Kto pomoże?

kciuki / 2011-06-27 20:49
Kobieta-rocznik 1949- w 1998r pytano mnie czy wybieram OFE( nowa emerytura) czy nadal przekazuję składki do ZUS( emerytura wyliczona "po staremu"-wyraziłam zgodę).
Rok 2006-przeszłam na wcześniejszą emeryturę.
Rok 2010-zgodnie z "umową" występuję do ZUS o wyliczenie emerytury w związku z ukończeniem 60 lat.Okazuje się ,że zabiera mi się bez porozumienia emeryturę wcześniejszą wyliczając mi "nową".Po sprzeciwie zostaje mi przywrócona emerytura wcześniejsza ale ZUS w żaden sposób nie chce jej przeliczyć ai po staremu wyliczyć.Sprawę oddałam do Sądu Pracy i Ubezp.Społ..Proszę o sugestię na jakie przepisy lub ustawę mogę się powołać w zaistniałej sytuacji? Będę wdzięczna za każdą doradę.Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
kciuki / 2011-07-08 22:30
Dziękuję za odpowiedź ale i ten wariant nie "wchodzi w rachubę"..niestety rentę w 1991r bez zapytania i mej aprobaty policzono mi i to z pomyłkami z 12 miesięcy a nie z 3 czy 4 lat (po prostu po jodzie promieniotwórczym x 2 kuracje i olbrzymich dawkach sterydów nie byłam w stanie wtedy o czymkolwiek decydować)...Po poprawie stanu zdrowia będąc samotną matką i chcąc utrzymać 2 małych dzieci zmieniłam profil zawodu i imałam się każdej pracy której mogłam podołać.Więc gdy w ZUS zaproponowano mi wybór starego systemu i wcześniejszą emeryturę zależną od stażu pracy z radością się zgodziłam nie wiedząc co tak naprawdę mnie czeka...mówię tu oczywiscie o celowej dezinformacji ...Bo teraz niestety i mieszanej(czyli korzystniejszej dla mnie emerytury) też mi się odmawia....pisałam już do Departamentu Em-Rent....ale tam sypiąc paragrafami piszą mi to samo co Pani...tylko NOWA EMERYTURA...a przeliczenie kapitału początkowego też mi sytuacji nie poprawi bo mając np 4 RP-7 z tego samego okresu z zupełnie innymi sumami poborów(raz np: doliczano mi pogotowie pracy a w innych nie)...wobec braku pełnej dokumentacji zlikwidowanego zakładu...hm...dziękuję bardzo za chęć pomocy ...pozdrawiam
kciuki / 2011-06-29 12:46
Przepraszam ,być może niedokładnie się wyraziłam...pracuję na pół etatu od 1996r w 2 zakładach pracy po zmienie profilu zatrudnienia( jestem opiekunem praktyk i uczę zawodu ,którego sama nie jestem w stanie w pełni wykonywać z powodu ON-04-0)przez cały czas ,czyli pracowałam otrzymując niewielką rentę i nagabywana przez by zamienić rentę na wcześniejszą emeryturę uczyniłam to w 2005r, tracąc przez to 2 grupy przy nowym przyjęciu się do pracy.I pracuję nadal! Jedyne co ZUS chce mi przeliczać to staż pracy co daje mi co kwartał ok 2,50 netto a przecież obietnice były inne.Emerytura po ukończeniu lat 60 obliczona wg starych zasad zwiększyła by mi obecnie świadczenie o 200-300zł,po przepracowanych 30 miesięcach.A tak ciągle tracę.Hipotetyczny > 130% wskaźnik podstawy wymiaru jest dla mnie mimo studiów i specjalizacji nie do osiągnięcia!A tu czytam piękne wypowiedzi naszych Polityków i Ustawodawców jak to wspaniale dbają o Niepełnosprawnych,szczególnie tych którzy przecież nie z własnej winy i woli nie są Pełnosprawni.Do przekonania Sądu potrzebny mi jakiś przepis, artykuł,interpelacja lub zapytanie poselskie w podobnej sprawie.Czy to działanie ZUS jest konstytucyjne?
wiwan / 2011-06-29 10:19
Rzeczywiście, po obliczeniu normalnej emerytury jako ubezpieczona miała Pani wyboru, czy pozostaje przy starym świadzceniu i tu Zakład postąpił niewłaściwie, ale jak rozumiem poprzednie świadczenie,-e.wcześniejszą, przywrócił.
Natomiast nie bardzo rozumiem 'ZUS w żaden sposób nie chce jej przeliczyć ai po staremu wyliczyć'. ZUS nie ma czego przeliczać, bo jak również rozumiem nie pojawiły się żadne fakty ubezpieczeniowe tj. nowe okresy składkowe po jej przyznaniu ( praca, zlecenie z dobrowolnym u. emerytalnym, działalność gosp ), czy dopiero teraz ujawnione okresy składkowe, nieskładkowe czy wyższe wysokości zarobków z okresu przed jej przyznaniem ( odnalezione po latach dokumenty, zeznania świadków )
Więc raczej nie wróżę powodzenia w walce o przeliczenie swojej wcześniejszej emerytury tylko z powodu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
kciuki / 2011-07-06 16:33
Sz.P.Wiwan....Więc może podpowiedź jak udowodnić ZUS,że jednak mam prawo do przeliczenia, bo:
1)Doszły przecież nowe okresy składkowe-cały czas pracuję!
2)Wykryłam pomyłki w naliczaniu wcześniejszej emerytury a wcześniej renty i pomyłki w sumowaniu okresów składkowych i nieskładkowych.
3)Zaniżano me świadczenie z powodu niewłaściwej indeksacji(np: na przeliczenie czekałam ok 5-6 miesięcy).
wiwan / 2011-07-08 11:52
Witam Panią !
Jakoś mi umknęło, że dołożyła Pani kolejne pytanie, stąd zwłoka. Ale i też dlatego, że nie bardzo widzę możliwość 'pomocy'.
Oczywiście pkt. 2 i 3 Pani wykaże, ale ustawowej zasady, że emerytura w wieku powszechnym zamiast wcześniejszej dla Pani rocznika liczy się już po nowemu- nie zmienimy.
Bo reforma z 1999 wiele i gwałtownie zmieniła.
Na "pocieszenie" kobietom z roczników 1949-52 dano możliwość emerytury w wieku powszechnym "mieszanej", tj. częściowo wg. starych zasad, częściowo nowych ze zwiększającym się udziałem e. nowej.- art. 183.
Dla Pani byłoby to:
1) 80 % emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz (starej)
2) 20 % emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ( nowej)
Ale jasno z regulacji tej wykluczono e. wcześniejszych.

Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy, to przeliczenie kapitału początkowego( wniosek ZUS Kp-3) tzn. jeśli był liczony z --kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z 19 lat z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. na
--20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed 1999 r. Lub odwrotnie.

Za zdawkowość przepraszam, ale nie jestem tu żadnym ekspertem.
Pozdrawiam.

Podlinkuję jeszcze ustawę, choć już nieco zmian w niej od 2009 r. zaszło;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy