Forum Forum prawneCywilne

Mieszkanie a darowizna

Mieszkanie a darowizna

Mirek12 / 2011-08-30 12:38
Pięć lat temu moje rodzicie, oddali mi ich mieszkanie, do którego sukcesywnie wcześniej dokładałem, jako darowizna. Parę miesięcy temu odezwał się do mnie mój brat , twierdząc że albo mam mu oddać połowę mieszkania, albo pieniądze!! Poszedłem więc zobaczyć do spółdzielni i okazało się że mieszkanie faktycznie zostało zapisane po połowie na nas. I teraz mam pytanie czy jeżeli mój brat wcześniej nie przejawiał zainteresowania tymi mieszkaniem, nic nie opłacał, czy nadal przysługuje mu ta połowa mieszkania?!
Wyświetlaj:
Krzysztof G. Kawałowski / 89.77.132.* / 2011-08-31 16:34
Witam,
w jaki sposób rodzice oddali Panu mieszkanie darowizna, sprzedaż? Trzeba się zastanowić, żeby odpowiedzieć na Pana pytania, kto jest formalnie właścicielem nieruchomości, nie wpisanym w SM.
Ponadto jeśli rodzice nie żyją to proponuję zastanowić się nad otwarciem spadku i załatwić kwestie w sposób bardzo formalny. A, jeśli żyją to nad darowizną lub zakupem nieruchomości.
Jeśli poczynił Pan inwestycje w mieszkanie to właściciel mieszkania tj. rodzice, niech się zastanowią jak to rozwiązać.
Jeśli rodzice nie żyją może Pan żądać od brata refundacji kosztów poniesionych na konieczne remonty, utrzymanie i opłaty eksploatacyjne, które winien ponosić, jako właściciel a których nie ponosił. Za remonty i wkłady, które były Pana fanaberią np. lustra na suficie :) brat nie musi partycypować, jeśli wcześniej się na to nie godził, ale na koszty, które podniosły wartość nieruchomości już tak.
Tak czy inaczej proponuję odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania w zakresie własności nieruchomości a dopiero potem ustalać kto za co ma płacić.

Krzysztof G. Kawałowski
wiwan / 2011-08-30 12:49
1.Zapis w SM niewiele ma tu do rzeczy.
Podstawą jest akt darowizny, który w przypadku nieruchomości musi mieć formę notarialną.Z niego wynika komu i w jakiej części mieszkanie rodzice darowali.
2.Jeśli obaj zostaliście obdarowani z równym udziałem, to obaj jesteście jego właścicielami i nie ma kwestii oddawania bratu czegoś, czego jest właścicielem. I wcześniejsze kwestie pomocy rodzicom nie mają znaczenia. Nie są podstawą nawet cofnięcia darowizny z powodu rażącej niewdzięczności.
3.Ewentualna spłata powinna zajść drogą zniesienia współwłasności lub sprzedaży. Oczywiście w formie notarialnej.

Najnowsze wpisy