Forum Polityka, aktualnościGospodarka

"Mam zaufanie do ZUS-u. Emerytury może nie wysokie, ale..."

"Mam zaufanie do ZUS-u. Emerytury może nie wysokie, ale..."

Wyświetlaj:
A.K. / 83.31.41.* / 2013-06-28 13:06
PO jest od 2001 r. a Donald w Parlamecie jeszce dłuzej i teraz Obwieszcza,ze OFE, be, a ZUS to Instytucja Godna Zaufania. Obudził się, jak Brakło kasy w Budzecie i Grozi Trybunał za przekroczenie zadłużenia
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 13:04
DZIEDZICZENIE!!! Ja się pytam- czemu nikt nie porusza tego tematu? Ktoś odkłada 40 lat, a potem jak nie zdąży przejś na emeryturę to małżonek może pomachać sobie na środki, które jego partner gromadził tyle lat, a ZUS będzie zacierał swoje lepkie łapki. Ale bedą wmawiać że to ideał (jedyny słuszny, jak dziadzia Stalin). Kurcze, nie wierzę, że ta partia wygaduje takie bzdury... :(
szklarek / 2013-06-28 13:11
Przecież jeśli ubepzieczony umiera przed przejściem na emeryturę, to właśnie środki z OFE oraz z subkonta w ZUS są dziedziczone, masz na to zapis w dwu ustawach.

Pozostała, owszem większa część- nie, ale w wielu przypadkach rodzina może ją 'odzyskać' w postaci renty rodzinnej po owym zmarłym.
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 13:38
owszem, z OFE środki trafiają do dziedziczącego- i tak jest moim zdaniem sprawiedliwie. Wedlug mnie ZUS też powinien stosowac podobne zapisy- przynajmniej do części zgromadzonych środków. natomiast z ZUS można przejąć emeryturę po współmałżonku jeśli ten nabył prawa do emerytury( ale jednocześnie traci się swoją) więc ZUS zawsze częśc kasy po prostu przejmie.
szklarek / 2013-06-28 13:51
No ZUS to stosuje w zakresie SUBKONTA, które istnieje od maja 2011 r. co już napisałem.

Rentę rodzinną można uzyskać nie tylko po zmarłym, który był emerytem. Można równie dobrze po 35-latku. Oczywiście im młodszy zmarły tym niższa owa renta. ALE korzysta ona zawsze z gwarancji wysokości minimalnej.

I to jest ta druga strona ZUS, o której chętnie zapominacie- że część ubezpieczonych w postaci świadczeń uzyskuje z ZUS wielokrotnie więcej, niż włoży.

Kontynuując przykład- wystarczy że zmarły miał tylko 5 lat stażu, zmarł nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia- główne warunki dla zmarłego w wieku 30 i więcej lat. Wdowa po nim, w wielu przypadkach od dnia śmierci dożywotnio będzie pobierać r. rodzinną w wysokości minimalnej emerytury. Czyli odbierze summa summarum gigantyczną kwotę w porównaniu ze składkami zmarłego i jej łącznie- jeśli na rencie powstrzyma się od oskładkowanego dorabiania.
Owszem nie można łączyć r. rodzinnej z własną emeryturą.
czytanie ze zrozumieniem / 79.186.160.* / 2013-06-28 17:16
szklarek piepszysz gupoty.
Renta rodzinna z ZUS przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
szklarek / 2013-06-28 22:19
Daruj sobie słownictwo.

Nie zacytowałeś do końca zapisu ustawy, tu kluczowego- art. 65, ust. 2: "Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy".

Można mieć rentę rodzinną po zmarłym w praktycznie każdym wieku, o ile spełnił warunki uzyskania hipotetycznej r. z tyt. niezdolności do pracy na dzień swej śmierci.

Warunki te precyzyjnie określają art. 57 do 58 Ustawy emerytalnej.

Masz wątpliwości, przeczytaj jakikolwiek artykuł albo zapytaj na dedykowanym forum Money:

http://www.money.pl/forum/komu-przysluguje-renta-rodzinna-t1189929.html?_rfr=1
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 13:57
czyli jeśli ja zarbiam, płacę od paru lat na konto ZUS, a mój małżonek płaci 2 razy tyle do ZUS, to ja po jego śmierci będę otrzymywać rentę, mimo że jestem zatrudniona i dostaję pensję?
szklarek / 2013-06-28 14:03
Owszem. Rencista rodzinny może normalnie pracować, bez utraty prawa do renty rodzinnej, ale wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty.
Chodzi o progi 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia.
Ale nawet całkowite zawieszenie nie oznacza utraty prawa- co oznacza, że następujące potem zmniejszenie dochodów powoduje odwieszenie wypłaty.
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 14:20
swoją drogą na stronie ZUS czytam że renta przysługuje wdowie jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy.
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 14:07
acha, czyli jeśli ja zarabiam powyżej średnij krajowej, to nie dostanę renty bo mi si za dobrze powodzi, mimo że każde z nas te zarobki osiągnęło jakimś nakładem kosztów (czasu i pieniędzy). Właśnie o to mi chodzi. Uważam że zabierane nam pieniądze zasilające konta ZUS powinny być dziedziczone bz ALE. Za dobrze zarabiamy, więc nie przysługują mi wczasu pod gruszą, fundusz socjalny, ajk któreś z nas się przekręci to drugie nic nie dostanie bo mu za dobrze. :/
szklarek / 2013-06-28 14:15
Ok zamykając ogólny temat niezupełnego dziedziczenia- obecnie stawka składki wynosi 19,52 % podstawy.

Pewnie takich danych/symulacji nie ma. Ale wprowadzenie pełnego dziedziczenia oznaczałoby znaczne jej podniesienie. Do 30%. ? Czy jesteśmy na to gotowi ?

To jak u ubezpieczyciela komercyjnego- dziedziczenie oznacza poniekąd 100% szkodowość. Ile zapłacisz za ub. mieszkania od pożaru w hipotetycznej sytuacji, w której wszyscy ubezpieczeni mają co roku pożar ?

To jest ubezpieczenie, a nie lokata.
aagawaa / 193.111.166.* / 2013-06-28 14:24
różnica jest taka, że mam prawo przy ubezpieczaniu wybrać ubezpieczyciela oraz znam warunki tego ubezpieczenia, tutaj jestem zmuszana kwotą, nie wiem co z tego będę mieć i właściwie mam pewność że za 30 lat tego czegoś o nazwie ZUS już nie będzie, albo będę dostawać tyla samo z tego systemu, co osoba która nie pokusiła się o edukację czy podnoszenie kwalifikacji
Oszolomowaty / 192.101.252.* / 2013-06-28 12:59
A przypomnijcie mnie drogie POmidorki, jak dzialal Tusk gdy wprowadzano OFE ... no przypomnijcie sobie jak glosowal? Albo napiszcie mi drogi POelektoracie kiedy to Tusk powiedzial to:
"...Premier Donald Tusk powiedział, że otrzymał przygotowany przez ministrów pracy i finansów raport dot. funkcjonowania OFE. Podkreślił, że nie ma w nim mowy o tym, aby państwo miało sięgać po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE

"Dostałem kilka dni temu na stół raport, jaki przygotowali ministrowie pracy i finansów na temat OFE. To jest raport, do którego nas zobowiązuje prawo, czyli przegląd tego, jak OFE do tej pory funkcjonowało. Ten raport będzie niedługo dostępny także szerokiej publiczności i z niego będą wynikały także rekomendacje, co dalej robić z OFE" - powiedział premier w poniedziałek w programie TVP2 "Tomasz Lis. Na żywo" pytany, czy "skok na OFE to sposób na zasypanie dziury budżetowej".

Jak podkreślił, "nie mam mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE". "To są pieniądze, które mają być w przyszłości gwarancją dobrej emerytury. Nie mam mowy o tym, żeby te pieniądze zabrać komukolwiek" - oświadczył premier....
ZakladUtylizacjiSzmalu / 213.241.7.* / 2013-06-28 12:56
Skoro OFE były błędem, uprzejmie proszę o zwrot poniesionych kosztów w postaci prowizji za błędnie podjętą decyzję. Za błędy się płaci.
unia / 95.41.80.* / 2013-06-28 12:55
te głupawe pomysły tuska i rostowskiego
nasuwajhą pytanie czy oni razem z kolesiami nie manipulują giełgą, czy to nie jest ich celem,
i czy wiedządz o skutkach np pomysłów z OFE na giełdzie nie słuzy to wyciąganiu korzyści im np poprzez instytucje kture na tym zarabiają
....
menda2 / 79.191.1.* / 2013-06-28 12:41
haha faktycznie emerytury są małe, bo składki idą na utrzymanie uprzywilejowanych świętych krów. Ile emerytury za ile lat pracy dostają te wszystkie uprzywilejowane pasożyty, a ile normalny człowiek za tyranie [...] I po osiągnięciu jakiego wieku?

