Forum Forum podatkoweInne

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Wyświetlaj:
komi / 217.30.129.* / 2007-07-14 00:24
Witam. Sprzedałem dwie działki budowlane w lipcu 2007 za łączną kwotę 81 000 pln. 25 września 2006 zacząłem spłacać kredyt zaciągnięty na mieszkanie kupione w sierpniu 2006. Z tego co wyczytałem na tym forum pieniądze na spłatę rat nawet sprzed okresu sprzedaży działek budowlanych będę mógł wliczyć w moje wydatki na „nową inwestycję” (to będzie około 27 000 pln (raty kredytu przez 3 lata- rok sprzed sprzedaży działki i 2 lata po sprzedaży działki) + remont po odbiorze tego mieszkania około 10 000pln). To mi daje w sumie około 37 000 pln. Oprócz tego zamierzam się budować w innym miejscu i czy te pozostałe pieniądze (tzn. 81 000–37 000=44 000pln) będę mógł wydać na drugą inwestycję to jest właśnie budowę domu, tzn czy te pieniądze mogę wydać na dwie inwestycje? Drugie moje pytanie to czy jeżeli wydam tylko część tych pieniędzy to podatek będę musiał zapłacić tylko za niewydane pieniądze czy za całą kwotę? I trzecie pytanie czy pożyczając pieniądze od rodziny na zakup działki, sprzedanie później tej działki po około 6 miesiącach i oddaniu pieniędzy rodzinie też będę musiał zapłacić podatek skoro cała transakcja była wykonana za pieniądze pożyczone od rodziny na ok. 6 miesięcy?
booma77 / 82.151.226.* / 2007-04-01 15:33
Witam. kupilem mieszkanie w 2005r., teraz chce je sprzedac, czy musze placi 10% podatku jesli nie mieszkam w Polsce i nie jestem tam nawet zameldowany?
tommistrz / 62.233.173.* / 2007-03-26 22:50
Sprzedałem mieszkanie w 2005 i zapłaciłem podatek 10%, w grudniu 2006 kupiłem nowe mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego, a pieniądze z poprzedniego mieszkania wydałem na wykończenie nowego mieszkania. czy w takim przypadku mogę starać się odzyskać zapłacony wcześniej podatek??
roza73 / 86.40.137.* / 2007-01-23 19:05
witam mam pytanie kupilam mieszkanie w celach komercyjnych i chce sprzedac je w przyszlym roku a za pieniadze z pozostalymi oszczednosciami chce wybudowac dom z pensjonatem czy za mieszkanie bede musiala zaplacic 10%podatek od sprzedazy owego mieszkania.dziekuje za odpowiedz
roza73 / 86.40.137.* / 2007-01-23 19:05
witam mam pytanie kupilam mieszkanie w celach komercyjnych i chce sprzedac je w przyszlym roku a za pieniadze z pozostalymi oszczednosciami chce wybudowac dom z pensjonatem czy za mieszkanie bede musiala zaplacic 10%podatek od sprzedazy owego mieszkania.dziekuje za odpowiedz
wprowadzają w błąd / 83.23.136.* / 2006-12-10 07:10
Ależ tu bzdury wypisywane są. Dzisiaj już znane jest prawo i jest nawet korzystniejsze dla kupujących mieszkania po 1 stycznia 2007. A to co tu jest pisane to jakieś herezje. Już wtedy też trochę wiadomo było o nowych przepisach a tu ktoś pisze w dacie wrzesień 2006:O normalnie jakieś bzdury
swisss / 2006-09-19 22:19
Czy moze ktos pomoc znalezc odpowiedz na pytanie?Mieszkam w mieszkaniu spoldzielczym lokatorskim, na dniach mam zamiar je wykupic i niedlugo sprzedac. Czy po wykupie mieszkania ze spoldzielni a potem sprzedazy rowniez obowiazuje mnie 10 % podatek dochodowy od przychodu ze sprzedazy tego mieszkania. Przeciez lata czlonkowskie wskazuja na to ze tam sie mieszkalo znacznie dluzej, teraz dopiero nastapi jego wykup i sprzedaz.
Pozdrawiam
doświadczona / 81.190.230.* / 2006-11-09 12:15
nie wykupuj mieszkania w tym roku kalendarzowym, poniewaz od 1 stycznia 2007 wchodza przepisy , które automatycznie pozwalaja na przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własnościowe , nie inwestuj w portfel prezesa sp-ni mieszkaniowej , pozdrawiam
basia / 89.228.73.* / 2006-11-19 18:03
mnie to też bardzo interesuje bo ma taki sam zamiar -chcę wykupić swoje stare mieszkanie .Proszę napisz coś więcej bo wszędzie się mówi o tych ulgach tylko do końca roku i powiem szczerze trochę zaspałam i boję się ,że nie zdążę z tymi wszystkimi sprawami
momo / 87.207.56.* / 2006-09-07 21:53
Czy zwolnieniu podlega spłata kredytu, który jest zaciągnięty na mnie i na mamę, jednak właścicielem mieszkania jest mama? W grę wchodzi jeszcze darowizna na mnie przed spłatą kredytu.
Pozdrawiam
Antek / 86.63.140.* / 2006-09-06 22:21
A dlaczego szanowny autor artykułu nie napisał, że jeżeli korzystaliśmy lub korzystamy z ulgi odsetkowej to nie przysługuje nam zwolnienie z podatku w części przypadającej na spłatę zaciągniętego kredytu. To bardzo istotna informacja!
igosoft / 2008-07-23 20:58
można zrobić korektę do zeznań i po problemie
kj / 193.109.127.* / 2006-08-28 09:16
A wystarczyło kupić piątkową gatete prawną, praktycznie wszystko jets wytłumaczone. Więcej niż tutaj.
wiwan / 81.219.231.* / 2006-08-28 22:19
nie wystarczyło ,bo artykuł w portalu jest wczesniejszy o 6 dni.
wamster / 2006-08-25 09:00 / "Jest lepiej!"
szkoda, ze nie uzyto nigdzie slow - refinansowany kredyt mieszkaniowy - i jak to sie ma do mozliwosci uwzglednienia go w tym aspekcie. Podejrzewam [ale to tylko moje - lajkonika zdanie], ze w tym przypadku tez nie mozna liczyc na ulgi od fiskusa. Nie planuje sprzedawac niesplaconego jeszcze mieszkania, ale je refinansowalem - niestety w trakcie zalatwiania formalnosci dowiedzialem sie, ze odsetek od kredytu refinansowanego nie mozna odliczac od podatku. W moim przypadku i tak nie mialo to wielszego wplywu, bo i tak mi sie kalkuluje zamiana kredytow.
Niemniej szkoda, ze nie wspomniano, czy ma to jakis wplyw [kredyt refinansowany] na mozliwosc unikniecia zaplaty podatku.
Pozdrawiam
erka / 83.19.178.* / 2006-08-23 14:57
Wszystko wskazuje na to, że zwolnienia (sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat i przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe) nie zostaną utrzymane na rok 2007.Tak więc od 2007 roku nie ma co liczyć na zwolnienia, a dodatkowo zakup mieszkań jako lokata przestanie się opłacać ,bo podatek przy sprzedaży będziemy płacili od dochodu.
Guzzi / 87.206.203.* / 2006-09-04 16:56
Na razie z przwidywaniami co będzie w 2007 roku radziłbym być ostrożny, projekt o zmianie .... utknął w komisjach sejmowych i nie wiadomo czy przetrwa w niezmienionej formie do końca roku.
aśka / 80.53.107.* / 2006-08-27 17:52
chcialabym wiedziec czy w 2007 roku jeżeli sprzedam dom to zaplacę podatek od różnicy sprzedaży i kupna niezależnie od tego kiedy go kupilam?
erka / 62.29.133.* / 2006-08-29 17:16
Prawdopodobnie zapłaci Pani podatek na starych zasadach, pod warunkiem że kupiła go Pani przed 31/12/2006.To oznacza że zapłaci Pani 10 % od przychodu. Takie mają być przepisy przejściowe ale chyba nie będzie możliwości skorzystania ze zwolnienia.Jednym słowem dużo gorzej od nowego roku. Moim zdaniem nie ma problemu czy mam płacić od przychodu czy od dochodu, od dochodu to nawet lepiej, ale problemem jest to że znikną ulgi.Ustawodawca tak pomyślał aby podatnik się nie zorientował, że zmiana będzie ogromna.Niech Pani przeczyta sobie projekt zmian w ustawie o podatku od osób fizycznych Art.10 został zdecydowanie zmieniony, podobnie art 21mówiący o zwolnieniu z podatku jeżeli całość środków ze sprzedaży nieruchomości przeznacza podatnik na cele mieszkaniowe. Polecam: na stronach Ministerstwa Finansów, projekty ustaw.
prawda w oczy / 213.158.197.* / 2006-08-22 22:58
no coz, money to banda intelektualnych zer, nie dosc ze nie potrafia nic sami wymyslec tylko kradna cudze pomysly, to jeszcze na domiar zlego faktycznie nie znaja sie na finansach. No coz nowy inwestor money.pl nie wie, ze szanowny prezesunio money.pl to finansowo-merytoryczne zero, ktore na finansach zna sie tak samo dobrze jak na pasaniu koników polnych na Alasce. Zycze powodzenia w robieniu internautów w melona.
kafka / 217.98.20.* / 2006-08-25 09:21
O co Ci chodzi "prawdo w oczy". Jaka jest ta twoja prawda? I komu w oczy? Bardzo proszę. Jeśli oprócz wylewania jakichś niezrozumiałych frustracji, nie masz nic do powiedzenia, może powstrzymaj się od pisania...?
kasia i / 80.55.239.* / 2006-08-24 10:23
to zupełnie odwrotnit jak u was w bankierze.prawda frustracie ?
ao / 84.40.233.* / 2006-08-23 11:26
Dziękuję za opinie. Staramy sie byc coraz lepsi.

Prezes Money.pl
ws / 83.31.9.* / 2006-08-22 18:24
Portal finansowy Nr. 1", jak sam siebie nazywa Money.pl, nie zna się na finansach. Pod płaszczykiem finansów zajmuje się politykierstwem. Robi to w sposób "szmatławy" manipulując nami. Prześledźcie to. Krytyczne wpisy o swich działaniach bezpardonowo usuwa. Kto za tym stoi? Brzydzę się oszustami i manipulantami. Fe. Nie odwiedzajcie tego portalu. Uczcie się, ale bojkotujcie oszustów i manipulatorów. Macie inne, bardziej obiektywne, fachowe i przyzwoite portale.
Dopóki Money.pl publikuje i nie usuwa ze swojego forum wulgarnych, ale i obraźliwych wpisów - ja mam prawo umieszczać swoje krytyczne uwagi na ten temat. Chamskie postawy i szmatłastwo cały czas prowokujecie. Sami to siejecie. Spójrzcie nawet na same tytuły waszych tzw. "wywiadów". Mam bardzo rozległe znajomości. Oni mogą was zalać setkami protestów. Jeszcze tego nie uruchamiam, bo liczę, że się Money.pl opamięta. Jeśli chamstwa nie będziecie "siać", tylko skrupulatnie eliminować - ja zaniecham swoich nawet uwag krytycznych pod adresem Money.pl W przeciwnym razie, nietrudno przeiwdzieć, że wkrótce będziecie mieli kłopoty nawet z prokuraturą. Jeśli ktoś prowadzi strzelnicę, musi zadbać, aby do przechodniów nie strzelano. Na forum społecznym nie ważne, czy coś jest prywatne, czy państwowe. Nie pomoże tu żadna "krycha", "maniuś", czy "MSMAXXIS". Prywatnym możecie być u siebie w domu. Podsycacie bezpardonową, niecenzuralną i wulgarną krytykę. Robicie to rękami "anonimów" i niezorientowanych ludzi. Spróbujcie, gdy was ktoś krytykuje, tymbardziej, że robi to w dozwolony sposób. Ja nei z roli, ani z soli, jeno z tego co mnie boli. (nie jestem z Samoobrony, czy LPR-u, zresztą to nie wasza sprawa.)
BipBlop / 2006-08-25 17:29 / portfel / "Dr No"
Czyzby pan WS pracowal w deweloperce i mial na sumienu kilka grzechow opisanych w artykule? Prawda w oczy kole.
MSMAXXIS / 131.188.36.* / 2006-08-24 17:18
Nie wiem dlaczego tak atakujesz money. Co do mnie, to nie jestem anonimowy - wiekszosc znajomych z zycia prywatnego zna moj login. Money czytam raczej systematycznie od 2-3 lat. Zreszta nie tylko money, bo jeszcze forbes'a, gdzie raczej ciezko cos skomentowac na forum, gdyz go nie ma, czasem puls biznesu, biznes onet i egospodarke. Na money komentuje, bo podoba mi sie forma graficzna (widoczne wszystkie komentarze). Poza tym czesto wypowiadaja sie ludzie, ktorzy wiedza co znaczy "konstruktywny komentarz" i z reguly pisza na temat (choc czasem trafia sie cos nie zwiazane z trescia artykulu).
Jest kilka osob, ktore stoja "murem" za PISem lub za PO czy za obojetnie jakim ugrupowaniem, ale to akurat dla mnie nie ma znaczenia, a w sumie nawet lepiej, ze sa wszyscy. Jednak wazne jest to, jak kto potrafi uargumentowac swoja wypowiedz i czy mowi na temat (swoja droga przepraszam wszystkich forumowiczow za ta wypowiedz, bo mialo dotyczyc mieszkan). Czy to trafi do innych - nie wiem - to juz decyzja kazdego czytelnika czy sie ze mna zgodzi czy nie.
Pozdrawiam i czekam na krytyke, ale prosze, jesli juz sie pojawi niech bedzie poparta argumentami. Bo narzekac i marudzic kazdy bez powodu potrafi.
autor / 200.23.91.* / 2006-08-24 01:22
ale jestes zgorzknialy i cienias do tego. Napisz cos konkretnego dlaczego sie nie zgadzasz i .....wlasciwie o co ci chodzi? Badz troche konstruktywny.
brs / 83.6.224.* / 2006-08-23 16:06
Do szanownych forumowiczów "prawda w..." i "ws" oraz innych o podobnych poglądach mam prośbę. Jeżeli wam się nie podoba ten portal to "fora ze dwora". Nikt nikogo nie zmusza do "bycia tu"
Redaktor Naczelny / 2006-08-23 11:41
Dziekujemy za kolejna krytyczna opinie na nasz temat. Staramy sie byc lepsi.
obserwator / 83.20.220.* / 2006-08-22 20:16
po co sie denerwować, lepiej policzyć do dziesięciu, złość piekności szkodzi, tyle słów zostało wypowiedzianych, niektórych o wiele za duzo i są pelne złości, sa wypowiedzi różne , nie wszystko mi sie podobaja, moje własne też kilka dni po ich napisaniu, zatem cierpliwości każdemu nalezy życzyć po równo.
pimar26 / 2006-08-22 13:52
Czy ktos moze mi powiedziec czy musze zaplacic podatek za sprzedaz mieszkania jesli wydam te pieniadze na nowe mieszkanie ale w miedzyczasie wezme rowniez kredyt na nie? Bede wplacal na konto spoldzielni pieniadze ze swojego konta a nastepnie bank bedzie wyplacal mi rownowartosc. Cos jakby refinansowanie ale jeszcze przed zakonczeniem inwestycji. Reasumujac, czy musze zaplacic podatek gdy wydam swoje pieniadze ale wezme kredyt hipoteczny na to nowe mieszkanie?
x / 86.130.172.* / 2006-08-22 14:42
Istotne jest, aby cala kwota uzyskana ze sprzedazy nieruchomosci, a nie kredytu, zostala przeznaczona na zakup kolejnego lokum. I to wszystko musi sie wydarzyc w ciagu 2 lat. Reasumujac: najpierw wplacaj pieniadze ze sprzedazy, a potem z kredytu.
pimar26 / 2006-08-22 17:10
Problem jest w tym, ze dla urzedu skarbowego wiazacy jest akt notarialny, na ktorym bedzie widniala kwota transakcji. Biorac kredyt do US wysylana jest informacja o wysokosci uzyskanego kredytu. Czy dla US istotne jest jakimi pieniedzmi bylo placone za nowe mieszkanie? Chcialem splacic tymi pieniedzmi stary kredyt, ktory zaciagnalem w 2003r. ale okazuje sie, ze tymi pieniedzmi nie moge. Dlatego myslalem, ze moglbym stary kredyt splacic nowym, a za mieszkanie zaplacic pieniedzmi uzyskanymi ze sprzedazy mieszkania. Czy moge tak uczynic?
doris / 81.168.159.* / 2006-08-25 21:32
Kupiłam w grudniu 2005 r. nowe mieszkanie, ponieważ dopiero w sierpniu je wyremontoewałam mogę sobie pozwolić na sprzedaż mieszkanie w którym mieszkam a jestem właścicielem od 4 lat. Czy te 2 lata liczą się od daty aktu notarialnego sprzedawanego lokalu? Czy jesli akt notarialny podpiszę we wrześniu a ciągle zbieram np rachunki na remont nowego mieszkania to nie będzie mi to zaliczone? To mieszkanie kupione w grudniu 2005 roku nie będzie mi zaliczone, bo już się pytałam w US:(
a / 62.29.133.* / 2006-08-29 17:21
Ulga remontowa chyba się skończyła w 2005r.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy