Forum Forum podatkoweInterpretacje

Mam emeryturę po tacie - mam ja rozliczać, jako dochód?

Mam emeryturę po tacie - mam ja rozliczać, jako dochód?

Jot / 80.72.40.* / 2007-04-24 20:34
Do 25 roku życia przysługuje mi emerytura po tacie. Oprócz tego pracuję, więc rozliczać z fiskusem się muszę. Czy mam wpisać przychód z emerytury w rubrykę emerytury i świadczenia i rozliczać się z tego, jak ze zwykłego przychodu? Podobno, gdybym nie pracowała, wtedy rozliczać bym sie z tej emerytury nie musiała. A biorąc emeryturę przy rozliczeniu wynika z tego, że muszę dopłacić podatek! Podobnie moja mama. Pobiera emeryturę po tacie, bo skończyła 50 lat. Z obliczeń wynika, że powinna dopłacić ponad 200zł. A gdyby się z emerytury nie rozliczała, to jeszcze by dostała zwrot.
Czy emerytura jest w obowiązku do rozliczenia się, jako przychód? (PIT-37)
Wyświetlaj:
afka / 2007-04-25 01:07 / portfel
witam, tez mam tą samą sytuację. Jestem studentką i dostaje rente rodzinną po zmarłym ojcu. Pracowałam i jednoczenie pobierałam rente, podatek tez musiałam zwrócić urzedowi. Trzeba sie z tego rozliczyc, a dopłata sie bierze z tego że dwa razy korzysta się z ulgi podatkowej, w zeszłym roku wynosiła ona ok 44zł za miesiąc, czyli 528 na rok o ile sie nie myle. Nic juz sie nie zrobi, podatek trzeba zpłacic, ale aby uniknąc takiej sytauacji w przyszłym roku, to najlpiej teraz udać sie do kadr w firmie gdzie pan pracuje i napisac pismo aby nie uwzględniali ulgi podatkowej., bo korzysta Pan już z niej w ZUSie. To samo niech zrobi Pana mama. Poczujecie oboje to na wynagrodzeniu bo bedzie troche mniejsze o te niecale 50zł ;)
Jot / 80.72.40.* / 2007-04-25 09:31
Dziękuje za odpowiedź, bardzo wyjaśniająca, choć przygnębiająca. Ile w tym roku wynosi ta ulga? Tez 44zł?

Najnowsze wpisy