Forum Forum inwestycyjneFundusze

który wariant jest najkorzystniejszy

który wariant jest najkorzystniejszy

latynoska / 83.22.185.* / 2006-08-29 11:50
mam 30000 tys do zainwestowania.Zrobiłam zlecenie w BZ WBK na zakup funduszu Arka BZ WBK-zrównoważony,a może lepiej podzielić kasę na pół i połowę dać na akcji ARKA,DWS, bardzo cenię sobie szczere porady zwłaszcza tych ,którzy w praktyce się przekonali.proszęęęęęęęęę,plissssssss
Wyświetlaj:
_jakub / 212.191.32.* / 2006-08-30 11:46
Witaj.
Wiesz już ile chcesz zainwestować. Kolejnymi krokami jakie podejmiesz powinny być w skrócie szacunki:
1. na jak długi okres chcesz zainwestować pieniądze,
2. czy i ewentualnie kiedy powinnaś liczyć się z wycofaniem kapitału (wydarzenia losowe, zmiana pracy, zakup ziemi/lokalu etc.),
3. jak duże ryzyko jesteś w stanie podjąć (więcej ryzykując można więcej zyskać ale i odwrotnie).

Co do zakupów funduszy to polecam rozdział środków między różne fundusze. Jeżeli masz czas na obserwowanie rynku - polecam skorzystanie z programu inwestycyjnego, który pozwoli Tobie na przesuwanie środków (minus:koszty wejścia w program, koszty obsługi, koszty wyjścia, ograniczony wybór portfela; plusy: niskie lub żadne koszty zmian w portfelu, ubezpieczenie) w zależności od sytuacji na rynku. Jeżeli nie masz czasu na systematyczną obserwację i kontrolę - zainwestuj z założeniem możliwie długiego czasu inwestycji by w ten sposób uniezależnić się od okresowych wahań (dla funduszy akcji doradzam minimum 7 lat).

Pozdrawiam i życzę udanego oszczędzania.
P.s.: Aktualnie zmieniam swoje Arka A, City A, Unikoronę A na Arka SW i ING SW ;-) - zbliża się moim zdaniem mały przełom. Co do sytuacji obecnej pomyśl - może warto rozważyć zakup jednostek w większym dołku (może na dwa tygodnie przed końcem 3 kwartału ;-)).
latynoska / 2006-08-30 12:10 / portfel
witam
Zamierzam oszczedzać powyżej 5 lat ale z opcją jeżeli zajdzie konieczność wypłacenia kapitału (warunki zdrowotne)
Tak myślałam żeby rozbić tą kwotę na trzy niezależne fundusze ,zamierzałam Arkę-zrównoważony ,akcji DWS-top 20,i stabilnego wzrostu, ale nie wim o co chodzi ,że zmieniasz jednostki A na SW jestem świżym uczestnikiem money ,wyjaśnij mi to jeśli możesz ? czym róznią sie te jednostki A,S ,W .
dziękuję Małgorzata
_jakub / 2006-08-30 12:40
No proszę - widzę, że obserwujesz na bierząco co się dzieje. Zdecydowanie rozbijaj środki między różne fund. Rozkład portfela na fund. o różnej agresywności jest jak najbardziej wskazany.

Wyjaśnię też skróty:
A - akcji ,
SW - stabilnego wzrostu etc. ;o)

Dlaczego zmieniam z A na SW? Z dwu powodów:
1. przewiduję dalsze straty na funduszach akcji, zmieniam na mniej agrsywne by wrócić do nich jak już ich jednostki trochę spadną na wartości,.
2. Wybieram sie na dwu tygodniowy urlop i różnie będzie z zaglądaniem do netu i obserwowaniem sytuacji - zmniejszam więc ryzyko.
mick / 2006-08-30 12:32 / Uznany Gracz Giełdowy
Arka A= arka akcji (A to fudusze akcji)
SW= stabilnego wzrostu, Z=zrównoważone...

te jednostki to co innego :) :
w arce sa jednostki a, s, t - w zaleznosci od wplacanej jednorazowo sumy nabywasz jednostki: a przy wplacie do 100tys zl; s przy wplacie 100tys-1mln; t- powyzej mln zl.

te dwie ostatnie maja lepszy kurs ale rzadko ktos jednorazowo wplaca tyle :)))
mick / 2006-08-30 12:35 / Uznany Gracz Giełdowy
majac jednostki funduszu zawsze mozesz umorzyc czesc jednostek , w dowolnym momencie i ile chcesz (w arce musi po tej operacji zostac min 1000zl na rejestrze)
mick / 2006-08-29 15:03 / Uznany Gracz Giełdowy
ja bym podzielil nawet na 3-5 czesci ta kase i wplacil w pewnym odstepie czasowym. obecnie bardzo ciezko jest przewidziec jak sie rozwinie sytuacja na gieldzie i jednorazowy zakup moze nie za szybko przyniesc zysk. (jak kupilas po dzisiejszej cenie to stracilas ok. 2% wzgledem wczorajszej, bo gielda poszla ostro w gore) .
Ja od 5 lat kupuje arke - za 1000zl co 6 tygodni. Przez pierwsze 4 lata kupowalem tylko akcyjny a gdzies rok temu zaczalem kupowac raz zrównowazony a raz stabilnego wzrostu. Dzieki temu mam usrednione ceny - mimo wachan jestem na duuuuuuuuużym plusie.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy