Forum Forum prawnePracy

Macierzyński a nowa umowa.

Macierzyński a nowa umowa.

Mycha00 / 2011-08-03 15:49
Właśnie miałam podpisać nową umowę , jednak okazało się że jestem w ciąży, zawiadomiłam oczywiście mojego pracodawcę, na co on w odpowiedzi powiedział mi że w takim razie bardzo mu przykro i on nie podpiszę mi nowej umowy... i co teraz mam zrobić? Czy rzysługuje mi macierzyński z ZUS-u? I czy pracodawca miał prawo nie podpisywać ze mna nowej umowy?
szklarek / 2011-08-03 16:50
Rozumiem, że chodzi o jednego pracodawcę i że właśnie kończy się Pani umowa na czas określony, spodziewała się Pani podpisania kolejnej.
Zatem:
1. Nic nie zmusza pracodawcy do wchodzenia w kolejny stosunek pracy, kolejną umowę z pracownikiem, nawet będącym w ciąży.
2. Natomiast prawo pracy ( art. 177 KP ) powoduje, że dotychczasowa umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu, o ile termin jej wygaśnięcia przypada po upływie 3go miesiąca Pani ciąży ( termin stwierdzony orzeczeniem lekarskim ). Nie dotyczy to umowy na zastępstwo.

Reasumując- nowa umowa - nie, ale stara jest dłuższa, o ile ciąża odpowiednio wysoka.

Zasiłek macierzyński z ZUS będzie przysługiwał tylko w sytuacji przedłużenia obecnej umowy do dnia porodu.

Kodeks:
http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-177

Najnowsze wpisy