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
identyczne zasady dla wszystkich to by nie trzeba teraz okradać ludzi wmawiają im, że to dla ich dobra. Poza tym OFE to przecież dzieło Buzka - Waszej gwiazdy w EuroKołchozie!
ZakladUtylizacjiSzmalu / 213.241.7.* / 2013-06-28 12:39
Donal to może mieć zaufanie, dla niego emeryturka będzie nie mała. Agentom Tomkom też ZUS zapewni godziwe życie.
Mam zaufanie do NFZ, może ludzie umierają ze względu na koleji, ale gwarantują przynajmniej "jakiekolwiek" leczenie.
Ciesz się Polaku, że w ogóle Państw "coś" Ci daje.
DONAL - ŻENADA! Zus powinien być zreformowany od podstaw - ale sam w sobie tak aby zredukować koszty jego działania, a zarządowi dać pensję minimalną + prowizja od rocznie wypracowanych zysków. Co za problem żeby ZUS przekształcono częściowo w fundusz inwestycyjny, tak jak ma to zrobione np. Norwegia.
Tylko trzeba mieć uczciwych ludzi w zarządzie i pełną transparentność systemu, a z tym u nas jest kiepsko. Nie wspominając już o grupach uprzywilejowanych.
Dziura w budżecie Donek powiadasz? Zlikwiduj luki w prawie pozwalające transferować miliardy złotych za granicę poprzez ceny transferowe i inne balansujące na granicy prawa operacje finansowe. Dobrać się do skóry korporacjom tak jak zrobili to na Węgrzech. Chcą być u nas w kraju? Niech płacą uczciwie podatki. Do tego jednak trzeba ludzi z twardą ręką i silnym charakterem, a nie sprzedawczyków jakich mamy obecnie.
Ten kraj niestety ma "postkomunistyczne"(jak to pisze o nas zagranica) naleciałości. I niestety to widać na każdym kroku.
Do normalności nam daleko. Jest obecnie 3 pokolenie po zmianach ustrojowych, ale jak komuś się wydaje, że zwykły Kowalski ma o niebo lepiej od poprzedników to się myli.
iglapaw / 62.87.225.* / 2013-06-28 12:37
O TUSKA MA ZAUFANIE DO ZUS........
NO NO
a na garniturek emerytowi staczy?
a na sukienke dkla z\ony?
a na wOde i cygara? bo jesli nie to sam donaldzie idz na emeryture zqa 1200 pl
grau45 / 83.4.37.* / 2013-06-28 12:20
Mała, ale pewna emerytura. Np. 89 zł. A co im zrobisz?!

:)

Róbcie na czarno, to Was te gnoje nie okradną.
m190 / 193.111.22.* / 2013-06-28 12:10
Panie Premierze, jak głosowałem na PO to miałem do Państwa zaufanie. Z czasem to zaufanie było coraz mniejsze, ale po tym jak Pan powiedział, że ma Pan zaufanie do ZUSu - to już zupełnie nie mam. ZUS = Polityce. Wara politykom od mojej kasy!

I wie Pan, teraz już wiem że będę głosować na Palikota.
jkfg / 195.238.227.* / 2013-06-28 13:45
Tusk, Palikot? Przed i po szkodzie głupi.
mar 922 / 91.238.143.* / 2013-06-28 12:37
Lepiej zagłosuj na Kongres Nowej Prawicy.
Pełny podatnik / 83.238.246.* / 2013-06-28 12:05
Tak cwanie zrobione my 19% pracodawca 22% plus inne pier...y na coś tam coś tam i potem mówią małe emerytury ale pewne. A dają - ochronie władzy - p[olicji, wojsku itp. bez płącenia tych procentów najwyższą pensję w historii
15 letniej pracy jako emeryturę to potem mamy małe a pewne. wspaniale, dziękujemy i prosimy o więcej.
mikimouse / 89.66.30.* / 2013-06-28 11:58
Jak chce wyprowadzić kasę przez instytucje Państwową to to jest najprościej i najbezpieczniej. Później nawet NIK nie dojdzie kto wziął. Dziura w budżecie na cyfrach będzie POzałatana
[...]
Polska to kraj wszystkich surowców może w niewystarczających ilościach więc to inni powinni się nam w pas kłaniać.
A nie my Niemcom i Ruskim. Powinniśmy być zieloną wyspą [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
ćmi / 178.182.2.* / 2013-06-28 11:54
Lol, masz racje...lepiej by bylo zeby ZUS nie zajmowal sie wogole emeryturami. Ja osobiscie wolalbym sam utrzymywac rodzicow i nie placic tych skladek...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy