LOTOS

Money.pl / 2007-10-31 13:50
Komentarze do spółki: LOTOS.
Wyświetlaj:
inwestos / 83.16.241.* / 2009-01-30 10:54
Rozmowa z Pawłem Olechnowiczem, prezesem Grupy Lotos S.A.
- Analitycy rynkowi przewidują, że Grupa Lotos zamknęła ubiegły rok minusem. Strata finansowa netto może wynieść nawet 200 - 400 mln zł. Takie liczby mogą szokować. Prognozy się potwierdzą?

- Wyniki ubiegłego roku ogłosimy niedługo w raporcie. Wynik ten może niektórych mniej zaznajomionych z finansami zaszokować. Będzie on jednak skutkiem zapisów księgowych – a nie rzeczywistych zdarzeń.

- Z jakiego powodu firma zakończyła rok pod kreską?

- Winne są zapasy ropy naftowej jakie jesteśmy zobowiązani magazynować dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dzisiaj odpowiedzialność za gromadzenie tych zapasów spoczywa właśnie na koncernach naftowych, czyli Lotosie i Orlenie, a decyzje dotyczące zarządzania zapasami zapadają na szczeblu rządowym. Słabość tego systemu ujawniła się w dobie obecnego kryzysu gospodarczego, szczególnie przy takich znacznych krótkoterminowych wahnięciach notowań na rynkach surowcowych i walutowych jakie mogliśmy obserwować w ostatnim kwartale. Ujemny wynik finansowy za ten okres to efekt przeszacowania wartości zapasów obowiązkowych ropy będących w naszym portfelu. Cena baryłki ropy na świecie spadła znacznie, w rezultacie wartość zgromadzonych zapasów spadła o 500 mln zł. Jest to oczywiście zapis typowo księgowy, jednak w rachunku wyników zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości musi zostać uwzględniony jako pozycja ujemna. Konieczność gromadzenia przez nas zapasów strategicznych surowca niekorzystnie wpływa na bilans spółki. Z punktu widzenia działalności operacyjnej firma jest w dobrej kondycji, a z punktu widzenia księgowego oznacza to dla nas komplikacje. Na to nałożyło się także osłabienie dolara amerykańskiego, waluty w której w trzecim kwartale Lotos zaciągnął kredyty. Nominalnie w przeliczeniu na złote nasze zobowiązania wzrosły.

- Grupa Lotos realizuje obecnie największą inwestycję w historii, program "10+" o wartości kilku miliardów złotych. Czy te komplikacje mogą wpłynąć na jego rewizję?

- Absolutnie nie. Realizacja programu postępuje zgodnie z zakładanym harmonogramem. Zaawansowanie inwestycji osiągnęło poziom ponad 50 proc. Możemy powiedzieć, że mamy już z górki. Chcę podkreślić, że firma ma zdrowe finanse i jej funkcjonowanie oraz inwestycje nie są zagrożone. Wszystko jest pod kontrolą. W zakresie przynoszącej zyski działalności operacyjnej firma osiąga dobrą płynność finansową. Zgodnie z założeniami programu "10+" jesteśmy w stanie angażować własne środki finansowe. W zakresie finansowania zewnętrznego w ramach kredytów udzielonych przez banki, także nie ma żadnych zagrożeń. Umowy są tak zawarte, że gwarantują nam bezpieczeństwo zaciągania kredytów na określonych warunkach. Nie ma więc żadnego ryzyka. Umowy mamy podpisane z siedemnastoma bankami. Pakiet finansowania jest zatem zdywersyfikowany. Gdyby któryś z banków przeżywał istotne trudności, uniemożliwiające realizację zobowiązań wobec nas, mamy możliwości uzyskania odpowiedniego wsparcia. Kontynuowany jest także projekt norweski, pozyskania dostępu do złóż ropy naftowej. Największe koszty związane ze złożem YME ponieśliśmy już przed kryzysem. Drugi kierunek pozyskania złóż, rozwój działalności Petrobalticu też nie jest zagrożony ponieważ jest to strategiczny element dywersyfikacji dostaw ropy. Wiercenia na bałtyckim złożu B23 będą prowadzone. Analizujemy możliwość zakupu nowej platformz wiertniczej dla Petrobalticu . W niedługim czasie zostaną podjęte stosowne uzgodnienia.

-Grupa Lotos zaangażowała się ostatnio w koncepcję budowy na Pomorzu podziemnych magazynów ropy naftowej w solnych kawernach. Kolejne przedsięwzięcie. Nie za dużo jak na kryzysowe czasy?

- Obecnie pojemności magazynowe są za małe i potrzeba nowych. Szacujemy, że do roku 2015 potrzeba będzie dodatkowych ok. 6,5 mln metrów sześciennych pojemności magazynowej. Stąd pomysł na kawerny, ponieważ ten model jest najtańszy w realizacji choć i tak będzie kosztował ok. 1,5 mld dolarów. Jesteśmy przygotowani do tego aby we współpracy z innymi firmami komercyjnie taki projekt podjąć. Nasz udział w tym przedsięwzięciu będzie zależał od tego jak naszą rolę będzie widział rząd. Zaznaczam jednak, że będzie ona miała charakter inicjujący, polegający na opracowaniu struktury realizacji projektu. Finansowo nie będziemy się angażować, powinien za to odpowiadać inwestor zewnętrzny, posiadający gwarancje finansowania udzielone przez państwo. Kontekst projektu budowy kawern jest znacznie szerszy o czym wspomniałem już wcześniej. Proponujemy zmianę całego systemu zarządzania rezerwami strategicznymi paliw aby z bilansów firm naftowych zdjąć zapasy obowiązkowe. Wartość zgromadzonej przez Lotos ropy naftowej wynosi obecnie ponad 1,5 mld zł. Przy znacznych spadkach cen na rynku ropy malejąca wartość zapasów obciąża bilans spółki i negatywnie wpływa na jej wizerunek w oczach inwestorów. Taka sytuacja nie jest zdrowa. Gromadzeniem zapasów, nadzorem nad nim
jr968 / 85.221.218.* / 2009-01-30 11:15
Co z tego wynika? Ano to, że można poczekać jeszcze troszkę, by spadki przestały być dak drastyczne, jak na ostatnich sesjach, a potem zakup i wzrosty podobne do tych na IMMOEAST. Genialne są rekomendacje '0 zł", prawda? Właściwie można by tylko czaić się na takie rekomendacje, potem oczekiwać zniżek przekraczających granicę absurdu, następnie rzucać się z kasą na spółkę i dalej znów tylko czekać, aż rynek na powrót doceni wartość spółki. To wprost nie może się nie udać.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-01-30 15:13
Fajnie, tylko powiedz dokładnie kiedy?
ogór / 2009-01-29 22:42
ameryka na sporym minusie lotos kopali po kostkach biedak się ostatnio przewrócił i okładają po mordzie jutro chyba dostanie nieżle po jajach
Jando / 193.34.2.* / 2009-01-29 19:40
Ponizej moj post z bankiera.pl:

Musze sie odniesc do niektorych postow, w ktorych Olechnowicz jest mieszany z blotem. Otoz leszcze wypowiadajace sie w ten sposob nie maja zielonego pojecia ani o inwestowaniu ani o biznesie.
Obserwuje kariere Olechnowicza od kilkunastu lat i musze przyznac, ze jest obok wiceprezesa Nokii (Polaka na emigracji), jednym z niewielu menedzerow, ktory zrobil miedzynarodowa kariere.
Otoz nalezy zaczac od tego, ze on restrukturyzowal Zamech w Elblagu po jego przejeciu przez ABB, by awansowac potem na prezesa firmy w Polsce. Po kilku latach zostal on awansowany do Centrali firmy w Szwajcarii na stanowisko dyrektora odpowiadajacego za region srodkowo-wsch. Europy. Dopiero po przejeciu firmy przez Alstom, zmienil prace i nawet dziwilem sie, ze wrocil do Polski na prezesa Lotosu.
Niewatpliwie jest on od lat jedynym uznanym managerem 'z wolnego rynku' na stanowisku w firmie panstwowej. Dlatego tez nawet PIS, mimo zakusow lokalnych politykow (np. straszna szuja - Kurski), zostal na stanowisku.
Jednym slowem ufam mu i wierze w jego dobry zarzad firma.
Dlatego tez od paru dni skupuje akcje codziennie bedac pewnym, ze zrobie jeden z lepszych interesow (gram od kilkunastu lat).

P.S Bez watpienia stare wygi genialnie (jak to piszecie) WYLESZCZAJA rynek od paru dni. Ludziska nieroztropnie wyzbywaja sie akcji PKC, budzac ogromna satysfakcje skupujacych w koncowkach. To niesamowite, ze to takie latwe. Myslalem, ze bylo to mozliwe tylko w latach 90-tych, a jednak ...
Jutro bede dalej skupowal, niezaleznie od wzrostu, czy spadku.

Pozdrawiam ludzi z duza wyzsza cena nabycia. Nie przejmujcie sie, ja to juz przezywalem za 'pierwszej wielkiej besssy' - po wejsciu na rynek Banku Slaskiego. Zle czasy mina, trzeba tylko byc cierpliwym i pogodzic sie z czasem, byc gotowym do dluzszego odczekania...

Poza tym nasuwa mi sie reflesja, ze w sytuacji akcji Lotosu, funkcja "stop loss" dziala podobnie jak 'opcje walutowe' - nierozwaznie uzyta dziala na szkode akcjonariusza :-)
jr968 / 194.105.132.* / 2009-01-29 21:38
Właściwie w pełni się zgadzam. Co do Lotosu - mam mały pakiet od jakigoś czasu, tak dla zmobilizowania się do obserwowania poczynań spółki. Paweł Olechnowicz jawi mi się dobrym, konsekwentnym zarzadzającym, który, jako jeden z nielicznych w państwoych spółkach, jest świadom swojej misji i ma konkretną wizję przyszłości firmy, którą kieruje. Bardzo mi sie podoba ostatnia wyprzedaż akcji Lotosu, bo to zaczyna być kolejny wspaniały kandydat do zakupu. A co do stop lossów - to niby obrona przed startami dla tych, co to nie wiedzą co i dlaczego tak naprawdę kupują, a co powoduje, że często odkupują to samo drożej. Ale uwielbiam, kiedy inni zakładają stop lossy na spółce, której akcje chcę nabyć, bo to fantastycznie zbija jej kurs. Wystarczy, ze ktoś dmuchnie, a domino leci :)
ogór / 2009-01-29 18:19
kiedy skończy się ta rzeżnia bo albo to będzie bankrut albo ktoś wie więcej ale to może się skończyć wnioskami do sądu spółka nie podaje żadnych wiadomości a kurs leci na łeb to jest wdupę kopany syf
Egar / 2009-01-29 18:37 / Tysiącznik na forum
Wyluzuj !!! :-) ............................. albo kopsnij na kozetkę . Policz do dziesięciu (no może stu) , strzel browara, obróć laskę (albo laską) . Oddychaj, oddychaj . Dotknij ekranu, dotknij ekranu i strzepnij ręce (albo trzepnij co innego)
PS. nie bierz za bardzo do siebie - to do wszystkich !!! i do mnie też.
ogór / 2009-01-29 18:14
ale k***** mecza
nur / 93.105.134.* / 2009-01-29 18:13
ale k***** męczą
tosec / 83.12.219.* / 2009-01-29 17:03
Jestem nowym graczem , długo obserwowałem LTS i jak był po 9,38 myślałem że dobra decyzja na zainwestowanie sporej sumki , ale teraz zastanawiam sie czy nie wybrac sie do psychiatry? Długo zerkam na giełde ale lotosa poniżej 9 to sie nie spodziewałem ? co robic trzymać i jak długo? czy sprzedawać i liczyc straty? może ktos doradzi
Sabaidee / 2009-01-29 19:04 / portfel
Spółka ma najgorszego właściciela z możliwych. Sprzedali leszczom akcje po 29.00 pln i teraz nikt nie walczy o kurs, bo kto ma walczyć? Ja nawet po 3 pln tego g...a nie chcę.
chet / 2009-01-29 17:17 / Bywalec forum
Nie ,a nic pewnego dziś.Cena 8 plz to "tylko" niespełna 4 razy niżej niż emosyjna, podczas gdy wiele spółek ma tą cenę ponad 10 krotnie niższą od emisyjnej.Cena ropy według prognoz ma wzrosnąć w drugim półroczu, kredyty stanieją.Może więc od drugiego będzie lepiej.Na dziś to jest panika,strach i chyba przesadna przecena podsycane przez kasandryczne wizje mediów.Zupełnie odwrotnie niż w szczycie hossy..
.
Arlemen / 2009-01-29 17:58 / Bywalec forum
Akcji w obrocie jest 42% ze 113.7 mln czyli 47.75 mln ,czyli co 90 ta akcja była dziś w obrocie co wcale nie znaczy ze zmieniła wlaściciela,tu wyrażnie widać, ze jest atak spekulacyjny na spółke zmowa kilku dużych graczy w celu maksymalnego zbicia kursu jeszcze przed wynikami,każdy już wie ze będą złe wiec graja na wyleszczenie,garną koszykiem po korycie i łapią słabych psychicznie na tej spolce nie ma zarobionych wiec kto oddaje tylko stop lossy ,do godz 14,30 mizerne obroty chetni widzac stabilizacje maja nadzieje powoli kupują i zakładają stopy a po tym czasie zaczyna sie koszykowanie i zbijanie kursu i wybieranie stop lossów,PYTAM SIĘ GDZIE JEST ABW ,GDZIE JEST WICEPREMIER PAWLAK,GDZIE JEST WŁAŚCICIEL KTÓRY POWINIEN DBAĆ O WARTOŚĆ SPÓŁKI -DLACZEGO ZA 60 MLN EURO NIE SKUPI 25 % AKCJI I ZAOFERUJE INWESTOROWI STRATEGICZNEMU W ZAMIAN ZA DOSTĘP DO ZŁÓŻ NP. -chyba ze sami maczaja w tym popaprańce palce po nich można się wszystkiego spodziewać ,za 60 mln euro można kupić jedna czwarta majątku o wartości 10 mld ,samych stacji jest 350 tylko licząc koszt wybudowania jednej stacji na 3 mln to wychodzi przeszło mld a gdzie rafineria która od pażdziernika będzie przerabiała 10,5 mln ton ropy,gdzie Petrobaltic o wartości 2,2 mld zł ,rafineria, która na przeszło sto rafinerii została wybrana najbardziej efektywną ,sama marka Lotos jest warta kilkaset mln ,w bessie typuje się spółki które rokują największy wzrost wartości w przyszłości a jednocześnie mają przejściowe kłopoty i nadszarpnięty wizerunek w danej chwili.Pozdrawiam.
raf7tar / 83.4.164.* / 2009-01-29 18:24
Prwade prawisz kolego trafiles w sednoz komentemkto ma kase ten powinien kupowac LOTOS, mimo ze nie jestem przychylny spolce - prze nią stracilem prace, ale NIE MA TAK stabilnej firmy na PL rynku. Prezio Olechowicz-lukaszenko JEST NIE do ruszenia!!
Teddy / 81.210.91.* / 2009-01-29 16:43
No to mamy 8,18 zeta i ja chyba wykrakałem , że po ogłoszeniu wyników za 4 kwartał cena 1-nej akcji lotosu będzie równa cenie 1-go litra oleju napędowego na stacjach benzynowych . Rzeczywiście strach się bać .
GDA66TY / 2009-01-29 16:17 / Tysiącznik na forum
Pisałem że osiągnie 10 zł. ale 8zł.? Po dojściu do tej ceny to już psychologia. Strach się bać.
Egar / 2009-01-29 16:06 / Tysiącznik na forum
Gdyby ze 6 miesięcy temu ktoś powiedział o poziomie 8 zł za akcję LTS - zostałby uznany za osobnika niespełna rozumu i niebezpiecznego dla otoczenia.
To już nie jest jakaś tam przecena !!!!
To jest kurs śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia akcjonariusza !!!
Polecam udać się do odpowiedniego lekarza, położyć się na kozetce i nie ruszać się zbyt gwałtownie, poprosić o podłączenie do EKG, respiratora i czekać ................................ na defibrylator ? .................. albo zwyżkę kursu.
pozdrawiam "załamanych"
Maciek1981 / 2009-01-29 15:42 / Bywalec forum
no to dzisiaj przebijamy 8 pln :)
GDA66TY / 2009-01-29 16:14 / Tysiącznik na forum
Kiedyś czytałem że 10 zł. to na pewno nie bedzie. To twoje słowa. Na poczatku roku miało być 14zł. To też twoje słowa. Pisałeś że leszcze wyskakują potem że z przerazeniem trzymają. Teraz piszesz ze przebijemy 8zł.Ty to dopiero leszcz jestes.
Maciek1981 / 2009-01-29 16:55 / Bywalec forum
a może i jestem ;)
GDA66TY / 2009-01-29 16:19 / Tysiącznik na forum
Do tego jeszcze jęzorem mielisz.
bulder34 / 62.87.184.* / 2009-01-29 09:15
A ja pare tygodni temu miałem sen: cersanit 9 złotych,lotos 6. Rano chciało mi się smiać.
a Teraz juz nie za bardzo mi do smiechu - cersanit juz dawno zlapal poziom 9 zlotych , az boje sie pomyslec o lotosie.
Sen autentyczny, reszte na razie biore z przymrużeniem oka :)
pozdrawiam i zycze mocnych nerwów
Maciek1981 / 2009-01-29 12:38 / Bywalec forum
ja coś czuje, że to jest gra pod szybkie usunięcie pana O. ze stanowiska...
jacek b. / 89.75.64.* / 2009-01-28 20:43
ile za ten kwiatek? ja uważam, że nie ma co się pchać nawet z 10PLN przed publikacją wyników za 4Q, bo z 10PLN zostanie ledwie na browara:) Na Lotos przyjdzie pora, ale jeszcze nie teraz.
tosec / 83.12.219.* / 2009-01-29 16:53
mało gram , kupiłem lotosa 9,38 myślałem ze to dno a teraz jeszcze gorzej? do kiedy go trzymać? będzie po 12? kiedy
Egar / 2009-01-28 21:59 / Tysiącznik na forum

Na Lotos przyjdzie pora

Jak na wszystko. Pod warunkiem, że nie zbankrutuje.
robcionsops / 83.8.9.* / 2009-01-29 14:16
ja msle ze wyniki za 4 kwartal beda pewnie fatalne co mozna wysnuc na podstawie wlasnie tego ze kurs dołuje i ci co je znaja graja na spora zniżke po tych wynikach
Egar / 2009-01-28 18:07 / Tysiącznik na forum
Tajemniczy "Korsarz" w jednym bucie i różowym krawacie , może nawet i blondyn ................ i prawie wieczorową porą
Rodia / 83.5.240.* / 2009-01-28 17:44
Spekulacja jak na dłoni. Jak !@# skończą to można będzie troche zarobić. Tylko teraz nie dać sie odleszczyć !
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy