Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyty we frankach. Wiadomo kiedy decyzja banków w sprawie propozycji KNF

Kredyty we frankach. Wiadomo kiedy decyzja banków w sprawie propozycji KNF

Wyświetlaj:
az 1960 / 193.239.83.* / 2015-02-20 16:06
A czy prezes Jakubiak mógłby skorzystać "z instrumentów" i zmusić banki do zaprzestania stosowania klauzul abuzyjnych? W umowach z mbankiem jest napisane, że KREDYT jest przeliczany według kursu kupna, czy prezes wyegzekwuje takie rozliczenie,
Franek CH / 86.63.125.* / 2015-02-20 15:47
Myślę, że przewalutowanie będzie dobrowolną decyzją kredytobiorcy. Ja osobiście nie chce aby KTOŚ uszczęśliwiał mnie na siłę. Kredyt mam od 2007 roku. Od 2010 spłacam po kursie CHF wg NBP ( kwestia dogadania sią z Bankiem). Jak jeszcze uwzględni Bank ujemny LIBOR 3M - to mnie pasuje. Po co wywarzać otwarte drzwi. Bank zarabia na: marża + LIBOR + kurs (spreed). Wystarczy, że marża zostaje + uwzględniony (ujemny) aktualny LIBOR 3M + średni kurs NBP. Proste.Mówi się że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu. I w takiej sytuacji tak by było.Bank zarabia na marży i na kursie (bo na pewno kurs skupu CHF w Banku jest niższy niż średni kurs CHF wg NBP - wg tabeli kursów). Kredytobiorca zaoszczędza na LIBOR3M i na kursie. Wilk syty i owca najedzona.
fdggdf / 178.235.221.* / 2015-02-20 19:43
Ciekawe jest to co myślisz, ale to o czym piszesz "to wilk syty i wilk syty" - poinformuj wszystkich ile kredytu w zł otrzymałeś i ile pozostało Ci do spłaty (gwarantuje że ponad 100%) - nadal jesteś zadowolony? Jeśli tak, to nie rozumiesz jak działa toksyczny kredyt PLN indeksowany do CHF.

I to banki oferowały toksyczne kredyty PLN indeksowane do CHF i to banki oraz nadzór odpowiadają za to, że takie produkty w ogóle były Klientom oferowane, a nie Klient.
Ang Moh / 118.200.62.* / 2015-02-21 02:54
Otrzymales kredyt we frankach - bo odsetki placisz wg CHF a nie PLN.
Nie wazne w jakiej walucie dostal kase twoj deweloper.
Kapital w CHF ci sie zmniejsza a to ze kurs wymiany podskoczyl to bylo to ryzyko na ktore sie godziles - po to aby miec odsetki za CHF. Zagrales- przegralec - zycie.
prawnik 1 / 83.6.102.* / 2015-02-21 07:55
waluta kredytu jest określona w umowie. Potwierdza ją wpis w hipotece. Jeżeli wierzytelność w hipotece została wyrażona w PLN, kredyt jest złotówkowy.
Ang Moh / 118.200.62.* / 2015-02-21 11:00
Wpis w hipotece nie potwierdza waluty redytu tylko zabezpieczenia. A to dwi inne sprawy.
Bank jak ma taki karys moze udzielic kredytu bez zabezpieczenia - kazda karta kredytowa jest takim kredytem
?????????????? / 83.6.89.* / 2015-02-21 20:11
odsyłam do ustawy o ksiegach wieczystych i hipotece - art 68 w brzmieniu z przed nowelizacji w czerwcu 2009.
FRANEK DOLAS / 194.97.148.* / 2015-02-20 15:34
czytam te komentarze i dziwi mnie straszna ZAWIŚĆ ludzka, że jedni mieli możliwość we franku a inni nie. Sprawdza się powiedzenie Polak Polakowi największym wrogiem i to jest smutne...
po 2gie: te zyski banków i straty są fikcyjne, bo owszem na dziś wynoszą one 25 miliardów, ale na dziś, na obecny kurs franka, a jak franek spadnie to banki nie straca 25 miliardów tylko mnie, POWTARZAM POTENCJALNEGO ZYSKU..... i dziwi mnie, że tak Wam mącą w głowach, bo zysk nigdy nie jest zyskiem jesli jest tylko potencalny....
po3cie: nikt nie dołoży złotówki do interesu - kolejny mit banków, najwyżej banki mniej ZAROBIĄ, ale na pewno nikt nie musi się składać.
po4te;
dla tych ZAWISTNYCH: jak ludzie przestaną płacić raty i wysypie się system bankowy w POlsce to wtedy naprawdę dołożycie, ale stracą wszyscy bez wyjątku. Więc lepiej pohamować pazerność banków i zrobić coś teraz.
bbb987 / 94.251.236.* / 2015-02-20 15:34
Nikt nie zamieni na złotówki, jeśli ma być obliczane wg obecnego kursu...
CHF / 87.205.197.* / 2015-02-20 15:32
Witam,

ja się pytam przeciętnego kowalskiego co nie chce dopłacić do pomocy dla Frankowiczów ile ile będzie jego udziału w tej pomocy?
Ale to akurat jest nieistotne bo pomocy i tak nie będzie i po problemie nie trzeba biadolić "złotówkowicze"

Tu jest inny problem bo banki chcą na siłę przewalutować kredyt gdy kurs jest wysoki.

jak brałem kredyt to frank był po 2 złote i ze 2 raty raptem niby tanie zapłaciłem potem kurs zaczął rosnąć i gdy był po 2,30 to już mi się nie opłacało go zmieniać na zł

dlaczego w tedy banki nic nie robiły tylko teraz jak był rekordowo wysoki i spada Przecież teraz przy tym kursie jak mi zamienią to rata będzie 2-3 razy wyższa niż przy podpisywaniu umowy

średnio moja rata od umawianej w dniu brania kredytu jest większa na dzień dzisiejszy o 600-700 zł

to ja się pytam gdzie i kiedy zaoszczędziłem

NIE ZGADZAM SIĘ NA ZMIANĘ WALUTY KREDYTU BO W TEDY BANKI DRUGI RAZ NA MNIE ZAROBIĄ
simonus / 91.217.224.* / 2015-02-20 15:02
Dalej się pytam, gdzie są straty banków, skoro rata wg pomysły KNF będzie 1,5 raza wyższa plus zwrot niby zaoszczędzonej kwoty pomiędzy PLN i CHF???? Gdzie ta strata, którą banki sobie skompensują na złotówkowcach?? Czy Wam rozumy poodbierało? Banki tylko zacierają ręce by pomysł KNF był obowiązkowy, a biadolą dla niepoznaki, że poniosą koszta... Jakie koszta??
Ang Moh / 118.200.62.* / 2015-02-21 13:07
W propozycji jest umarzanie jednego z kredytow w takim samym zakresie jak ty go splacasz. Oddasz 1000pln kapitalu, bank umarza ci 1000pln - kapital kredytu spada o 2000pln. I tu jest strata banku
r52 / 77.45.27.* / 2015-02-20 14:58
moj kredyt we chf.50000 tys.zl na 10 lat pierwsza rata okolo 540 zl teraz ponad 1000 zl.po7 latach splacilem ok.68000 tys.zostalo mi jeszcze ok.36000 tys zl.prosto liczac 10procent roczni a w umoeie bylo ok.4procent.
Słowianin / 188.122.16.* / 2015-02-20 15:23
Ale podaj ile wziąłeś w CHF i ile spłaciłeś w CHF ile ci zostało i jaką płacisz ratę , wszystko oczywiście w CHF. Nie przeliczaj na PLN bo ty brałeś kredyt w CHF a jedyny twój problem to jest taki, że nie zarabiasz we frankach i musisz je kupić. Ale wiedziałeś co robisz.
Zener / 2015-02-20 15:09
Współczuję trudnej sytuacji. Pewnie, że lepiej byłoby płacić mniej.

