Forum Polityka, aktualnościKraj

Macierzyński dla prowadzacych firmę wyniesie 17 zł. Rząd zmienia przepisy

Macierzyński dla prowadzacych firmę wyniesie 17 zł. Rząd zmienia przepisy

Wyświetlaj:
wseh1322a / 95.48.70.* / 2015-06-23 13:02
Ten artykuł i nagłówek wprowadza w BŁĄD.

Jestem przedsiębiorcą i już widzę parę sprzeczności. Nie znam projektu ustawy, ale np. od pracownika czy też osoby prowadzącej działalność gdzie podstawą do ZUS będzie owe 5000 składki na ZUS w sumie będą odprowadzone w tej samej kwocie (suma pracodawca+pracownik = suma przedsiębiorca), na rysunku pokazano tylko kwotę jaka jest potrącana z wypłaty (resztę płaci pracodawca).
Ponadto skoro przedsiębiorca idzie na macierzyński to albo działalność dalej działa i zarabia (więc płaci zdrowotne), albo jak ją zawiesza i wtedy zdrowotnego nie płaci.

Podobnie dotyczy kwoty 17 zł. przecież wcześniej też płaci taki przedsiębiorca składki od podstawy 30% tego co zwykły przedsiebiorca (czyli od podstawy 525 zł !!! ) i społecznych na teraz płaci 166,79 zł + zdrowotne 279,41
k66 / 188.116.35.* / 2015-06-23 13:02
W tej chwili to wyglądało tak, ze trzeba oplacac przez min. 3 miesiace po 8 tys zł zeby pozniej przez rok dostawac 3 tys na reke. Czyli wychodzi sie ledwo ledwo na plusie. A teraz nawet to zabrali :/
Polityka prorodzina
szklarek / 2015-06-23 13:08
W tej chwili NIE ma żądnego limitu 3 miesięcy w kontekście podstawy zasiłków z ub. chorobowego.
lol311 / 83.23.4.* / 2015-06-23 13:01
tak głośno o polityce prorodzinnej, której faktycznie nie ma. tylko patologia korzysta ze wszystkich przywilejów. szkoda, że kobieta pracująca jest według państwa bezwartościowym śmieciem i jej należą się ochłapy. tak bardzo rząd wymaga rodzenia dzieci itp. a każdą kobietę się gnębi. szkoda, że niepracujące "matki Polki" posiadające każde dziecko z innym żyją jak pączki w maśle, a te pracujące są traktowane jak patologia. ten kraj schodzi na psy. w naszym kraju najwidoczniej seksizm górą. zarzuca się pracodawcą, że dyskryminują kobiety, a tak samo robi państwo-> przedsiębiorcza kobieta jest zła i trzeba ją zniszczyć. powodzenia Polsko z takim działaniem. nic nasze władze nie robią dla obywateli, oprócz gnębienia ich. sami udajcie się na staże i bezrobocie za te grosze, które oferujecie to pogadamy. Żart roku- instytucje państwowe (budżetówki) zaczęły również wykorzystywać stażystów
xlka / 2.200.224.* / 2015-06-23 13:00
bo lepiej ma ta co ją wsadzono na stołek, bez polotu, wyobraźni, Ale ma PLECY.
niż ta co jest przedsiębiorcza i nie czeka aż jej państwo da.
Ale teraz wszystkie chodźmy na bezrobocie, jeżeli tak jest lepiej dla POLSKI!

A od razu po porodzie kobieta nie może pracowaća, przepisy unijne mówią wyraźnie, że kobieta musi mieć macierzyński.
kubełek / 89.64.252.* / 2015-06-23 13:08
kobiet a na etacie to najczęściej nie wsadzona na stołek ale tyra często więcej niż 40godz. w tygodniu dla takich pseudo" bysnesłomen" co to im ustawiony tatuś albo sponsor kupił "firmę" żeby miały szmal i nie musiały się przemęczać! Trzeba było nie wyłudzać szmalu z naszych podatków na wielotysięczne zasiłki macierzyńskie to nie byłoby zaostrzania przepisów! I prowadząca gospodarstwo i na etacie, i na "umowie smieciowej" i bezrobotna i rolniczka z KRUSu powinny dostawać zasiłek wyłącznie za tyle miesięcy ile są zarejestrowane, pracują itp... jesli poniżej roku płacą składki!!! Bo teraz mężusiowie, tatusiowie itp będą natychmias zatrudniac fikcyjnie córcie ciężarne!!!
dominika884 / 31.1.244.* / 2015-06-23 12:59
System należało uszczelnic przed naciagaczkami, ale w tej formie ustawy najbardziej ucierpiał kobiety od lat prowadzące działalności. Naciagaczka zakładająca firmę miesiąc przed porodem i tak dostanie większy zasiłek niż kobieta prowadząca działalność od 2 lat.
,,,, / 79.110.203.* / 2015-06-23 13:08
... a jeżeli zakładasz działalnosc gospodarcza i po kilku miesiącach przypomina Ci się, że musisz iść na macierzyński bo właśnie przypadkiem jesteś w ciąży to dostaniesz mało. PROSTE.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
,,, / 79.110.203.* / 2015-06-23 13:03
Chyba nic nie zrozumiałaś. Jeżeli od lat prowadzisz działalnosc płacąc wysokie składki dostaniesz wysokie macierzyńskie - proste.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
kubełek / 89.64.252.* / 2015-06-23 12:58
SKANDAL! znów najwięcej dostaną od państwa czyli z podatku uczciwie pracujących swiete krowy rolne co to nic nie robia tylko "posiadają" hektary i płaca grosze KRUSu a dostaja tysiące dotacji!!!Gdyby "przedsiębiorcze" kobiety nie oszukiwały i nie wyłudzały z naszych podatków tysięcuy zł nienaleznego zasiłku to nie byłoby takich obostrzeń przeisów! Kobieta i na etacie i jako włascicielka prowadząca działalność gospod. powinna byc uprawniona do zasiłku przez rok po opłacaniu składek min.1 rok, a jesli płaci krócej np. 3 mce to zasiłek tez na 3 mce! A bezrobotna tye miesięcy zasiłku ile jest zarejestrowana jako bezrobotna!!! Kobiety wiejskie zasiłek tyko wtedy, gdy płacą KRUS! Dośc tego okradania nas, podatników przez różne kasty świętych krów!
gość 41 / 83.23.179.* / 2015-06-23 12:57
No i bardzo dobrze bo tam było najwięcej kombinacji
Paulina D. z Poznania / 213.156.121.* / 2015-06-23 12:56
do wszystkich uważających kobiety przedsiębiorcze za naciągaczki- nie każda z nas założyła DG na miesiąc przed porodem. Zdecydowana większość to osób, które prowadzą własną firmę robią to od lat - regularnie opłacają składki na zus i podatki (niezależnie od tego czy wystawiona przez nich fv została przed kontrahenta opłacona czy nie). Do systemu wkładamy potężne pieniądze i co? Mamy żyć za 17 zł zasiłku. Dl mnie naciągaczką jest osoba, która zatrudnia się na etat i po miesiącu zachodzi w ciążę i rzuca na stół szefowi L4 - cieszy się paroma miesiącami zwolnienia chorobowego, rocznym urlopem rodzicielskim, wraca do pracy (bo oczywiście ma taką gwarancję) i jeszcze wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. W 100% popieram inicjatywę by mamy traktować równo. Niech osoby na etacie ubezpieczone krórcej niż rok również otrzymują zasiłek obliczony proporcjonalnie do czasu opłacania składki. Już widzę jakby związki zawodowe wojowały!
Kobieta , matka / 37.190.203.* / 2015-06-23 13:35
Pani Paulino , idealne stwierdzenie . Gratuluję. !!!!!Te mamy , naciagaczki, o umowach o prace , czesto na stałe, w zalezności od rodzaju działaności, to one najwiecej wykorzystuja, chodza wystrojone, jezdzża czesto gesto dobrymi autami, chodza po galeriach handlowych, za co ?? pytam ?? za pieniadze , ktore płaci im szef/szefowa , ktora musi opłacic taka naciagaczke, czynsze za lokal, media, i mase innych kosztów. Za to niech sie panstwo wezmie, za zmiany w przepisach równiez dla tych naciagaczek. To jest chory przepis L-4, URLOP RODZISIELSKI,I ZALEGŁY WYPOCZYNKOWY , KTÓRY JEJ SIE NALEZY JAK SLEPEJ KURZE ZIARNO. W 100% popieram, mamy traktujcie jednakowo czy te na DG czy te na umowe o prace.
Waniek / 2015-06-23 15:20 / Bywalec forum
Tylko że na etacie na wysokość tej stawki nie mam wpływu ale taka mama szef firmy ma!!! To jest taka mała różnica. A jak haruje wiele godzin za psie grosze to niestety l4 i wypoczynkowy urlop się należy.
Ewa165 / 78.10.140.* / 2015-06-23 12:55
"Ktoś zapomniał, że ten zasiłek ma wystarczyć nie tylko na utrzymanie siebie i dziecka, ale też opłacenie kosztów generowanych przez firmę". No przepraszam bardzo ale na jakiej podstawie mamy dokładać Paniom do utrzymania firmy? Z całym szacunkiem ale ta Pani jest niepoważna! Przecież będąc na macierzyńskim można prowadzić działalność albo ją zawiesić. Ale oczekiwanie przez tą Panią, że dostanie pieniądze z ZUS z naszych podatków, na utrzymanie firmy to mega PRZESADA.
858 / 2015-06-23 12:53
A ile dostanie ojciec na macierzyńskim? Czemu mężczyźni zostali pominięci i czemu "udogodnienia" robione są dla kobiet, a nie dla obu płci? Podobno jesteśmy równi więc czemu mężczyźni są dyskryminowani na każdym kroku?
szklarek / 2015-06-23 12:58
Ojciec ma prawo do zasiłku od swojej podstawy przez większość okresów, do jakich uprawniona jest matka. Oczywiście kosztem skrócenia jej okresów.
858 / 2015-06-23 13:18
Czemu tylko przez większość, a nie przez cały okres jak kobieta? I czemu mężczyzn się nie informuje o swoich prawach tylko kobiety?
szklarek / 2015-06-23 13:28
Czemu- z fizjologii. To nie on rodzi, a rodząca nie jest w stanie ze względów biologicznych, medycznych przez pierwsze tygodnie zarobkować.
Stąd ograniczenie przeniesione z KP, że dopiero :
-od 15 tygodnia okresu odpowiadającego urlopowi macierzyńskiemu może go przejąć ociec dziecka
- od 9 razie konieczności hospitalizacji matki
- wcześniej- w razie jej zgonu

Informuje się ubezpieczonych, pracowników.
858 / 2015-06-23 14:46
15 tygodni???!!! Szkoda, że nie dwa lata...
Jesteś kobietą bądź nie masz kobiety - ja mam i znam matki, które były zdolne do pracy po tygodniu/dwóch od porodu...

"Informuje się ubezpieczonych, pracowników." - kto informuje? Jak żyje podobnej bzdury nie słyszałem od nikogo...informuje...chyba tylko kobiety. Telewizji nie oglądam ale i w internecie również nie widać artykułów odnośnie prawach mężczyzn /w tej czy innej sprawie/ jak się informuje kobiety. Przed chwilą pytałem się kilku swoich kolegów z pracy i żaden nie ma zielonego pojęcia odnośnie regulacji w sprawach macierzyństwa dotyczących mężczyzn /tych czy wcześniejszych - jak takowe były/
szklarek / 2015-06-23 20:15
Nie jestem kobietą. Relacjonuję zapisy KP. Co do niedoinformowania- ten sam KP obowiązuje kobiety i mężczyzn.

Informacje są tam gdzie mają być- na www ZUS, PIP, w Dz. U., mediach- również internetowych.
Do kogo w ogóle ta pretensja ?

A skąd wiecie drodzy Panowie ile urlopu i jak liczonego Wam się należy ? A skąd wiecie, że na chorobowym nie można pracować, a skąd wiecie co należy się za nadgodziny.
Dziwne, że wiedzę traktujecie wybiórczo.

Jakoś na Forum Money udało się zajrzeć i poświęcić czas. Zdecydowanie mniej czasu zajęłoby wrzucenie w wyszukiwarkę 'macierzyński dla mężczyzny', 'uprawnienia rodzicielskie ojca' itd.
kaja 283u918y39 / 5.174.93.* / 2015-06-23 12:53
Kolejna grupa chce podatkowych pieniędzy !!!! To chamstwo wypisywać takie bzdury ! To te dzieci co urodzimy będą zarabiać na nasze emerytury, to kobiety z samozatrudnieniem płacą podatki i podwyższone składki PO CO ???? TO PAŃSTWO ZNOWU CHCE NAS OBROBIĆ ! TO JAWNE ZŁODZIEJSTWO ! CZYM TO SIE RÓŻNI OD ZWYKŁEJ KRADZIEŻY ??
Mania910 / 37.30.59.* / 2015-06-23 13:00
Tym, że państwo kradnie zawoalowanie, na mocy przepisów, a złodziej jako złodziej i to jest chyba uczciwiej.
RAF681 / 5.226.125.* / 2015-06-23 12:52
Manipulacja i ogłupianie społeczeństwa

1. Jak ktoś zakłada biznes i chce być przedsiębiorcą no to sorry - ale chyba nie zakłada tego tylko po to aby pójść na macierzyńskie.
2. Obniżony ZUS czyli 446 zł to składa na wszystko czyli - chorobowa, zdrowotna i emerytalna
3 1990 zł podwyższonego ZUSu to też składak na wszystko czyli i chorobowa, zdrowotna i emerytalna.
4 a teraz prawda - nikt nie zatrudni kobiety w ciąży - czyli przykład że płaci się tylko jeden miesiąc jest głupi
5 przy 5000 brutto - koszty łączne za pracownika to 6037 zł a pracownik dostaje na rękę 3500 czyli 2500 pln płaci Państwu w tym tylko 388 zł podatku z 2100 składek społecznych które w przypadku prowadzących działalność wynoszą 1990 zł

Tak się Wami manipuluje - tak się tworzy kwestie społeczne czyli absurdalne problemy i wrzuca się aby WAS wkurzyć i podjudzić
asan / 88.156.8.* / 2015-06-23 12:50
pewnie Komorowski podpisze jak zresztą wszystko. PO robi tak aby potem prezydent Duda nie miał możliwości tego odwrócić, złodzieje.
Grzegorz1234 / 185.78.150.* / 2015-06-23 12:52
Ustawę poparły WSZYSTKIE partie. Czy jesteście tak zaślepieni i nienawistni do PO i Komora, że nie potraficie czytać ze zrozumieniem tylko swoją naleciałością?
mama z umowy-zlecenie / 85.202.108.* / 2015-06-23 12:48
Nie pier..... że kobiety mające działalność wyludzaja dla siebie pieniądze ??????????????!!!!!!!!!!!!!!! Ile z was tu piszących ma dzieck? Czy to coś złego że matka chce godnie wychować dziecko- skoro ma taką możliwość ????????? Mogę się założyć że każda z osób która uważa że matki wyludzaja kasę będąc na ich miejscu zrobiłaby to samo !!!! Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
pipozuz / 83.6.194.* / 2015-06-23 17:58
Oczywiście, że zrobiłbym tak samo, ale to nie zmienia faktu, że te przepisy są złe
Mamm@ / 94.254.133.* / 2015-06-23 12:56
I bardzo dobrze... Moze Cię zaskoczę, no jestem matka dwójki dzieci, obecnie na url macierzyńskim...i dostaje kasę obliczona proporcjonalnie do zarobków z 12 mcy... Jestem zatrudniona na etacie. Z całym szacunkiem, ale nie każdy chce i kombinuje...i jak ktos słusznie poniżej napisał, takie zmiany z kosmosu sie nie wzięły!!! Gdyby nie kombinacje, naginanie przepisów i nazwijmy to dosłownie okradanie...to nie byłoby teraz takiej sytuacji...krew mnie zalewa jak słyszę " całe szczescie ze sie tak wysoko oskladkowalam". Patologia i paranoja!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
biznesmama / 82.160.157.* / 2015-06-23 12:45
Mam pytanie w październiku 2013 roku założyłam działalność (poszłam na zwolnienie w lutym płacąc najwyzszy zus) od stycznia do maja zaczełam zatrudniac pracowników ktorych mam do dzis dzien w lipcu zeszlego roku urodziłam dziecko i oszlam na macierzynski ktory konczy mi sie w tym roku w lipcu-jestem w ciazy i ide od razu na zwolnienie od lipca ze wzgledu na ciezkie warunki pracy nie dla kobiety w ciazy czy dostane tez wysoki drugi macierzynski co w takim wypadku???
Ewa165 / 78.10.140.* / 2015-06-23 13:01
Tak, zasiłek będzie liczony z takiej samej podstawy jak przy pierwszym dziecku, pod warunkiem, że ZUS się nie przyczepi, a urodzi Pani przed listopadem. Jeśli będzie po listopadzie, to będą wyrównywać proporcjonalnie podstawę - wtedy dostanie Pani trochę mniej.
Grzegorz1234 / 185.78.150.* / 2015-06-23 12:58
Od tego dnia, od którego wejdą przepisy (planowane na jesień) to od tego nie będzie możliwości wyższego macierzyńskiego, jedynie wyższe chorobowe.

Najnowsze wpisy