Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Maciej Reluga zastanawia się, skąd premier weźmie pieniądze na załatanie dziury po akcyzie

Maciej Reluga zastanawia się, skąd premier weźmie pieniądze na załatanie dziury po akcyzie

Wyświetlaj:
Kapitan Nemo / 193.43.77.* / 2005-11-30 08:50
Zastanawia mnie pewne widoczne u ekonomistów rozdwojenie jaźni. Kiedy rosną podatki - typu VAT lub akcyza - ekonomiści komentują, że z tego powodu i tak budżet nie uzyska większych pieniędzy bo spadnie sprzedaż i zmniejszy się tzw. baza podatkowa. Kiedy natomiast podatki są obniżane już nie mówi się o wzroście sprzedaży i wiekszych wpływach tylko wręcz przeciwnie, że wpływy podatkowe zmaleją i zwiększy się deficyt budżetowy. To jak to jest naprawdę. Cały świat twierdzi, że wzrost gospodarczy następuje w krajach o niskich podatkach. Może więc jednak powinniśmy się cieszyć z niższej akcyzy na paliwa. Kiedy parę lat temu została obniżona akcyza na alkohol, to pomimo spadku cen detalicznych budżet państwa otrzymał wyższe wpływy z tytułu podatku akcyzowego.
kaja / 83.31.131.* / 2005-11-29 17:41
Proponuję zapytać o to Pana Premiera a nie Pana Relugę,
chwała Bogu Pan Reluga nie jest Premierem i mam nadzieję że nigdy nie będzie
Xantos / 194.106.193.* / 2005-11-29 13:33
I to jest bardzo prawdziwe zdenie cytuję:"M.R.: Nie jestem w stanie ocenić czyje naciski wywołały taką decyzję, nawet mam wrażenie, że każda decyzja byłaby krytykowana. Decyzja o braku podwyżki akcyzy jest krytykowana z punktu widzenia dochodów budżetowych. Natomiast ewentualna podwyżka tej akcyzy byłaby krytykowana bo wzrosną ceny paliw i inflacja. Cieszę się więc z tego, że została podjęta decyzja o tym, że obciążenie podatkowe obywateli będą mniejsze." No właśnie, dlaczego ten rząd jest krytykowany za wszysko co by nie zrobił - kazda decyzja jest zła chodziaż jest inna o 180 stopni. Śmiałem się jak była nakręcana panika jak przez moment złoty tracił na wartości. Te krzyki o ucieczce kapitału. Może teraz wypadało by napisać, że złoty jest już mocniejszy niż przed wyborami i jest szanasa na dalsze umacnianie. Pozdrawiam wszystkich siejących zamęt i panikę. Ciekawe jeki nowy temacik wejdzie na tapetę.
lianax / 83.16.202.* / 2005-11-29 07:39
Jak to skąd ? Z naszych kieszeni Panie Reluga. Niech Pan nie zamazuje rzeczywistości i nie stwarza fałszywego przeświadczenia, że jest jakaś alternatywa. Nie ma takiej alternatywy bowiem jedyne pieniądze jakie rząd może wydać to są pieniądze podatników czyli nas jeleni płacących podatki. To tyle co do meritum natomiast jeżeli chodzi o technologię to jest to w gruncie rzeczy bez znaczenia czy brakującą akcyzę na benzynę zapłacimy w żywności, energii elektrycznej, wodzie czy jeszcze w jakimś innym miejscu. Pewne jest to, że ją zapłacimy. To się zawsze sprawdza. Jeżeli oddzielić szum i zgiełk od faktów to jakby nie liczył i jakakolwiek ekipa by nie rządziła to od 15 lat rok do roku płacę coraz większe podatki, zatem za benzynę też zapłacę razem z rzeszą mi podobnych.

Najnowsze wpisy