Forum Forum emerytalneZUS

L4 a umowa o dzieło

L4 a umowa o dzieło

pytajacy1977 / 37.7.53.* / 2013-10-20 09:05
Jestem na L4 i podpisałem umowę o dzieło. Dowiedziałem się , że nie mogłem jej podpisać.
Czy to prawda? Jeśli tak to jakie mogę ponieść konsekwencje?
wiwan / 2013-10-21 14:32
Raczej na ZLA :-)

Rozumie, że jest już po 33 (14) dniu zwolnień w 2013 r, a więc pobiera Pan już zasiłek chorobowy, a nie jeszcze wynagrodzenie chorobowe.

Konsekwencją jest utrata zasiłku ( a więc zwrot również wstecz ) za cały okres, na który opiewa ZLA, w czasie którego dzieło podjęto.

Wynika to wprost z art. 17 ustawy tzw. zasiłkowej tj.

USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

To, że dzieło to również praca zarobkowa wynika m.in z orzecznictwa: Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04).

Pozostają kwestie pracownicze- tj. co do zasady (bez względu, czy to już zasiłek, czy jeszcze wynagrodzenie chorobowe) może być to uznane przez pracodawcę za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a w konsekwencji skutkować karą porządkowa, albo rozstaniem z pracą nawet w trybie dyscyplinarnym.

W zakresie pracowniczym jest jednak orzecznictwo, sprowadzające się do tego, że o ile takie zarobkowanie na zwolnieniu w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z zaleceniami lekarskimi, w żaden sposób nie spowalnia rekonwalescencji - nie jest ww naruszeniem obowiązków. Siłą rzeczy raczej stwierdzi to dopiero sąd, gdy pracownik od dyscyplinarki lub kary się odwoła.

więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;podczas;zwolnienia;lekarskiego;-;tylko;wyjatkowo,59,0,771899.html

Najnowsze wpisy