Forum Forum prawneGospodarcze

Likwidacja działalności a niedokończone zlecenie

Likwidacja działalności a niedokończone zlecenie

bepson / 82.160.142.* / 2014-03-12 16:46
Witam,

Sytuacja materialna zmusiła mnie do zamknięcia działalności gospodarczej (jednoosobowej). Zamknąłem działalność pomimo trwania umowy którą zobowiązałem się wykonać. Czy w chwili wykreślenia wpisu o działalności z CEIDG stosunki cywilnoprawne również zostały zlikwidowane (czyt. umowa stała się nieważna), czy pomimo tego zleceniodawca może żądać ode mnie wykonania (dokończenia) zlecenia którego się podjąłem? Jeśli umowa stała się nieważna, to czy taki powód uznaje się za odstąpienie z mojej winy od umowy i zapłatę przeze mnie kary umownej? W umowie nie ma nic n.t. postępowania w przypadku likwidacji działalności. Czy kary umowne za opóźnienia w wykonaniu zlecenia liczone są do dnia likwidacji działalności gospodarczej, czy naliczane są pomimo likwidacji dg (na moje konto jako osoby prywatnej - działalność jednoosobowa).

Moja logika podpowiada, że umowa powinna zostać zerwana automatycznie w chwili wykreślenia wpisu w CEIDG (umowa podpisywana między dwiema firmami. Jedna firma nie istnieje, więc nie powinno być podstaw do kontynuacji zlecenia). Niestety na prawie nie znam się kompletnie, przeszukiwałem internet w poszukiwaniu podobnych przypadków, ale nic nie znalazłem. Czy mogę prosić o pomoc specjalistę w tym zakresie?
wiwan / 2014-03-12 21:49
Logika jest taka, że stroną umowy zlecenia jest Pan z punktu widzenia zleceniodawcy zamknięcie prowadzonej przez Pana DG niczego dla niego nie zmienia.

Bo firmą w przypadku takiej działalności jest osoba ją prowadząca. Zupełnie inaczej byłoby w przypadku spółki kapitałowej, gdy dochodzi do do sytuacji, gdy strona umowy przestaje istnieć.

Najnowsze wpisy