..ble...ble mogli wklejac jak euro było po 4,9 a dolar po 4,8 wtedy kurs zaczał spadac na $ do 2 zł ,bańka pekła ,TREND SIE ODWRóCIł -czyli pprzebijemy szczyt 4.8 moze do 6-9 z na $ nierelane..?
A 2 miesiace temy gdy dolar kosztował 2 zł i ktos by napisał ze bedzie po 3 zł za 2 miesiace to popukaliby w czoło .... nie !
Ludzie przez ostatnie 5 lat waluty spadały m.in dlatego ze ludzie brali po 100 000-500 000 franków kredytu i bank za nich sprzedawał go na rynku-to były miliardy w walutach.
a teraz banki nie daja w walutach ,czyli nie beda obnizac ceny walut a jak zaczna powoli ludzie zaminiac ponownie na zł.czyli banki beda w imieniu klienta KUPOWAC FRANKA..
Trend na walutach sie odwrócił-niestety :

http://stooq.com/q/?s=eurpln&d=20081024&c=30y&t=l&a=lg&b=0

Sam importuje z niemiec towary i nie jest mi to na reke ,ale przewidujac przy cenie 3,25-3,4 za Euro bliski koniec spadkow na walutach kupowałem towary na potege w niemczech,nie wierzyłem tylko ze to tak szybko wzrosnie.
Ale zasada jest ze jezeli jet to nowy trend,czyli wzrostowy - rosnie tak szybko to oznacza tylko jedno-wrost bedzie WIELKI .
$ wzrósł z 2 do do 2,5 w pierwszej fali najszybciej,potem korekta i znowu najmocniej czyli do 3,1.
Zycze powodzenia
asdfgh / 149.156.67.* / 2008-10-24 21:33
Tak samo beda rosly odsetki od dlugu publicznego, a za nim dziura budzetowa w naszej Oazie Spokoju.
pitt05 / 217.98.82.* / 2008-10-24 19:26
jak wziasc kredyt we frankach to teraz
wieśmak / 83.4.117.* / 2009-01-20 08:29
a może teraz? :)
SU / 79.186.149.* / 2008-10-24 08:16
Moi drodzy zasada jedna i podstawowa jest taka że kredyt bierze się w walucie jaką się zarabia i wtedy wachania kursów czy inne takie nie są kataklizmem. Już samo zadłużenie się - kredyt na dłuższy okres a o takim mówimy przy kredycie hipotecznym jest ryzykiem. Jeżeli ktoś nie chce ponosić ryzyka nie może brać kredytu.
O udanej tranzakcji możemy mówić i analizować co tak właściwie się opłacało po spłacie postatniej raty.
tede / 89.100.19.* / 2008-10-25 00:56
nie zawsze jest to dobre posunięcie. jeśli chodzi o PLN to kredyt wybitnie drogi i nie wszystkich na niego stać plus za parę lat nie będzie pln i nie wiadomo jak to się dla klienta z kredytem zlotówkowym skończy, pewnie dostanie po dupie, jak zwykle. Ja zarabiam w euro, ale nie zamierzam brać kredytu w euro, bo po pierwsze przez pierwsze pare lat spłacam praktycznie same odsetki (ta sama sytuacja w PLN), po drugie wyższe oprocentowanie. A zależność miedzy CHF a Euro jest zdrowa i zazwyczaj jak frank skacze do gory to euro też, więc niby rata wyższa ale i w przeliczeniu na złotówki więcej zarabiam. Co do tego co się dzieje obecnie na rynku walutowym - no cóż, kto nie ryzykuje,, nie zyskuje. Na kredycie w CHF mozna zarobić, można stracić, zlotowkowy kredyt jedynie wzrasta...
sws / 62.121.103.* / 2008-10-23 21:37
A ja gratuluje tym ktorzy wzieli kredyt we frankach i wlasnie dzis bank przelal uruchomil kredyt:)
tumpidum / 78.131.153.* / 2008-10-25 19:24
No to dziękuję :) - bo ja się znalazłem w takiej sytuacji, a przez błędy Pani w banku, która poszła na urlop, mam kredyt na starych zasadach, na 110% nieruchomości przy marży 1% - bo się wszystko przeciągało - i moment przelewu nastąpił przy szczycie franka w stosunku do złotówki - ponad 2.6.
Kaszana / 82.177.111.* / 2008-10-23 13:52
Co kogo obchodzi, że spekulanci, którzy pobrali kredyty w obcych walutach będą mieli troszkę mniejszy zarobek? Bo do tego się to właściwie sprowadza - czyż nie? Każdy, kto wziął kredyt denominowany w walucie obcej podjął sam decyzję o przeprowadzeniu de facto lewarowanej spekulacji walutowej. Więc ryzyko miał wliczone.
Co mnie niepokoi naprawdę, to że zwykły Kowalski, który chciał po prostu zapewnić sobie dach nad głową i wybrał cięższą, ale podobno bardziej bezpieczną opcję: czyli kredyt w złotówkach, w walucie w której zarabia. Bez spekulacji. Taki zwykły uczciwy człowiek dopiero dostaje po tyłku, bo raty kredytów złotowych nie dość, że zawsze były wyższe, to rosną już od dawna i szybciej niż tych spekulanckich kredytów walutowych. Ale o tym się nie trąbi.
Dziku / 81.210.83.* / 2008-10-27 08:29
...typowo polska zazdrość jak pies ogrodznika! gwarantuje Ci Kaszano że większość ludzi po prostu próbowala dobrze zainwestować lub po prostu kupić sobie mieszkanie lub dom a z tego co widzę to jestes podszyta strachem i nic nie robisz do niczego nie dojdziesz ale innym którym może ale nie musi sie udać bedziesz złożyczyć z czystej zawiści. Szkoda mi Ciebie...
ZB. / 89.230.97.* / 2008-10-23 19:16
Prawdziwa z ciebie kaszana! nic dodac nic ująć! pogratulować rozumu....
openonsunday / 193.201.167.* / 2008-10-24 19:46
Mam kredyt w złotych i rata rośnie mi bardziej niż rosłaby we franiu, bo oprocentowanie oparte jest o WIBOR 3m a ten idzie w górę jak rakieta. OD WCZORAJ WZRÓSŁ O 0,8%!!!!! Przy tym Twoje problemy z frankiem to betka. może i kiedyś zacznie spadać, ale zanim to nastąpi, zarżnie wielu kredytobiorców.
niepowazny / 85.222.82.* / 2008-10-26 02:16
mam kredyt we frankach, mieszkaniowy oczywiscie. Tak wyszło że brałem go gdy frank był najtańszy, teraz cóż rata z 1400 zł skoczyła na 1900, ale mimo wszystko wiem że i tak w zł płacił bym więcej lub porównywalnie, ale nie np na 30 lat a na 55 lat. Znajomy trochę wcześniej wziął kredyt w zł, i bardzo szybko musiał przewalutowywać ponieważ stopy procentowe podbijały mu ratę z każdym miesiącem.
złoty mógł by się wzmocnić w stosunku do CHF, ale niech nikt głupot nie gada że się nie opłaca!
Pilsener / 2008-10-23 11:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Brałem kredyt na 20 lat - rata w CHF - 560 zł, złotówki - 980, raty malejące - każda rata w złotówkach jest niższa o około 10 zł od poprzedniej, natomiast rata w CHF ciągle rośnie. Żeby kredyt w CHF był opłacalny, złotówka musi się osłabiać rocznie względem CHF nie więcej, niż wynosi różnica oprocentowania (w dużym uproszczeniu) - w ciągu roku, a tu wciągu dnia mamy 5% osłabienia.

Stopy w CHF nie są już takie niskie a złotówka się osłabia, sytuację ratuje jeszcze duża różnica oprocentowania, a co, gdy ta się za rok-dwa zmniejszy? Ja wtedy będę płacił ratę 650 zł a "frankowcy" ponad 800, gdy kurs przekroczy 3 zł.

A co będzie za 5 lat? 10 lat? Złotówka będzie osłabiać, bo różnica pomiędzy polską a Szwajcarią jest istotna - rata w CHF będzie rosła.
Zdys2000 / 83.31.242.* / 2008-10-23 23:13
za 5 lat a może wcześniej to już będzie EUR.
Kwachs / 82.177.111.* / 2008-10-23 13:14
Nie wiem, co brałeś, ja brałem w złotówkach w maju 2007 roku. Kurs franka wtedy to było 2,30 zł. Dla uproszczenia przyjmijmy kwotę 100 000 zł. Czyli 43 478 franków. Dziś 43 478 franków to prawie 111 000 zł. Przez te 15 miesięcy na ratach kredytu frankowego było do zaoszczędzenia ok. 3 do 4 tys.zł w porównaniu z kredytem złotowym. Ale troszkę szybsza byłaby spłata kapitału. W sumie wychodzi prawie na to samo.

Natomiast co jest ciekawe, to raban w okół tego co dzieje się z kredytami frankowymi (a realnie to właściwie jeszcze nic się nie dzieje, to są drobiazgi po przeliczeniu na wysokość rat), natomiast z kredytami złotowymi od wielu miesięcy sytuacja się pogarsza - raty rosną znacznie bardziej i w okół tego cisza.
Elendir / 2008-10-23 22:14 / Łowca czarownic
Kredytom złotowym w nie tak dalekiej przyszłości raty spadną. A jak zaczną spadać to kurs franka jeszcze bardziej podrośnie. Gdzie w swojej analizie zgubiłeś różnicę pomiędzy stratą kursową a zyskiem odsetkowym?
kredytt / 213.192.67.* / 2008-10-23 09:40
ja mam kredyt we frankach i mogę 1/3 spłacić teraz ( mam 50 tys. zł), albo wpłacić te pieniadze na lokate... czy może ktoś coś doradzić?
kaszub1500 / 87.207.138.* / 2008-12-30 14:06
daj mi te pieniądze a ja już będę wiedział co z nimi zrobić
ZB. / 89.230.97.* / 2008-10-23 19:27
Co Ci da spłata kredytu, poza świętym spokojem? jeśli spłata nie jest kłopotem, to zamiast pakować kasę w we wcześniejszą spłatę kredytu albo nieść kaśę do banku na lokatę, wrzuć ją w lokatę tstrukturyzowaną (aego, generali) i to Teraz, kiedy są takie spadki na giełdzie. To dobry moment do kupowanie. Tam będziesz miał możliwość zmiany online kupionych walorów, w zalęzności od akceptowalnego ryzyka. W końcu rynek musi się odbić po korekcie, a wtedy zarobisz tyle, ze wystarczy Ci i na spłate i na niezłą zabawę :) słyszałeś o procencie składanym?
edaa / 83.9.208.* / 2008-10-23 19:32
czyli nie warto spłacac podwojnych rat a lepiej włożyc to lakote?
.......................... / 192.193.245.* / 2008-10-23 09:58
ja bym poczekala, przelicz sobie ile za to kupisz frankow dzis, a odpowiedz nasunie sie sama,
nie wiem czy masz kredyt glugoterminowy , ale walutowe najczesciej takie sa, mysle ze % lokaty teraz przewyzsza twoje % kredytu - zarob sobie na pln i poczekaj na lepszy kurs chf tzn nizszy niz 2,57 dzis:)
Pilsener / 2008-10-23 11:18 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Myślisz, że będzie niższy? Ten kraj to nie Szwajcaria, a nawet nie Irlandia. Czasy rekordowo mocnej złotówki odchodzą do przeszłości i już nie wrócą.
gejzer / 83.21.154.* / 2008-10-23 21:41
powiem nawet ze ten kraj to nie Islandia :P
staruch / 2008-10-23 09:15
I tak w porównaniu do kredytów złotówkowych to smiech na sali.Płacę od 2004-go roku i mimo podniesienia liboru jestem lepszy od "złotówkowców" o połowę.A wahanie były i będą.Niech ci co się znają na ekonomii i polityce spowodują obniżenie stóp procentowych.To będzie miało sens.A cały ten kryzys, podejrzewam, jest na ręke kilku finansowym terrorystom:Amerykanom, Kolumbijczykom Rosjanom a z naszych Kulczkom. Krauzem i im podobnym!No i Karkosikowi.
myszak / 91.150.223.* / 2008-10-25 09:39
zrozum że nie komentujemy kredytow wziętych 4 lata temu, bo ludzie (na razie !) są sporo do przodu (oczywiście trafiło się im jak ślepej kurze ziarno, rata była niższa to wzięli we frankach proste). Jednak dla ludzi co brali po 2,00 zł to już tragedia. Ja podejrzewam że za rok frank bedzie powyzej 3 zł wtedy wykosi wszystkich tych starych tez.
nano / 83.25.228.* / 2008-10-23 12:48
A ja mam dwa kredyty w CHF i zlotych i nie widze wielkiej roznicy,pocztkowo zdrozal zlotowkowy ale we frankach tez podniesli procent .Wiem na 100%,ze w kredytach dlugoterminowych, w rezultacie wszystko sie wyrowna.Po co ten szal.
jimmyjazz / 2008-10-23 10:29
I tak jest taniej niż kredyt w PLN. Frank może być i po 3zł a i tak kredyt będzie tańszy przez same niższe stopy procentowe.
Za pół roku i tak wszystko wróci do sytuacji z połowy tego roku.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: