Forum Forum ubezpieczeńNa życie

Kto i w jakim stopniu podlega ubezpieczeniu?

Kto i w jakim stopniu podlega ubezpieczeniu?

Antek 01 / 2011-05-25 12:19
Witam serdecznie!!
Chciałbym się spytać , na jakiej zasadzie ubezpieczeni są uczniowe, badź też studenci, czy osoby uczące się mają takie same prawa zdrowotne, jak osoby pracujące?
Wyświetlaj:
oborowy / 79.185.81.* / 2011-06-09 12:48
Dokładnie takie same.
monuk / 2011-06-09 11:08
sam nie wiem gdzie się ubezpieczyć, właśnie skończyłem studia, nie chcę rejestrować się w urzędzie, bo szykuje mi się wyjazd za granicę, dlatego chciałbym wybrać jakąś polisę, która obejmie również wszystkie świadczenia zdrowotne poza granicami naszego kraju
lezdrub@interia.pl / 79.185.81.* / 2011-06-09 12:51
Będziesz pracował na czarno ???

Jeżeli będzie umowa o prace, to świadczenia będziesz miał zapewnione.
bitt / 2011-06-07 12:27
uczniowie i studenci mogą być ubezpieczeni w zakładzie pracy rodzica lub w szkole czy uczelni
sonilka / 109.231.51.* / 2011-06-07 08:33
Najlepiej takie pytanie zadać dla eksperta chociażby na stronie jakieubezpieczenie.pl zawsze to fachowa odpowiedź
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - szklarek.]
malina90 / 212.76.49.* / 2011-06-09 07:55
W sumie rzecywiscie jesli mamy problem z podjeciem decyzji zwiazanej z ubezpieczeniem,zawsze mozna o to zapytac eksperta.
wiwan / 2011-05-25 12:27
Rozumiem, że chodzi o ubezpieczenie zdrowotne. Prawa do bezpłatnych świadczeń z NFZ i refundacji leków mają wszyscy ubezpieczeni jednakowe, no może z preferencją dla inwalidów.

Natomiast ww uczniowie i studenci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie zgłoszenia ich do ubezpieczenia jako członka rodziny przez rodzica. Dopiero, gdy takiego ubezpieczenia nie ma - może ubezpieczać szkoła/uczelnia. Ani w jednym , ani w drugim przypadku nie obciąża to finansowo rodzica, jego pracodawcy czy szkoły- ani nie zwiększa odprowadzanej składki ( rodzic, pracodawca ) ani jej nie wprowadza ( uczelnia )- bo pochodzi ona wtedy z budżetu państwa.

Dopiero gdy u ucznia/ studenta powstanie tytuł do ubezpieczenia- podejmie pracę lub DG- zostanie obciążony składką zdrowotną.

Zaniechanie nauki przez pełnoletniego powoduje brak ubezpieczenia zdrowotnego. Odzyskuje je przez podjęcie zatrudnienia, rejestrację w PUP lub przystępując do dobrowolnego u. zdrowotnego w NFZ ( drogie).

Najnowsze wpisy