Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyty we Frankach. Piechociński: nie będzie przewalutowania

Kredyty we Frankach. Piechociński: nie będzie przewalutowania

Wyświetlaj:
prawda 2015 / 213.73.9.* / 2015-02-27 11:57
a kto pomoże spłacającym kredyty w złotych PLA Banki np. PEKAO S.A pożyczka 66 tys. zł zabezpieczenie na hipotece 132 tj. KW Sadzie,
plus polowa ubezpieczenia na życiu osoby, Wciskane obowiązkowe ubezpieczenie i dobrowolnie zmieniane zapisy w Umowach kredytowych dyktowane przez Bank/i. Ktoś to dokładnie winien zbadać i zobaczyć jak banki zarabiają . Kredytobiorcy we frankach śmiali się z tych złotówkowych , a teraz...
Tak sobie myślę / 83.238.15.* / 2015-02-27 15:08
Przyłączcie się do frankowiczów. Bo tak naprawdę ten system dyma nas wszystkich, to oni kreują te sztuczne podziały i się śmieją z nas wszystkich. Stara rzymska zasada: dziel i rządź. Nie dajmy sie ogłupić i podzielić!
kl906 / 89.230.211.* / 2015-02-27 11:55
Lemingi - młodzi wykształceni z dużych miast filar tej "europejskiej" Polski haha, a nabrali ktredytów w walutach obcych, gdyby to były mohery to byłby ubaw po same pachy w TVN i GW, jacy oni naiwni i głupi, a tak hm... zapada kłopotliwe milczenie. Na serio, indywidualnie wam współczuję wzrostu długu o 20% a to może być pierwsza fala, ale głupotę trzeba zwalczać, a była nią naiwna wiara, że Polska ma silną gospodarkę, co będzie skutkowało wzmocnieniem waluty krajowej. Sorry tak nie jest ... reklamacje kierować do dziennikarzy ops. propagandzistów wciskających propagandę sukcesu.
vitae / 193.109.212.* / 2015-02-27 11:53
ja chciałabym, żeby politycy w końcu głośno zaczęli domagać się pomocy dla Polaków zatr.za minimalną krajową lub poniżej, jak też dla śmieciówkowiczów, to grupa, kt. jest wykorzystywana przez firmy bardziej niż frankowicze przez banki, a to że ktoś nie rozumie, że kurs dziś wynosi 2zł/chf a jutro 4zł/chf, to już niczyja wina, widać był wtedy na zwolnieniu
Kieziu / 178.183.3.* / 2015-02-27 11:52
Mam kredyt we frankach i nie chcę żadnej pomocy Państwa. Teraz mówia o możliwości przewalutowania na złotówki, gdzie kredyt w złotówkach jest obecnie na niskim WIBOR i banki rekompensują sobie wyższą marża, która zostanie na cały okres kredytu, a WIBOR jest ruchomy, czyli dziekuje bardzo.
Ja mam pewną propozycje, nie pamiętam do jakiego okresu, chyba dla kredytów podpisanych do konca 2007, była ulga odsetkowa do kredytów hipotecznych. Wprowadźmy ją z powrotem, dla kredytów hipotecznych, czy to walutowych czy złotówkowych - będzie to sprawiedliwe rozwiązanie wobec wszystkich kredytobiorców.
zadlużony / 31.61.136.* / 2015-02-27 11:52
Jak WIBOR pójdzie w górę wychodzę na ulice protestować i domagać się pomocy ! A co, wolno mi, nie, w końcu mam kredyt w złotówkach...
Biznesmen 75 / 94.154.100.* / 2015-02-27 12:49
Sam nie wychodź, żonę wyślesz. Jak ładna.
Ja550 / 87.207.232.* / 2015-02-27 12:17
Może wzrosnąć a nawet napewno wzrośnie. Ciekawe co będziesz mowić przy WIBOR 10%
sssa / 213.92.207.* / 2015-02-27 11:50
psl wstydzi się za piechocinskieg!!! powodzenia w wyborach tym ludziom trzeba pomóc
hipoteka 2015 / 213.73.9.* / 2015-02-27 11:48
a kto pomoże spłacającym kredyty w złotych PLA Banki np. PEKAO S.A pożyczka 66 tys. zł zabezpieczenie na hipotece 132 tj. KW Sadzie,
plus polowa ubezpieczenia na życiu osoby, Wciskane obowiązkowe ubezpieczenie i dobrowolnie zmieniane zapisy w Umowach kredytowych dyktowane przez Bank/i. Ktoś to dokładnie winien zbadać i zobaczyć jak banki zarabiają . Kredytobiorcy we frankach śmiali się z tych złotówkowych , a teraz...
1kk / 95.48.243.* / 2015-02-27 12:27
niektórzy z komentujących powinni pojsc do psychologa widać jakies zaburzenia
crimson7 / 212.180.212.* / 2015-02-27 11:28
Kilka pytań do Pana Piechocińskiegoi:
1) Jak do kredytów denominowanych w CHF (ale także w innej walucie) miały się zapisy Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 2009.01.24) – obowiązujące do 2009r. (tzw. zasada walutowości), w szczególności:
Art. 358. § 1 „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim.”
§ 2. Strony mogą zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości.”

Jeżeli CHF, Euro, Korona czy Jen nie są pieniądzem polskim (wskazanym w art. 358, ust. 1) i jednocześnie nie spełniają w umowach dopuszczalnego kryterium miernika wartości (indeksacja/waloryzacja) innego niż pieniądz (są bowiem pieniądzem szwajcarskim / unijnym / norweskim / japońskim, itd. ) wskazanym w art. 358, ust. 2, to zastosowanie powinien mieć art. 58 KC, który w §1 stanowi:
„Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.”
2) Czy indeksacja (waloryzacja) kredytów złotowych kursem CHF (ale także innych walut obcych – Euro, dawnej DM, Jena Japońskiego, Korony Norweskiej i innych stosowanych w indeksacji) wyczerpywała znamiona wbudowanych instrumentów pochodnych, a tym samym sprzedaż takich produktów wymagała zdecydowanie innych standardów informacyjnych - wynikających z dyrektyw MIFID I, MIFID II a także polskiej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi). Tym samym czy wobec ewentualnych – istotnych naruszeń ww. przepisów zapisy odnoszące się do tych instrumentów winny zostać wykreślone?
3) Czy odniesienie w umowach do wewnętrznych tabel kursowych jest legalne, jeżeli konsekwentnie od 2010r. klauzule takie wpisywane są przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta jako niedozwolone. Tym samym czy w związku z tym zapisy odnoszące się do tych klauzul winny zostać usunięte z obowiązujących umów?
4) Czy zachowana została równowaga w odpowiedzialności i ryzyka stron umowy, w szczególności czy przeprowadzone analizy badania zdolności kredytowej klientów w kontekście możliwych zmian rynku walutowego i nieruchomości były profesjonalne, rzetelne i konserwatywne, a tym samym nie wprowadzały w błąd klienta, co do przyszłych możliwości obsługi kredytu denominowanego instrumentami pochodnymi.
5) Art. 76. Konstytucji RP stanowi , iż Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa. W tym wypadku w odniesieniu do pkt 3) art. 479/43 KPC Wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru, o którym mowa w art. 47945 § 2. Co pan na zarzut łamania konstytucji Panie Piechociński.
Naiwniaki z miniratką do końca życia. / 94.154.100.* / 2015-02-27 13:11
BUHAHAHAHAH!

