Forum Forum podatkoweOdliczenia

Miejsce zamieszkania w Polsce czy zagranicą?

Miejsce zamieszkania w Polsce czy zagranicą?

Emma3400 / 2013-02-28 01:03
Witam,
Bardzo proszę o pomoc bo mam problem jak rozliczyć siebie i męża w Polsce.

Mąż już drugi rok pracuje w Anglii.Tam się rozlicza z podatków.W Polsce w 2012 roku nie osiągnął żadnych dochodów ale zamknął zawieszoną od 2 lat działalność gospodarczą 31/12/2012.Rozumiem,że musi złożyć PIT-36 (dochód zerowy) ale co z zarobkami z UK?Musi wykazać czy nie musi?
W UK traktują go jako rezydenta UK ale co z Polską?

Ja i dziecko mieszkamy z nim od 1/09/2012.Wynajmujemy mieszkanie, dziecko chodzi do szkoły.Wyjazd jest na bliżej nieokreslony czas.W Polsce mamy dom gdzie mamy meldunek stały - nie wynajmujemy.Z meldunku czasowego się wymeldowalismy, w US ustanowiliśmy pełnomocnicka d/s doręczeń.

Myślę,że w takiej sytuacji nie możemy rozliczać się wspólnie.Ja złożę swój PIT za okres do 31/08/2012 i chyba muszę podać na PIT adres zamieszkania jako zagraniczny?Problemem jest własnie mąż.
Wg.mnie jego centrum interesów osobistych jest w UK i w Polsce powinien wykazać jedynie dochód zerowy z działalności bez wykazywania dochodów zagranicznych ale nie chciałabym mieć problemów przez niewłaściwe potraktowanie przepisów.
Wyświetlaj:
PITia / 79.191.111.* / 2013-03-02 12:20
Cześć wszystkim.
Podepnę się ze swoim problemem pod wątek, mam nadzieję Emma3400, że nie masz nic przeciw.

Od kilku lat mieszkam i pracuję w Irlandii. W ubiegłym roku zbyłem jakieś obligacje, które miałem w polskim biurze maklerskim i teraz dostałem PIT-8C. Nadmieniam, że nic nie zarobiłem na tym i dochód mam na zero.

Prosiłbym o podpowiedź, czy mam obowiązek złożyć do polskiego US zeznanie PIT-38 ?

Z góry dziękuję
belladonna / 2013-03-02 15:29 / Tysiącznik profesjonalny
Tak. Jaki adres masz na PIT-8C?
PITia / 79.191.111.* / 2013-03-02 18:02
Mój adres w Polsce. To stare konto w banku i nie podałem im obecnego adresu.
Taki adres mam też podać na zeznaniu, czy mogę podać obecny ?
I co w takim razie z moimi zarobkami, czy US nie upomni się o inne źródła dochodów ? (w Polsce nie rozliczałem się w ogóle od jakichś 5 lat)
Dzięki za zainteresowanie moim tematem :)
belladonna / 2013-03-02 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody z pracy za granicą to inny PIT (nie łączy się tego z dochodami z giełdy).
Nie wiem jaką masz rezydencję, ale przy dochodach mieszanych opodatkowanych wg skali (a giełda to 19%, więc inny podatek) by to roztrząsać.
Będąc polskim rezydentem podatkowym składasz PIT-38 z adresem polskim, a mając wyłącznie dochody z pracy z Irlandii (nie ma innych dochodów opodatkowanych wg skali w PL) nie masz obowiązku rozliczania się z tych dochodów w PL (metoda wyłączenia z progresją) :)
PIT można wysłać przez Internet (czyli nawet będąc na końcu świata o ile mamy dostęp do neta) :)
PITia / 79.191.111.* / 2013-03-02 21:31
Ślicznie Ci dziękuję, belladonna. To dobre wiadomości dla mnie :)
Teraz mogę iść spać ze spokojną głową, A jutro zabieram się za e-deklaracje.
Pozdrawiam.
belladonna / 2013-02-28 16:34 / Tysiącznik profesjonalny
Niech złoży PIT-36 z PIT/B zerowy z adresem angielskim do US właściwego dla nierezydentów.
Skoro żona i dziecko w UK, to. Ponadto jak UK traktuje go jako swojego rezydenta, to na pewno ma jakiś papier potwierdzający to.
Ty przebywałaś w PL więcej niż pół roku to by wyglądało, że adres PL właściwy do rozliczeń za 2012... a Ty za 2012 miałaś dochody z UK?
Emma3400 / 2013-02-28 19:52
Dziekuję belladonno:)
Ja nie miałam za 2012 dochodów w UK.Muszę rozliczyć tylko polskie.Jedyna moja niewiadoma to jaki adres zamieszkania na Picie wpisać.Napisałabym po prostu stary polski ale tak się zastanawiam bo złozyłam w US ZAP-3 w 08'2012 i podałam nowy adres zamieszkania w Anglii.Niby formalność ale jak podam zły adres to bedą mnie "ściagać".

Mężowi powiedział w firmie doradca z Ernsta i Younga,że ponieważ mieszka i pracuje na czas nieokreslony w UK to jest rezydentem UK.Oczywiście nie ma tego na papierze.Podobno nie potrzebuje w UK wypełniać żadnego Pita rocznego bo jego sprawa jest prosta i pracodawca odprowadza dokładnie tyle i trzeba.

Z drugiej strony jego centrum interesów życiowych czyli dom, ja i córka byłyśmy do 31/08/2012 w Polsce.No i jeszcze ta zawieszona działalność.Czy US w takiej sytuacji może uznać,że jednak normalnie przez większość roku był/jest podatnikiem polskim?
belladonna / 2013-02-28 21:11 / Tysiącznik profesjonalny
Każdy przypadek jest inny, a ja przede wszystkim kieruje się zdrowym rozsądkiem. Po co jest US? po to, żeby nikt się nie migał od płacenia podatków, żeby nie było uszczupleń.
Jeśli Pan X złoży zerowy PIT-36 z DG z adresem z UK (jako rezydent podatkowy UK) to? Aha, czyli może mieć dochody z pracy w UK. A jeżeli je ma, to jak ich nie wykazał jest uszczuplenie w podatku? nie ma. I teraz się zastanawiam czy mi by się chciało tracić czas na tego człeka, szukać dowodów, że jest rezydentem PL, aby doprowadzić do tego, że on wykaże też w PIT dochody z pracy w UK, a finalnie podatek jak był zerem, to będzie zerem (bo tutaj ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją)?
Pozostawię to bez komentarza :)

A Ty mając dochody tylko z PL czy je rozliczysz jako rezydent, czy nierezydent to PIT będzie wyglądał tak samo, a jedynie miał inny adres zamieszkania (nie masz dochodów mieszanych, że jako nierezydent PL rozliczasz tylko te z PL, a jako rezydent PL ogólnoświatowe w PL). Jedynie jak rozliczysz się w PL jako nierezydent PL, to co masz z nimi zrobić w UKa? Bo tam w tej sytuacji masz nieograniczone obowiązki podatkowe = podlegasz opodatkowaniu od dochodów wszystkich. A prawa wewnętrznego UK nie znam :)

Najnowsze wpisy