marta1234

wiwan / 2010-07-06 21:20
marta1234- pytanie z priva:
„bardzo prosze o rade, mam umowe o prace od .01.06.2010 do 01.09.2010,dalam wypowiedzenie 2tyg,czy faktycznie takie ma byc?Czy przysluguje mi urlop?Jak tak to ile dni?Pracodawca straszy mnie prawem pracy ze wypowiedzenie moge dac tylko w ost dzien miesiaca,co sie stanie jezeli bedac na wypowiedzeniu nie stawie sie do pracy??Dodam ze jest to pierwsza umowa u tego pracodawcy”
Odp.:
Umowa na czas określony krótszy niż 6 miesięcy w ogóle nie ma okresu wypowiedzenia (art.33 Kodeksu Pracy). Jeśli w Twoim przypadku jest to umowa na okres próbny (musi to wynikać z treści umowy) - rzeczywiście okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Ostatni dzień wypowiedzenia musi przypaść w sobotę, czyli złożone np. w poniedziałek skutkuje dopiero po 19 dniach. Koniec miesiąca nie ma znaczenia dla wypowiedzeń krótszych niż miesiąc.
Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 2/12 X 20 dni ( bo obstawiam, że do 26 dni jeszcze daleko ;-), czyli 4 dni.
Niestawienie się do pracy na wypowiedzeniu to normalne porzucenie pracy- jest podstawą natychmiastowego zwolnienia i wpisania do świadectwa pracy.

Najnowsze wpisy