Forum Polityka, aktualnościKraj

Ks. Jacek Stryczek: Jezus wcale nie kazał się dzielić. To mit. Nie ma nic niemoralnego w zarobkach prezesów

Ks. Jacek Stryczek: Jezus wcale nie kazał się dzielić. To mit. Nie ma nic niemoralnego w zarobkach prezesów

Wyświetlaj:
bogda1961 / 185.78.72.* / 2017-03-31 21:41
Myślę,że innej religii uczyliśmy się niż ksiądz Stryczek, tak, żyjąc w Krakowie- dużym mieście można zmieniać pracę jak rękawiczki, ale ludzie są też w mniejszych miastach i w biedniejszych regionach , gdzie trudno o pracę, wiec szanują taką jaką mają, a pracodawcy niejednokrotnie, nawet często mają dużo a chcą się nachapać więcej i wyzyskują- ksiądz to pochwala, przecież jak sie zwolni 10 osób, to przyjdą następni naiwni, których oszukują i tak sie dorabiają majątków. Nie mówię ,że wszyscy mają mieć równo, ale sprawiedliwie- to nie jest to samo. Szanujmy siebie nawzajem i wydaje mi się ,że tego Jezus nauczał. Mówi ksiądz, jak było za czasów Jezusa, ale, czy On się na to godził, nie - to było sprzeczne z jego wiarą i za to zginął.
buc / 37.47.128.* / 2017-03-31 17:15
To właśnie jest nauka, której brakuje w kościele!
Wyrażam tę opinię jako ateista, a także jako ten rzekomo "wyzyskiwany" pracownik. Pracuję w firmie, w której prezes w Niemczech premii rocznej dostaje 1.5 mln Euro, a ja miesięcznie zarabiam w granicach 2300 na rękę.
Gdyby mnie ktoś zapytał czy jest mi źle z tą myślą, to tak - jest mi źle. Gdyby jednak zapytać mnie czy w ramach wspaniałomyślnej idei podzielenia premii prezesa między innymi na mnie poczułbym się lepiej - również odpowiedział bym "nie".
Codziennie myślę o tym jak bardzo mogę zrobić coś dla siebie - kosztem innych oczywiście - bo nie od dziś wiadomo, ze człowiek nie bogaci się pracą rąk własnych - bogaci się pracą rąk cudzych. Więc skoro narzekasz na to, że zarabiasz za mało, to uczyń tak by inni pracowali na ciebie.
Jestem niezadowolony ze swojego wynagrodzenia, dlatego w przyszły piątek składam wypowiedzenie i zmieniam pracodawcę, ot tak - po prostu, bowiem wiem na co mnie stać i co mogę dać. - wiem konkretnie, nie rzuca ogólnikami.

Zróbcie zatem własny rachunek sumienia i przyznajcie się przed sobą kiedy ostatni raz daliście sobie szansę na coś więcej od życia.
Kinga963 / 37.249.121.* / 2017-03-31 13:44
Jezus mówił bogatemu młodzieńcowi - idź i sprzedaj swoje mienie a będziesz miał skarb w niebie, rozdaj to ubogim. Jezus też mówił że trudno bogatemu wejść do Królestwa Niebieskiego.
TomekC1313 / 188.146.136.* / 2017-03-31 08:13
Przeczytałem prawie cały ten wywiad, z wieloma wypowiedziami tego Księdza kompletnie się nie zgadzam. Mam nawet wrażenie, że pewne opinie są niezgodne z nauką Kościoła. Gdybym zarabiał miesięcznie 100000 zł, a moi pracownicy ledwo wiązaliby koniec z końcem, czułbym się fatalnie. Często Ci pracownicy mało zarabiają, nie dlatego, bo to ich wina, tylko dlatego, bo ktoś stworzył tak niesprawiedliwy system gospodarczo-polityczno-podatkowy. Temat rzeka... Nie zmienia to faktu, że nauka Kościoła porusza te kwestie i pamiętam, że podejście było inne, niż tego Księdza. I jeszcze fragment Katechizmu: KKK 1938 Istnieją także krzywdzące nierówności, które godzą w miliony mężczyzn i kobiet. Pozostają one w jawnej sprzeczności z Ewangelią.." - Rozdział II Równość i różnice między ludźmi
Taras tw / 83.24.209.* / 2017-03-31 12:30
Czyli co czy się stoi czy się leży 5 tyś się należy....niektórzy tęsknią za komuną
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
XXX1975 / 217.63.47.* / 2017-03-30 21:34
Włlasnie , dyrektor Tesco zarabia około 3500 funtów , a robol około 1000 - w Polsce ,, robol '' około 1500 a dyrektor 15000, kapelan powinien zajmować się wiarą w Boga , tylko ze w naszym kraju wszystko na opak dureń rządzi , policjant kradnie , profesor pali gł ... pa.
Default / 77.166.229.* / 2017-03-30 17:23
Istnieją dwa rodzaje ubóstwa. Pierwsze jest to ubóstwo z lenistwa. Takim ludziom, którym nie chce się pracować czy uczyć niech więc będą biedni. Drugi rodzaj to jest ubóstwo z powodu Królestwa Niebieskiego: "Idź rozdaj wszystko co masz ubogim i głoś ewangelię". Jeśli jesteś biedny z powodu swojego lenistwa to wcale nie jesteś lepszy od tego obrzydliwie bogatego. "Lepszy bogaty, który się uniża niż biedny, który się wywyższa"
Michalski365 / 83.9.7.* / 2017-03-30 17:21
przykre jest słuchać jak ksiądz się pogubił, do tego trzeba być świadom, że jest ojciec po seminarium gdzie teologii nie brakowało i takie herezje wygłasza :/
garoosh / 82.145.220.* / 2017-03-30 19:09
Dobrze mówisz, nie zważaj na minusy. Albo ja nie umiem czytać. Cóż.
AN1965 / 193.0.193.* / 2017-03-30 14:46
A propos bogactwa. Nikt i nic nie jest w próżni. Wszyscy i wszystko jest od siebie zależne. W świecie i życiu istnieje pewien pisany lub niepisany układ, umowa, … , zależność etc. Więc jeśli ktoś się dajmy na to bogaci, to na pewno kosztem innych – kapitalista liczy przecież na sprzedaż swoich produktów, bo przecież sam ich nie skonsumuje, zwłaszcza gdy produkuje krocie. Oczywiście, że wkłada w biznes (business), interes swój kapitał, zaangażowanie etc., ba nawet swoje całe życie … i ponosi określone ryzyko. Problem polega jednak na tym, że potem z reguły obserwujemy niestety już nie jego osobisty wkład w produkowane dobra, tylko zaangażowanie innych ludzi – tymczasem sam kapitalista a nie przeciętny Kowalski może chodzić przez resztę życia w podkoszulku i siedzieć na Hawajach, a nie zasuwać codziennie do biura w garniturze lub gorzej – w drelichu do wykopu.
dobro konsumentów musi być wartością nadrzędną. Dla konsumentów, klientów biznesmenów (businessmanów) stworzono biznes (business). To konsument zawsze utrzymuje, żywi, karmi biznes i biznesmena, więc szczególnie ten drugi powinien szanować tego pierwszego. To biznes kreuje potrzeby społeczeństwa (patrz: ludzkie potrzeby) i za treść swojej oferty ponosi pełną moralną odpowiedzialność, zwłaszcza gdy w obojętny mu sposób, przy użyciu wyrafinowanych sposobów i przynęty łowi swoją zdobycz oraz nie dopuszcza negocjacji przy zawieraniu umowy. … .
Patrz Wojciech Cejrowski i biznes na Bliskim Wschodzie – tam biznesmen i konsument, klient są autentycznymi partnerami i są współodpowiedzialni za powodzenie w biznesie. … Powinni też solidarnie czerpać zyski z każdego wspólnego przedsięwzięcia … a zwłaszcza nie oszukiwać etc.
Oddzielną i złożoną kwestią pozostaje problem obecnej i/lub przyszłej konkurencji kapitalisty – co będzie gdyby Kowalski chciał rzucić wyzwanie Billowi Gatesowi. Ten ostatni podobno widząc swoje nadmierne bogactwo wysuwa nawet jakieś śmiałe prospołeczne postulaty – opodatkowanie kapitalistów, którzy mają roboty przemysłowe w swoich fabrykach i nie zatrudniają ludzi … .
JanPawlacz2 / 83.24.78.* / 2017-03-30 14:21
prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego
korwinista / 84.10.35.* / 2017-03-30 14:13
jestem zwolennikiem wolnego rynku, w prywatnej firmie niech zarabiaja ile chca, niech wolny rynek decyduje a nie rzad, a poza tym .... ksiadz placi nizsze podatki anizeli pracownik najemny czyz nie? A na kogo ksiadz glosowal ostatnio?
lolo69 / 81.219.237.* / 2017-03-30 12:46
Lol Firma zarabia dobrze bo ma dobrych pracowników a nie prezesa xD Dno i 6 błota stóp.
Passssa / 83.24.209.* / 2017-03-31 12:36
Jasne.....potrzebuje w takim razie jakichś dobrych pracowników, płace im po 10 tyś żeby godnie żyli. Tylko niech zrobią wszystko za mnie od pomysłu po finalny produkt marketing i jeszcze to sprzedadzą i też chce na godne życie zarobić niedużo jako prezes 15tys mi wystarczy. Praca od zaraz!!! Komuś odpowiadają warunki?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Pitek66 / 78.9.100.* / 2017-03-31 01:22
Skoro tak jest to zbierz sobie kilkudziesięciu kolesi, pracowników i załóżcie firmę bo to w końcu pracownicy zarabiają a prezesa nie potrzebujecie i sami się podzielicie zyskami - no jak, czemu tego nie zrobisz, czemu nie założysz firmy - za wysokie progi? Skoro tak, to kto te progi pokonuje i dba o zyski? Zastanów się zanim palniesz takie głupoty bo pokazujesz tylko głupotę, cwaniactwo, lewactwo, lenistwo itp.
Kamduł Nie bosy / 91.228.8.* / 2017-03-30 12:23
Pan ksiądz patrzy bardzo wybiórczo i w sposób dla kleru wygodny. Niech nie wskazuje na osoby, które otrzymują sowite wynagrodzenia, bo są one częścią WYTWARZANYCH przez nich dóbr. Dodatkowo opodatkowanych. Jak to się ma do pracowników państwa w mieście? Czy powinni posiadać status obywatela RP? Pomijając różne tam interpretacje i nadinterpretacje ustawy zasadniczej, dysproporcje pomiędzy ZUS i KRUS, to każdy przyporządkowany tym darmozjadowym instytucjom płaci PODATKI. Taki obowiązek spoczywa na obywatelach. Nie tylko Polski. Zawładnął kk niesamowicie drogimi terenami - w ramach jakiegoś tam zwrotu. Jakiego? W 1945 roku nie istniało chyba arcybiskupstwo wrocławskie, a Breslau. Wobec tego kto jest właścicielem "majątków" zagarniętych przez sługi boże? W państwowych szkołach mieli świadczyć usługi indoktrynacji za "bóg zapłać". Na pełnej socjalnej karcie nauczyciela jadą. Nie muszą przy tym mieć przygotowania pedagogicznego. Mają osobne nieruchomości pierwotnie przeznaczone na opowieści biblijne. Służą do czerpania nieopodatkowanych zysków. Czy Pan koloratek brał to pod uwagę?
kolos577 / 88.91.144.* / 2017-03-29 15:29
No to figę dostaniesz w niedzielę na tacę skoro nie musimy się dzielić
Normalny546 / 95.48.194.* / 2017-03-30 15:37
Nie musimy - nie ma nakazu. Wszystko jest dobrowolne.
Tak samo z dziewczyną nie popieramy gwałtu - musi być dobrowolność czyli seks.
adam886 / 89.74.223.* / 2017-03-30 12:10
yyy.. no nie musimy, ale możemy.
Nikt Cię z mszy nie wyprosi dlatego żeś nie dał na tace.
Owl904 / 81.15.162.* / 2017-03-30 11:48
Niczego nie zrozumiałeś. Żyjesz w świecie "musimy", a tu właśnie jest mowa o wolności i wolnym wyborze. Chcesz to się dzielisz, nie chcesz to nie. Ty nie dasz, ktoś inny da. Wolność. Taca nie jest obowiązkiem. Jest dobrowolną ofiarą dla księdza, żeby miał co jeść i tobie służyć.
BB71 / 83.4.185.* / 2017-03-28 14:43
Co ten pan ksiądz chrzani ? Chętnie bym z nim podyskutował . Jedna wielka pochwała drapieżnego kapitalizmu . Pracownik który przez lata buduje siłe firmy jest wymieniany w ramach widzimisię właściciela jak trybik w maszynie i nic nie ma ze wzrostu firmy . Może być wymieniony na automat któy będzie tańszy . Podział dóbr w dzisiejszym świecie jest ułomny . Poznałem jednego takiego .Były szef mojej żony który wiecznie marudził ile to on nie dokłada do firmy i swoich pracowników . Jeśli dokładał do firmy powinien ją zlikwidować , jeśli dokładał do pracowników powinien ich zwolnić . Siłą firmy jest pracownik , sam właściciel niczego nie zrobi nawet mając genijalne pomysły . Zarabianie przez niego kilkaset razy więcej niż przez pracownika nie jest niczym uwarunkowane i jest po prostu nieuczciwe bo na sukces pracuje sztab ludzi a nie tylko właściciel.
Marcin308 / 83.26.21.* / 2017-03-31 06:55
A kim jest ten straszny kapitalista? Zwykłym człowiekiem z planem życiowym, który postanowił nie nagradzać się natychmiast za każdą sekundę swojej pracy a odkładać zarobione pieniądze, i przeznaczyć je by zbudować coś swojego. W czasie kiedy jego koledzy i koleżanki każdą wypłatę przejadali, przepijali i przeznaczali na rozrywkę on pracował 2-3 razy więcej i nic sobie nie kupował. To trwało latami. Kiedy uzbierał już wystarczająco środków i wiedzy zaryzykował wszystko, lata pracy bez gratyfikacji a często jeszcze własny majątek, a nawet majątek odziedziczony przez przodków i spróbował zrealizować obmyślony wcześniej plan. Przejść do następnego etapu udaje się już nielicznym z tych "krwiopijczych" kapitalistów, ale niektórym się udaje. Lata pracy i wysiłku procentują tym, że teraz muszą pracować jeszcze więcej i ryzykować jeszcze bardziej, ale doświadczenie, wiedza i zebrany kapitał powodują, że radzą sobie w życiu całkiem nieźle. Mają ładne domy, samochody i jeżdżą na piękne wakacje. No i w tym momencie wchodzisz Ty. Całe życie nie planowałeś niczego, przejadałeś, przepijałeś i przehulałeś każdą zarobioną złotówkę, w życiu nie podjąłeś większego ryzyka jak to czy starczy do 1-go czy nie i teraz uważasz, że cokolwiek z tego co wypracował sobie ten bogatszy należy się również Tobie? Nie zrozum mnie źle, zarządzających potrzeba dużo, dużo mniej niż pracowników - dobrze, że jesteś, dobrze, że nie masz ambicji i sam siebie skazujesz na pracę za niską stawkę. Mądrym to jest na rękę, ale (jeśli już lubisz cytować religijne pisma) nie pożądaj rzeczy bliźniego swego. DO ROBOTY!
Sebus453 / 188.146.67.* / 2017-03-30 18:11
Pracownik jest wymieniany według widzimisie? Leń może i tak, ale dobry pracownik to sam zmienia pracę kiedy chce. Nie da się ocenić i określić zarobków właściciela. Jeżeli zarabia za dużo to firma się nie utrzyma. Zazwyczaj właściciel jest autorem sukcesu a pracownicy wykonawcami. Podstawowa różnica jest taka że większość pracowników jest zastępowalna a właściciel juz rzadko. Do tego to właściel ponosi ryzyko finansowe. Gdyby to nie było odpowiednio opłacone to po prostu by nie inwestował bo po co? Dlatego jego zarobki muszą być uzależnione od wkładu finansowego a więc nie da się ich nominalnie określić.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
steef / 94.254.242.* / 2017-03-30 12:51
skoros taki cwany to sam zaloz sobie firme i zarabiaj miliony! a nie ze ja bede ryzykowal swoim kapitalem i sie "dzielil" swoimi zyskami. jako pracodawca umawiam sie na konkretna place ze swoimi pracownikami i finito, nic wiecej sie nie nalezy.

smieszy mnie takie podejscie ludzi ktorzy to sami jakos firm nie zakladaja i jakos sami nie chca sie "dzielic" swoimi dochodami z pracownikami jedynie patrza na bogaczy i mysla ze im to latwo przychodzi a sami nie widza ile musiekli zapiepszac zeby byc tu gdzie teraz sa jako bogacze

SLOWEM DLACZEGO PAN SIE NIE DZIELISZ SWOIMI DOCHODAMI TYLKO PATRZYSZ NA TAKICH JAK JA?!?!?

odp. marzy sie panu zycie ponad stan, nie oszczedzasz, nie inwestujesz jedynie konsumujesz wiec jestes pan gdzie jestes i na wiecej nie zslugujesz
zły kapitalista / 192.176.1.* / 2017-03-30 11:57
Zachęcam do założenia własnej firmy i płacenia wszystkim po równo!
Mateusz33332 / 185.124.116.* / 2017-03-30 11:50
[...]
drapieżny kapitalizm jest jedynym sposobem na ten świat...
zaś model który ty gościu pokazałeś na szczęście któregoś dnia minie gdyż to właśnie taki model wprowadzał puste półki w sklepach, a zresztą dzieki takiemu modelowi jaki przedstawiasz mamy większą biedę...
ps. nic nie wiesz o ekonomi, o historii kapitalizmu i śmiem twierdzić że nawet nie znasz pojęcia leseferyzm tak więc najpierw się dokształć i zrozum mechanizmy działającego rynku dopiero potem się wypowiadaj... bo jak narazie wypowiadasz sie z punktu widzenia małego robaczka któremu jest zazdrość że inni mają lepiej i by najchętniej ukatrupił tych co to zarabiają więcej...

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
twastre / 5.172.236.* / 2017-03-30 09:06
Bardzo dobrze wie Pan, co powinien zrobić pracodawca natomiast nie wie Pan, co powinien zrobić pracownik. Napisze Panu; powinien zwolnić się z roboty, która mu jak widać nie odpowiada. A tak przy okazji. Pan tez pracuje u kogos czy ma Pan jakąś własną firmę?

Najnowsze wpisy