Prawnik się znalazł. Nie czytał, podpisał, a teraz wywody na forach robi, hłe, hłe hłe. Naiwniaki.
crimson7 / 212.180.212.* / 2015-02-27 13:24
Troliki bankowe z mózgiem luźnym jak budyń :)
dyno / 79.187.82.* / 2015-02-27 11:20
Co prawda nie mam kredytu we frankach, ale mam wrażenie, że pomoc państwa odbije się "frankowcom " czkawką. Na pewno nie strąca banki o il e jeszcze na tej pomocy nie zarobią. Taki kraj.
Ja550 / 87.207.232.* / 2015-02-27 12:27
Ja też się boję polityków. Jak słyszę ich propozycje pomocy to wolałbym zeby nic w tej sprawie nie robili. Złotówka jest niedowartościowana, jest możliwe ze się wzmocni, za to euro będzie taniało. Gospodarka Szwajcarii ma spore kłopoty przez wysoki kurs CHF. Firmy produkujące na eksport mają problemy, turystyka tak samo. Jest bańka na rynku nieruchomości. W dłuższym terminie frank moze się osłabić. Jeszcze będzie dobry moment na przewalutowanie, napewno lepiej tego nie robić teraz. Ja nie chcę być do tego zmuszony.
crimson7 / 212.180.212.* / 2015-02-27 11:19
1) Likwidacja BTE
2) zakaz jednostronnych zmian umów ze strony banków (regulaminy, tabele opłat itp. )
3) sprawdzenie przez KNF czy banki nie manipulowały WIBOR.
4)Obowiązek zawiadomienia ze strony banku że jakieś postanowienie umowne jest w rejestrze klauzul zakazanych po uprawomocnieniu się wyroku.
5)Przewalutowanie po kursie z dnia podpisania umowy kredytu indeksowanego z dopłatą do kredytu złotowego.
6) zakaz umieszczania w umowie klauzul dotyczących dobrowolnych ubezpieczeń niezwiązanych z produktem bankowym.
7)powołanie rzecznika kredytobiorców .
8)możliwość negocjowania treści umowy przed podpisaniem. Zakaz praktyk bierzesz albo spadasz.
9) czytelna umowa zakaz „gwiazdek” i „małych druków”
10) zapis maksymalnych stawek za czynności bankowe i jasne i uczciwe zasady ich waloryzacji.
11) odpowiedzialność do wysokości wartości przedmiotu zabezpieczenia .
12) stosowanie ujemnej stawki Libor /Wibor zgodnie z umową jeżeli taka się pojawi .
13) Nie wolno dopuścić do likwidacji (ograniczenia ) rejestru klauzul niedozwolonych. Godzi to we wszystkich konsumentów których prawa są łamane. Ministerstwo sprawiedliwości ma projekt ustawy który chciałoby przeprowadzić po cichu wespół z ZBP.

Zapraszamy na stronę PRO FUTURIS na FB

Pozdrawiam


Demonstracja klientów banków – pod pałacem prezydenckim 28 lutego godz. 14
Powiedzmy BANKSTEROM DOŚĆ!!!
Janek2121 / 217.17.35.* / 2015-02-27 11:30
A co maja mówic ci co od lat płacą w złotówkach?
Wy płaciliście we frankach o wiele mniejsze raty jak ja w złotówkach...
Wszyscy wiedzieli, że frank to ryzyko zalezne od jego kursu.
Za ryzyko sie płaci.
Nawet po ostatnich podwyżkach wasza rata bedzie i tak mniejsza od mojej w złotówkach. Nam nikt nie pomoże. Frankowicze - to co? Lepsi?
dziwny jest ten kraj- POLSKA....
crimson7 / 212.180.212.* / 2015-02-27 11:57
Mam drugi kredyt w złotówkach. Po pierwszym tąpnięciu franka w 2008 (Kredyt był brany na wykończenie budynku)już nie zwiększałem kredytu we frankach tylko wziąłem 2 w PLN więc wiem o czym mówisz. Frankowicze płacą wyższą ratę od Złotówkowiczów od 2011 i nawet obniżka stóp w Szwajcarii im tego nie rekompensuje. Ponadto gdybyś przeczytał 13 punktów to zwróciłbyś uwagę że tylko 2 odnoszą się do kredytów w złotych indeksowanych do CHF. Pozostałe odnoszą się do wszystkich. Bardziej "Frankowe" ale też nie do końca jest 5 pytań do min Piechocińskiego. Zamieściłem je oddzielnie. W tym poście delikatnie sugeruję zmiany systemowe - część na pewno do dyskusji, część jak likwidacja BTE do natychmiastowej realizacji. Przeczytaj post a dopiero po lekturze i analizie krytykuj.
pozdrawiam Paweł C
GallAntonin / 77.112.195.* / 2015-02-27 12:57
Nie rżnij głupa. Na Twoje pytania jest jedna odpowiedź. Umowa z bankiem jest umową cywilną. Kredyt we frankach nie urósł, a sposób pozyskania franków, to wyłącznie Twoja sprawa. Zarabiaj we frankach, jak brałeś kredyt w tej walucie i spłacaj we frankach. Jak braliście kredyt we frankach, to wszystkich zasad łącznie z ryzykiem kursowym nie znaliście? Ja też brałem kredyt we Frankach i po roku śledzenia kursów nie wytrzymałem i przewalutowałem na złotówki, a było to w 2004 roku. Za ryzyko kursowe dostaliście kredyt relatywnie większy, bo koszty tego kredytu były relatywnie mniejsze. Szliście na maxa i tyle. Rocznie wasze obciążenia kredytu były często o kilka tysięcy zł mniejsze, jak takiego samego kredytu w złotówkach. Wtedy nie wrzeszczeliście, że jest niesprawiedliwość i denne umowy. Wtedy było ok, bo śmialiście się z naiwności kredytobiorców złotówkowych. A teraz wisienka na torcie, czyli wypowiedź frankowicza i pod spodem moja:rtaa / 95.160.17.* / 2015-02-19 17:14
mam kredyt w CHF i jestem Heappy !!!!
OD 2006 roku nie był tak tanio spłacany kapitał !!!
Nie jestem idiotą by przewalutować i dać zarobić tym oszustom.
...- obecna sytuacja jest taka, że maje oprocentowanie wynosi 0,34 %
- dziś aby spłacić 1 CHF kapitału wydaje= 4,20 zł ( kurs 3,94 zł )
- w 2008 roku spłacając 1 CHF płaciłem = 4,89 zł ( kurs 2,27 zł )
- w 2006 roku spłacając 1 CHF płaciłem = 4,39 zł ( kurs 2,58 zł )
GallAntonin / 77.113.71.* / 2015-02-19 18:16
Ja na spłacenie jednej złotówki kapitału wydaję 1,43 zł i to przy oprocentowaniu bardzo niskim - w granicach 3%, wcześniej było to prawie 2 zł.......
crimson7 / 212.180.212.* / 2015-02-27 13:57
Ale to nie są pytania to są akurat postulaty. Pytania są w innym poście. A tak przy okazji opłaca się pisać takie długie posty za 0,20 PLN za sztukę - nie lepiej jak ten "W wuja to my ale nie nas" kopiuj - wklej. Więcej napiszesz, kaski więcej zarobisz :)
W wuja to my ale nie nas. / 94.154.100.* / 2015-02-27 13:13
Nie ma nic bardziej obłudnego i niewdzięcznego niż frankowiec, który głosował na PO, a teraz jak został wydy.many przez swoich to chce, żeby jego kredyt spłacał dziadek, który od lat głosuje na PIS.
Jacek135 / 37.248.254.* / 2015-02-27 11:18
Statystycznie - to jak idę z psem na spacer to statystycznie mamy po 3 nogi . A jeżeli chodzi i oszustwo we franku to pożyczyli mi 400 tyś spłacam już 7 lat a nadal mam do spłacenia 900 tyś . Problem nie dotyczy tylko polaków . To oszustwo rozlało się po świecie . Banki co raz wymyślają tzw instrumenty finansowe , zwykłe oszustwa żeby zdrenować pieniądze z ludzi
heh / 85.202.52.* / 2015-02-27 11:32
jakie oszustwo? pożyczyłeś kiedy kurs był najniższy w historii i liczyłeś że będzie spadać w nieskończoność? na pewno nie masz kredytu na gorszych warunkach niż "złotówkowicze", jedź do Szwajcarii pracuj za franka i oddaj to co pożyczyłeś z odsetkami, w czym problem? czy może nie wiedziałeś co podpisujesz siłą ci ten kredyt wcisnęli? jak płaciłeś mniejsze raty to pewnie się śmiałeś jacy ludzie głupi że w złotówkach wzięli, na marginesie nie wiem czy to oszustwo banków czy debilizm kredyciarza który wierzy że instytucja która nie działa charytatywnie a jest nastawiona na zysk zaproponuje mu dogodniejsze warunki żeby mniej zarobić, było użyć mózgu zamiast słuchać "ekspertów", sam bym teraz wziął kredyt we franku kiedy kurs już dużo bardziej wzrosnąć nie może problem w tym że żaden bank takiego kredytu już nie da, przypadek?
żuczek / 83.12.155.* / 2015-02-27 11:17
Prawo nie może działać wstecz!!! Jedno wielkie kłamstwo. Jak okradaliście z wcześniejszych emerytur nauczycieli to prawo mogło działać wstecz nawet dla tych co już pracowali w zawodzie przed wprowadzeniem reformy.
spide / 85.237.178.* / 2015-02-27 11:14
te kłopoty to chyba przez Franciszka,bo zmuszał do brania franków
E-dur / 62.148.76.* / 2015-02-27 11:06
KREDYT BIERZE SIĘ W TEJ WALUCIE W KTÓREJ SIĘ ZARABIA.PODSTAWOWA ZASADA!!!
JAK KTOŚ BIERZE WE FRANKACH, BO TANIEJ, TO DO KOGO TE ŻALE.
MOJA RADA: WEŹCIE TERAZ KREDYT W ZŁOTYCH, KUPCIE FRANKI I SPŁAĆCIE KREDYT I ZOSTANIE WAM TYLKO KREDYT W ZŁOTYCH. I CZY BĘDZIECIE WTEDY ZADOWOLENI Z OPROCENTOWANIA?
ja377 / 212.87.25.* / 2015-02-27 11:46
to powiedzx to bankowi ze dął mi kredyt w innej walucie niż zarabiam .Przeciez nie okradalismy banków! oni na m wciskali.wiedzieli co robia.
Tak sobie myślę / 83.238.15.* / 2015-02-27 11:20
W momencie wejścia do Unii w 2004 mowiono, że za 3-4 lata bedziemy zarabiać w euro, a franki były sztywno powiązane z euro. jeśli ktoś brał kredyt na 30 lat, to miał perspektywę spłaty 27 lat w euro. Zaraz, zaraz, którzy to politycy i bankowcy mówili wtedy nieprawdę? Na koniec winien jest tylko kredytobioraca i nikt więcej. Na szczęście niedługo są wybory i na lemingi już nie liczcie!
Złodziej oszukał zładzieja / 94.154.100.* / 2015-02-27 13:27
Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.Naiwniaki głosujące na PO.
Ryszard_frankoicz / 83.9.25.* / 2015-02-27 11:04
Nie będzie rozwiąząń z fankami/przewalutowa ponieważ wczoraj zawarta była tajna ugoda z PSL w związku ze spawozdaniem finansowym partii. Kolesie ważniejśi od narod0u który mapłacić podatek od biedy obcemu kapitałowi, poniewaz banki tonie nasz kapitał

Najnowsze wpisy