Jednak podejrzewam, że w umowie obok 4% było też zapisane ryzyko kursowe...
Polaczki cwaniaczki / 83.22.43.* / 2015-02-20 15:17
W 100 procentach byla napewno zawarta klauzula tych 10 procent.To jest zwykle cwaniactwo polakow.
CHF / 31.61.138.* / 2015-02-20 15:07
4% ale bez inflacji, W ciągu tych 10 lat ceny mieszkań wzrosły z 2200 zł m2 do 4500zł/m2 czyli dwukrotnie - 10 % rocznie, zarobki z 2600zł/mc na 4000 zł/mc czyli 90% - 9 % rocznie. Kredyt złotówkowy to uwzględnia stad wyższe o inflację oprocentowanie czego nie ma przy kredycie CHF - tu zakłada się że nie zmieniły się ceny mieszkań i zarobki ale musisz spłacić w CHF, Szwajcar zarabia tyle ile zarabiał 10 lat temu a mieszkanie kosztuje też tyle samo.
głupi ludek / 95.160.211.* / 2015-02-20 14:57
Nie rozumiem wciąż "frankowiczów". Jestem tępą dzidą zapewne. Jakimś tworem co sie dał nabrać na kredyt w złotych. Pytam się zatem dlaczego "złotówkowicze" nie robili rabanu gdy ich oprocentowanie było takie wysokie, zaciskali pasa by spłacić swoją ratę, gdzie "frankowicze" chodzili i cieszyli się niskimi ratami. Ludzie pytam gdzie ja miałem rozum i nie dałem się namówić na miliony doradców, gdzie ja miałem swój rozum i nie poszedłem po kredyt we frankach. Bo zdolności nie miałem? To nie biorę, a nie szukam alternatyw albo szukam żyrantów. A był taki piękny kredyt w 2007 roku "Rodzina na swoim". I ja się dałem na to nabrać, ale kretyn ze mnie.
wikiry / 2015-02-20 15:35
Rzeczywiście gdzie ty rozum miałeś, bo teraz na pewno ci go brak....., jak nie rozumiesz co znaczy wartość nieruchomości i zabezpieczenie hipoteki, jeśli nie rozumiesz, że działanie banków było niezgodne z prawem, bo nie jest określona kwota kredytu i wszyscy "frankowicze", "eurowicze" itp, nie dostali do ręki obcej waluty, ale i tylko ich zobowiązanie finansowe jest indeksowane w obcej walucie ---- to widać gołym okiem gigantyczny przekręt, kiedyś przedsiębiorcy zostali "wydutkani" na tzw. opcjach walutowych - a dzisiaj frankowicze, a jutro d....e z kredytem "rodzina na swoim" i "własny kąt", bo w tym o to chodzi żeby zniewolić kredytobiorcę i zmusić go do płacenia characzu, coraz wyższego i wyższego --- pomyśl, co byłoby gdyby ludzie przestali korzystać z kredytów....
Ang Moh / 118.200.62.* / 2015-02-21 05:18
Nie tu nie chodzi o to jaka wealute dostales tylko wg jakiej waluty placiles odsetki. Placiles of Frankow ktore dawaly ci co 1.25% (libor+marza)? W porownaniu do 8-10% ktore placili posiadacze kredytow zlotowkowych.
jacrub / 91.194.145.* / 2015-02-20 15:25
Tu nie chodzi o to, kto się dał nabrać, ani kto jest "tępą dzidą". Kredyt złotówkowy był normalnym kredytem tzn. był kapitał (stały) i odsetki (zmienne). Ryzyko dotyczyło jedynie zmiennej stopy procentowej, ale kapitał pozostawał bez zmian. Natomiast tzw. kredyt frankowy nie był wcale udzielonany we franku, tylko także w złotówkach i tak samo określonej kwocie złotówkowej jak kazdy inny kredyt (np. 300 tys. złotych). Odsetki tak samo zmienne, ale zmienny był także kapitał, co wynika z faktu, że kredyt stricte złotówkowy spłaca się we franku szwajcarskim i to był jeden wielki szwindel i przekręt banków, gdyż nie udzielały one kredytów we franku, tylko sprzedawały instrument spekulacyjny pod nazwą kredytu hipotecznego. Sądy już to zakwestionowały i uznano w prawomocnym wyroku, że klauzula indeksacyjna jest niezgodna z prawem, gdyż kredyt to takie coś, w czym mogą się zmieniać odsetki, ale nie kapitał. Powiedzenia "widziały gały co brały" są bez sensu, gdyż za produkt odpowiada sprzedawca, a nie kupujący. Jak ktoś kupił kiełbasę i się nią zatruł to co? Przecież "widziały gały co brały". Takiej kiełbasy nie powinno być w sprzedaży bo jest to niezgodne z prawe, podobnie jak tzw. kredyty we franku.
Zener / 2015-02-20 15:30
" Sądy już to zakwestionowały i uznano w prawomocnym wyroku, że klauzula indeksacyjna jest niezgodna z prawem"

A czytałeś to prawomocne orzeczenie sądu? Ja kilka orzeczeń czytałem (dostępne w internecie) i wszędzie zakwestionowany był kurs przeliczania CHF na PLN (za wysokie spready).

Natomiast nigdzie nie spotkałem się z tym, żeby sąd zakwestionował sam fakt udzielania kredytu denominowanego w CHF lub indeksowanego do CHF.

W ramach lektur obowiązkowych polecam bardzo zacną stronę pozwalembank oraz orzeczenia UOKiK.
zdenerwowana mama / 46.76.68.* / 2015-02-20 15:03
I CI Państwo dopłaciło a frankowiczom nic
Zener / 2015-02-20 15:26
Ja wziąłem 'normalny' kredyt złotówkowy, bez żadnych dopłat.

Kredyt był na 8 lat, już go spłaciłem. Jak sobie policzyłem, jakbym wziął taki kredyt we frankach, to po uwzględnieniu spreadów zapłaciłbym w sumie mniej około 2000-3000 zł.

W porównaniu do kosztu całego kredytu to nieduża kwota i jestem zadowolony z tego, że wziąłem złotówki, bo miałem spokojną głowę i żadne zawirowania na rynkach walutowych mnie nie interesowały.
pal liwko / 198.208.240.* / 2015-02-20 14:57
Jak kupowalem samochod paliwo bylo po 3 zlote , teraz jest po 4,3 a bylo prawie po 6 zlotych w pewnym okresie . A w dodatku wartosc samochodu spadla. Teraz sie pytam kto mi doplaci do paliwa. ..... My paliwowicze tez musimy wyjsc na ulice.
zdenerwowana mama / 46.76.68.* / 2015-02-20 15:12
Frankowicze sami spłacają kredyty tylko w umowach są niedozwolone klauzule i chcemy żeby było respektowane prawo.Apropo samochodu mam Matiza z 2001 roku może chcesz kupić, to będę miała na 2 lub 3 raty kredytu a może jedną
toco / 89.231.176.* / 2015-02-20 14:45
a ja się pytam co z doradcami finansowymi z expandera i open finanse ,którzy nagminnie namawiali na kredyt we frankach ???!!!!
jag21 / 66.249.81.* / 2015-02-20 14:41
panie Jakubiak co z klauzulami zabronionymi w umowach? Większość umów w zakresie przeliczania je na CHF nie wiąże konsumentów i to jest fakt. Wszystko co robicie to próba przykrycia tego faktu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zener / 2015-02-20 14:56
Szanowny Jag21 - czy czytałeś interpretację UOKiK odnośnie klauzul zakazanych oraz dotychczasowe orzecznictwo sądów polskich?

Jak do tej pory ani UOKiK, ani żaden mi znany wyrok sądowy w Polsce nie zakwestionował samego przeliczania CHF na PLN, a jedynie kursy, po których franki były zamieniane na złotówki (czyli tak zwane spready).
ja207 / 212.87.25.* / 2015-02-20 14:29
Mam kredyt w chf. Całymi latami myslałam ze kredyt w zł jest o kilkaset zł wyższy. Ostatnio dokopałam się do dokumnetów i oferta kredytowa: w zł rata 720, w chf 630 zł. Różnica 90 zł. Ale wiadomo zdolności w zł nie miałam. I teraz kredyt na 140 tyś na 35 lat. Od 10 lt płace raty od 630-bła to moze jedna dwie raty, póznij płaciłam 670 zł , były raty po 800 zł dośc długo, jak frank skoczył ponad 3 zł. Ale libor spad i rata była ok 670 zł. Ostatnio zapłaciłam ok 800 zł raty. Srednia rat z wyliczenia to ponad 700 zł w CHF!!!!!
gdzie ja zaoszczedziłam???????????????????? pytam się gdzie?????????????????????????????????????????? na czym???????????????????
ludzie nie macie pojęcia!!!! płacimy więcej niz złotówkowicze. Z symulacji wyszło ze nie mam dopłaty do złotówek! a na kursie ile bank mi musi zwrócic! ja zapłaciłam więcej przez 10 lat niż zł i mam dwa razy wyższy dług!!!!!
Załamać się mozna, krew sie poleje.
Zener / 2015-02-20 17:07
Droga ja207, odpowiadając na Twoje pytanie

"Gdzie ja zaoszczedziłam????????????????????"
Być może nigdzie.

Ale dlaczego od razu przelewać krew?
CHF / 31.61.138.* / 2015-02-20 14:07
Jeśli uznamy od początku że były to kredyty złotówkowe i przeliczymy i kredyt i oprocentowanie wg tego co płacili złotówkowi kredytobiorcy (czyli przez cały okres kredytowania oprócz marży i kosztów banku uwzględniających również utratę wartości pieniądza inflację) to okaże się, że większość frankowiczów ma więcej straty z tytułu dopłaty do zaległych rat niż strat na CHF. A na pewno wszyscy którzy spłacają kredyt 10 lat i dłużej.

A z drugiej strony jeśli przysłowiowy Kowalski i Nowak kupili obok siebie takie same mieszkania/domy, jeden w zł drugi w CHF , Kowalski przez kilkanaście lat spłacał 1.5 razy tyle co Nowak, to dlaczego mamy Nowakowi umorzyć długi. Kowalski wyrzekał się latami wszystkiego aby spłacać raty w zł a Nowak żył jak paczek w maśle. Koszty i tak bank docelowo przerzuci na klienta czyli Kowalski w przeciwieństwie do Nowaka nie dość że przez lata nie kupił nowego samochodu, nie wysłał dziecka do prywatnej szkoły, nie pojechał w Alpy na narty czy na plaże do Egiptu to teraz będzie spłacał zadłużenie Nowaka.
bambino / 93.159.188.* / 2015-02-20 13:49
Tak czy owak WIBOR musi iść ostro w górę Banki muszą zgromadzić kapitał na pomoc frankowiczą proste.
CHF / 31.61.138.* / 2015-02-20 14:11
A wzrostem WIBOR obciąży w sumie klientów czyli frajerzy złotówkowicze dodatkowo zapłacą za kredyty frankowiczów :-)

Najnowsze wpisy