Forum Forum prawneBankowe

Kredyty zaciągnięte przez rodziców. Musimy spąłcić??

Kredyty zaciągnięte przez rodziców. Musimy spąłcić??

Lialialia / 2010-09-11 19:55
Mam problem, ponieważ moja matka zaciągnęła kredyty na bardzo duże kwoty i nie spłaca. Zmarł ojciec, więc po sprawie spadkowej ja jako córka otrzymałam część mieszkania. Mieszkanie sprzedałam. Mama aby komornik nie zabrał ze sprzedaży wszystkiego, pieniądze dała mi w darowiźnie. Czy ja jako córka po śmierci mamy, będę musiała spłacać te długi ?? Wiem że istnieje możliwość zrzeczenia się spadku. Tylko czy teraz kwota jaką otrzymałam od mamy nie będzie traktowana jako spadek. W końcu mama żyje. Bardzo proszę o podpowiedz.
wiwan / 2010-09-13 12:20
Jeśli mama Pani do śmierci nie upora się z tym kredytem, Pani jako spadkobierca będzie musiała go spłacić, chyba że odrzuci Pani spadek w ciągu maksimum 6 miesięcy. Będzie to miało oczywiście sens wtedy, gdy wartość spadku będzie nie większa niż zadłużenie mamy w dniu śmierci.
Nie bardzo rozumiem z tym spadkiem i darowizną po śmierci ojca. Jeśli nie było testamentu, a mieszkanie było wspólne rodziców tzn. zostało nabyte w czasie ich wspólności majątkowej, to drogą dziedziczenia ustawowego nabyła Pani jego 1/4, i po sprzedaży tyle się Pani pieniędzy należało. Darowizna od mamy mogła dotyczyć kwoty ponad tą 1/4.
Dla spadku po mamie miła będzie ona znaczenie wtedy, gdy oprócz Pani będzie jeszcze iny spadkobierca, a śmierć mamy nastąpi wcześniej niż 10 lat od darowizny. Generalnie wtedy darowiznę zaliczy się już na poczet spadku.

Najnowsze wpisy