Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

[Laik] Fundusz - czy dobrze kumam?

[Laik] Fundusz - czy dobrze kumam?

bongofury / 178.56.11.* / 2010-08-12 15:05
Witam
Jestem zielony w sprawach inwestowania(trzreba mieć co, he,he).
Moja babcia zlikwidowała lokatę, bo chciała wybrać trochę pieniędzy, i wróciła z banku PKO SA z podpisaną umową na Pioneer Fundusz Lokacyjny - po prostu jej wcisneli mówiąc, że "będzie wyższy procent niż na lokacie".
Zacząłem przeglądać informacje o FI i nie wiem, czy dobrze rozumiem, ile się na tym zarabia. Czy stopa zwrotu to wszystko?
Bo to gorzej niż na lokacie.
Czy to jest tak, że kupuję te jednostki uczestnictwa, a mój ewentualny zysk to sprzedanie ich kiedy będą droższe+stopa zwrotu po określonym czasie minus prowizja?
Wyświetlaj:
Ciułacz / 2010-08-13 01:42 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj Bongofury !
Pioneer Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Pioneer Lokacyjny to jest jednym z bezpiecznych funduszy.
Aktywa funduszu są inwestowane przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe emitowane przez podmioty posiadające wysoką ocenę wiarygodności kredytowej oraz w instrumenty rynku pieniężnego. Udział innych lokat nie przekracza 20% wartości jego aktywów. Fundusz nie inwestuje w udziałowe papiery wartościowe. Inwestycje koncentrują się głównie na obligacjach z rynku polskiego, ale zarządzający ma również możliwość lokowania w papiery zagraniczne.
Ostatnio stopy zwrotu były : za 6 miesięcy 2.19 % , za 12 miesięcy 5.15 % za 24 miesiące 16.80 % , za 36 miesięcy 20.24 %.
Zysk zrobiony kupując po niższej cenie i sprzedając po wyższej cenie, nazywamy stopą zwrotu.
PKO widziałem lokatę 6+6 z 4,3%** zysku w skali roku po
12 miesiącach łącznie.
Ja bym był skłonny wybrać fundusz.
Musisz to sam przemyśleć i poszperać w necie.
bongofury / 79.162.91.* / 2010-08-13 22:35
Dzięki za odpowiedź. Wygląda na to, że fundusz jest lepszy niż lokata na dłuższy okres, bo na takie 6 miesięcy stopa zwrotu minus prowizja to prawie nic. I rozumiem, że teoretycznie fundusz może wyjść na minus czyli nie zarobić. A pracownica banku, która wcisnęła babci ten fundusz jeszcze ode mnie coś usłyszy, bo wg mnie postąpiła względem niej nieuczciwie.
Ciułacz / 2010-08-14 03:43 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj Bongofury !
Przypuszczam że twoja babcia im powiedziała że to ma być na dłużej i pracownik banku to jej podsunął bo ona sama nie wiedziała co ma zrobić co wyglądało że na tą chwile najlepsza opcja. Czy
pracownica banku,
która wcisnęła babci ten fundusz jeszcze ode mnie coś usłyszy, bo wg mnie postąpiła
względem niej nieuczciwie. ?

Dobre pytanie, po części tak ale chyba nie chciała ja skrzywdzić .
To tak jak z Św Mikołajem, czy my nasze dzieci oszukujemy? Pewnie tak ale w dobrej wierze.
Pociesz babcie że zrobiła dobrą inwestycje, bo jak Ona straci zaufanie do banku do wszystko wybierze i zacznie używać życia i na tacę, a tobie spadek przejdzie obok nosa ;-) . Pozdrawam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy