Forum Forum podatkoweInne

Legalna sprzedaż nie jako firma - jakie podatki trzeba zapłacić i w jakim terminie

Legalna sprzedaż nie jako firma - jakie podatki trzeba zapłacić i w jakim terminie

Leon020 / 80.51.82.* / 2010-01-30 21:08
Przeczytałem wcześniej wiele informacji na ten temat jednak nie dały mi one jasnej i jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie.

Chodzi mi o sprzedaż elektronicznych gadżetów, które otrzymałem z za granicy od znajomego przebywającego na wymianie studenckiej, nie posiadam faktury czy paragonu. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Są ta rzeczy nowe, które chciałbym sprzedać i zapłacić od tej sprzedaży podatek.
Proszę o jednoznaczną odpowiedź czy mogę sprzedać rzeczy np. na aukcji i jakie podatki powinienem zapłacić.

z góry dziękuje za odpowiedz.
Wyświetlaj:
Leon020 / 80.51.82.* / 2010-01-31 14:25
Nasunęło mi się na myśl że mógłbym te rzeczy sprzedać jako używane (mimo tego że są nowe) powiadomić kupujących że posiadam je dłużej niż pół roku ale są mi nie potrzebne więc sprzedaję, wtedy nie będę musiał płacić podatku. Czy mogę tak zrobić?
belladonna / 2010-01-31 08:32 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli sprzedajesz rzeczy nowe (jeszcze przy wykorzystaniu Internetu) to może to mieć znamiona działalności, a w końcu przy działalności sprawa nie rozbija się tylko o podatki, ale też ten "nieszczęsny" ZUS i wpis do EDG.
Moim zdaniem systematyczny handel nowymi rzeczami przy użyciu Internetu bez działalności, to pakowanie się w kłopoty na własne życzenie :)
Leon020 / 80.51.82.* / 2010-01-31 14:21
Jeśli chodzi o ZUS to jest opłacany przez firmę, w której jestem zatrudniony.
Z tego co czytałem można sprzedać rzeczy np. przez internet i w PIT zapłacić za uzyskany dochód 19%owy podatek.
Sprzedaż nie byłaby systematyczna chodzi o sprzedaż 150szt okularów 3D za mniej więcej 10-15zł.

I jeszcze takie pytanie, o ile to co napisałem powyżej się zgadza.
Czy od dochodu który zostaje opodatkowany można odliczyć koszt zakupu jeśli miałbym np. potwierdzenie że okulary nie zostały przekazane mi przez znajomego tylko zakupione na azjatyckim serwisie aukcyjnym?
belladonna / 2010-01-31 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli jeśli jesteś zatrudniony, to zakładając działalność płacisz od niej tylko zdrowotne. A zdrowotne (7.75) odliczamy od podatku.... jeśli nie znajdzie pokrycie w podatku z DG, to znajdzie pokrycie w podatku z pracy. To, że zdrowotne jest płacone z działalności nie oznacza, ze nie możesz o nie pomniejszyć podatku z pracy. No i od 2009 roku w I progu skali mamy 18% podatku (19% to liniowy przy działalności, jak ktoś taki sobie wybierze).
Dlatego w tym momencie doprawdy nie wiem, dlaczego chcesz ryzykować handlując bez działalności. O tym kiedy ją zaczynasz i kończysz decydujesz Ty :)
A z tego co słyszałam to nawet sam portal z aukcjami zaczyna się interesować wpisami do EDG, jeśli ktoś często handluje u nich:)
Leon020 / 83.20.21.* / 2010-02-01 13:42
Myślę, że masz rację i chyba zdecyduje się rozpocząć działalność.
Z tego tytułu mam pytanie, czy mogę legalnie sprzedawać rzeczy których dowód zakupu to jedynie aukcja na zagranicznym portalu i przelew międzynarodowy? (po prostu nie mogę wtedy odliczyć sobie od uzyskanego przychodu kosztów zakupu?)
Rozumiem, że jeśli zarejestruję działalność i będę odprowadzał podatki z tytułu dochodu i prowadzenie tejże działalności to nie będę na bakier z prawem?
ZulkaM / 2010-02-01 17:42 / Bywalec forum
Wydruk z wygranej aukcji internetowej zawierający dane sprzedającego plus przelew jest wystarczającym potwierdzeniem zakupu towaru.

Najnowsze wpisy