Kurs akcji

mleszek / 2013-02-20 11:02
Wiem, że kurs akcji kształtuje się na podstawie popytu i podaży. Jednak nie wiem jak dokonywane są transakcje jeśli np. kurs akcji wynosi 5zł, najlepsza oferta kupna 4,50zł a najlepsza oferta sprzedaży 5,50zł. W tym przypadku moim laickim zdaniem nie ma możliwości dojścia do transakcji a tym samym cena nie może się zmienić. Proszę o wyjaśnienie :)
Wyświetlaj:
ZxzZ / 2013-02-22 13:01
Sorki, że się wcinam do tematu, ale co to są zlecenia cross? ;o
dociekliwy / 2013-02-22 13:53 / portfel / Tysiącznik na forum
§ 20a
1. Zlecenia maklerskie z limitem ceny mogą być realizowane na sesjach giełdowych w transakcjach zawieranych na podstawie dwóch przeciwstawnych zleceń maklerskich z tym samym limitem ceny (zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży tej samej liczby instrumentów finansowych po tej samej cenie), złożonych w tym celu jednocześnie przez tego samego członka giełdy:
1) w imieniu i na rachunek dwóch klientów tego członka giełdy, albo
2) w imieniu i na rachunek tego członka giełdy oraz jego klienta
- zwanych dalej zleceniami „cross”.

http://www.gpw.pl/pub/files/PDF/regulacje/szog_gpw.pdf
dociekliwy / 2013-02-22 16:22 / portfel / Tysiącznik na forum
a dokladniej
ZxzZ / 2013-02-22 16:52
Mógłbyś mi to na przykładach zleceń wytłumaczyć? Jakieś zmyślone ceny i spółki, byleby to były zlecenia crossowe.
dociekliwy / 2013-02-22 17:18 / portfel / Tysiącznik na forum

w imieniu i na rachunek dwóch klientów tego członka giełdy

powiedzmy ze to my mamy konta w tym samym BM

Ty chcesz sprzedac 1000 akcji X po cenie 10PLN
ja chce kupic 1000 akcji X po cenie 10PLN
nasze BM wystawia dla nas zlecenie cross
zlecenie kupna i zlecenia sprzedaży tej samej liczby instrumentów finansowych po tej samej cenie


warunki takich transakcji mozesz znalezc na stronie ktora podalem
ZxzZ / 2013-02-22 18:12
Czyli zlecenie nie różni się niczym od innych poza tym, że i sprzedający i kupujący korzystają z tego samego domu maklerskiego?
Ciułacz / 2013-02-22 23:19 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Może i ja dopowiem dwa słowa do forumowicza ZxzZ.
To co Ci Dociekliwy tłumaczy z Polskiego na nasze to mniej więcej wygląda tak :Dociekliwy chce mi sprzedać 1000 akcji KGHM np po 180zł za akcje nie zależnie po ile będą one notowane wiec dzwoni do swojego DMu i jego makler to rejestruje jako zlecenie cross i nikt tego nie ruszy poza zainteresowanym czyli ten sam makler mnie je sprzedaje.
Kiedyś to było możliwe poprzez tz pakietówki czyli poza giełdą i tego nie było widać .
Trochę uprościłem ale praktycznie to tak wygląda.
ZxzZ / 2013-02-23 21:18
Ahaa.. ; )
Dzięki Ciułacz :)
dociekliwy / 2013-02-20 11:36 / portfel / Tysiącznik na forum

nie ma możliwości dojścia do transakcji

w przedziale 4.5 do 5.5 moga pojawic sie zlecenia "cross"
Ciułacz / 2013-02-21 01:27 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witajcie !
Nie jestem pewny czy
zlecenia "cross"

mogą być realizowane z zleceniami z arkusza, o ile pamiętam to w założeniach miało miało to działać jak kiedyś pakietówki co były realizowane poza giełdą.
dociekliwy / 2013-02-21 12:33 / portfel / Tysiącznik na forum

mogą być realizowane z zleceniami z arkusza

nie sa i o to mi chodzilo w arkuszu widac na K 4.5 na S 5.5 a pojawi sie transakcja po 5.0 i nie wiadomo dlaczego

jak kiedyś pakietówki

pakietowki sa do dzisiaj
Ciułacz / 2013-02-22 01:59 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Dociekliwy witaj !
Piszesz
nie sa i o to mi chodzilo w arkuszu widac na K 4.5 na S 5.5 a pojawi sie transakcja po 5.0 i nie wiadomo dlaczego

Tak to jest jak piszesz i tego nie podważam w moim stwierdzeniu tylko chciałem potwierdzić rozterki autora wątku że do transakcji nie dojdzie z tymi zleceniami co są widoczne w arkuszu aby nie pomyślał że coś się dzieje na siłę :))

pakietowki sa do dzisiaj

Tak zgadza się są do dzisiaj , napisało mi się w czasie przeszłym bo jakoś mi się zakodowało że pakietówki zostały wyparte przez crossy.
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy