Forum Forum inwestycyjneFundusze

moj portfel - co sądzicie ?

moj portfel - co sądzicie ?

nehema / 2007-07-10 09:12
w moim portfelu rozne TFI w przybliżeniu rozkładają się na:
BPH Akcji Dynamicznych spółek 14% - inwestuje 97 dzień
Idea Akcji 25 % - inwest 130 dzień
Idea Stabilny wzrost 8% -inwest 130 dzień
Allianz stab wzrost 8 % -inwest 130 dzień
AIG akcji 4 % -inwest 96 dzień
Legg Mason Akcji 37 % inwest 130 dzień
Unikorona zrównoważona 4 % 141 dzien inwest

co myslicie o takich proporcjach? w co doplacac? zakladam ze jest to inwestycja dlugoterminowac kilka ? kilkanascie lat? te stabilniejsze traktuje jako ew zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki a pozostala czesc jako forma "inwestowania"
korzystam z uslug mBanku - wiec odpada czesc oplat za nabywanie jednostek
Wyświetlaj:
Autsajder39 / 2007-07-10 09:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
80% w akcyjnych to trochę dużo, nawet jak na długi termin inwestycji...
ale takie jest widać ryzyko akceptowalne przez Ciebie
ja na Twoim miejscu conajmniej 10% utrzymywałbym w funduszach papierów dłużnych, a akcyjne bardziej zdywersyfikował - o fundusze zagraniczne
wiem wiem, ani jedne ani drugie nie są tak zyskowne jak nasze rodzime fundusze akcji, ale taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie
nehema / 2007-07-10 10:04 / portfel
a czy możesz zasugerowac konkretne fundusze ?
na chwile obecna łączny zysk z tej "inwestycji: to 16% minimum przypada na Allianz 7,71% a maksima Idea Akcji 18,83% - przy czym to są dane z symulacji na money. pl rzeczywiste dane dostepne na mBanku są nieco niższe (pomniejszone o opłatę za zarządzanie ??)
Autsajder39 / 2007-07-10 10:55 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
jeśli chodzi o fundy papierów dłużnych to niezły jest Skarbiec Depozytowy, posiadam też AIG Obligacji, ale jak na razie nieco słabiej wypada, wyrzuciłem natomiast DWS Dłużnych Papierów bo cieniutko sobie radził na tle dwóch pierwszych
jeśli chodzi o akcyjne zagraniczne to mogę polecić: PKO/CS Akcji Nowa Europa, BPH Akcji Europy Wschodzącej oraz DWS Top 50 Europa
jeśli lubisz ryzyko to można to wzbogacić o jakieś bardziej egzotyczne fundy: Chiny, Japonię albo Pacyfik, choć osobiście tego nie robię
Autsajder39 / 2007-07-10 10:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
a co do wyceny jednostek to różnica może wynikać tylko z innych okresów analizy na money i w mbanku bo w wycenie jednostek zawsze uwzględniona już jest opłata za zarządzanie
TaS / 2007-07-10 11:04 / Tysiącznik na forum
80% w akcja to - zgadzam sie z Autsajderem - duzo :)

na Twoim miejscu dopłacałbym do stabilnych, coby proporcje choc zachować.

Trzymałby się też zasady: im bliżej końca inwestowania tym mnie akcji :)
nehema / 2007-07-10 12:00 / portfel
no fakt 80 % w akcje to sporo ale to jest moj poczatek inwesotwania a na poczatku proporcje byly odwrotne 20% w akcyjne ale widząc pełzanie reszty połakomiłam się zyskami i jak narazie jest w porządku
zaznaczam ze inwestowane kwoty są dodatkowymi wolnymi środkami więc horyzont czasowy jest bliżej nieokreślony (w kierunku na dłuuugi)
Autsajder39 / 2007-07-10 12:18 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
na razie jest w porządku bo wszystko rośnie, gorzej jak będzie spadać...
ale tak jak wcześniej napisałem to już zależy od indywidualnego podejścia do ryzyka
najważniejsze to być tego świadomym
jeśli jesteś świadomy i akceptujesz to, że w razie korekty 80% Twoich aktywów spadnie powiedzmy o 20% to w porządku
wiadomo, że póki nie nastanie bessa, to w długim horyzoncie czasowym każdą korektę kiedyś odrobisz :)
nehema / 2007-07-10 12:43 / portfel
a moze w przypadku spadkow wycofac sie w mniej dynamiczne?
gdyby teraz nastapowal spadek to czyniac tak zminimalizowalabym zysk wynoszacy 16% od poczatku gdy nabylam pierwsze jednostki a moze w przypadku spadkow siedziec i obserwowac skoro to ma byc dlugoterminowe?
przyznam ze pierwsze spadki na samym poczatku gdzie przez niektore dni byłam na globalnym minusie wywolaly drobna panike ale konsultacja z "wspolinwestorem" dala skutki takie jak obecnie - czyli pochopnie nie odsprzedalam jdn
Autsajder39 / 2007-07-10 12:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
kilka dni temu komuś pisaliśmy na ten temat z TaSem...
wszystko rozbija się o oszacowanie okresu spadków i wzrostów
gdyby zakup i sprzedaż jednostek funduszy był rozliczany "od ręki", tak jak akcje, to wycofywanie z fundów akcyjnych przed korektą miałoby sens
ale ze względu na to, że TFI rozliczają transakcje w ciągu 2-7 dni to niezmiernie trudno jest oszacować, kiedy należy złożyć zlecenie sprzedaży fundów akcyjnych bo już idzie korekta, a kiedy korekta już się skończyła i trzeba złożyć zlecenie kupna...
zawsze istnieje ryzyko, że gdy zaczną się spadki to Twoje zlecenie sprzedaży (umorzenia) jednostek zostanie rozliczone już po wszystkim, czyli po najgłębszych spadkach, a gdy przyjdą wzrosty to zlecenie kupna rozliczone po kilku dniach może ominąć solidne wzrosty
TaS / 2007-07-10 13:08 / Tysiącznik na forum
druga złota zasada: mało ruchów :)
nehema / 2007-07-10 13:26 / portfel
calkowicie rozumiem omowienie przez Autsajder39 - i zgadzam sie z nim - nie wycofanie w poczatkowych spadkach powoli uczy mnie cierpliwosci - heh moze najlepiej byloby zostawic je i zagladac raz na kwartał a nie podniecac sie codziennie :)
Autsajder39 / 2007-07-10 13:39 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
zaglądać dla kontroli można codziennie, czemu nie :)
tylko lepiej nie wykonywać za często gwałtownych ruchów, szczególnie pod wpływem emocji...
a podniecać się lepiej innym rzeczami :))
nehema / 2007-07-11 09:32 / portfel
juz to przed momentem pisalam
ale dokupilam "kilka" jdn legg mason akcji po wycenie z 6,07 a tu narazie ziuu w dół ehh trzeba bedzie chyba zacisnac zeby i przeczekac ??
TaS / 2007-07-11 14:45 / Tysiącznik na forum
mamy podobengo pecha - ja zawsze jak cos dokupie to zaczyna sie korekta...

ostatnio kupilem zagraniczny wiec poleciala zagranica... ;)
Autsajder39 / 2007-07-11 15:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
póki nie będzie totalnej zwałki możemy być spokojni :)
bo o takich korektach po kilka %, nawet tuż po zakupach, to po kilku tygodniach, miesiącach wzrostów już się nie pamięta...
gorzej jak walnie porządniej i trzeba będzie czekać dłużej na odrobienie strat, ale na to się na razie nie zanosi :)
tak na marginesie - ja też coś jeszcze mam zamiar dokupić jeśli chodzi o fundy, ale jeszcze trochę poczekam...
nehema / 2007-07-12 07:57 / portfel
a ja wlasnie czekalam ok tydzien i sie doczekalam - jakbym wyslala kase zaraz po tym jak mialam dostep do niej to załapałabym sie na spacer pod górke... patrzac jednak na wycene z 10/07 znów włos się zjeżył moje uzyskane złotóweczki odpłyneły - ale co tam czekamy..
ps. a zakladajac ze bylaby teraz korekta- ile % w dół może zjechac?w jakim okresie? 5 - 8 dni? chyba nie dobrym pomyslem jest wycofanie bo i tak umożą "jak beda chcieli"
przyznam ze w fundy wstapilam w trakcie trwania korekty z poczatku roku wiec zle nie bylo
Autsajder39 / 2007-07-12 08:26 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
wiesz, nie ma takich mocnych, którzy potrafiliby przewidzieć ile % zjedzie w trakcie korekty i kiedy... wygląda na to, że nie jest to zbyt głęboka korekta i nie przekroczy 10-15% dla midwig i swig (bo wig20 radzi sobie nadzwyczaj dobrze), ot - techniczne skorygowanie cen; na razie korekta przebiega wybiórczo - dla poszczególnych spółek przecena wynosi już nawet 30%
wycofanie kasy z funduszy według mnie nie ma sensu
nehema / 2007-07-12 09:00 / portfel
tez mysle ze nie ma sensu choc trzeba sie bedzie teraz nauczyc cierpliwosci patrzac jak ubywa.. zawsze po fakcie mozna sobie gdybac tak samo jak z tym jak ok 1,5 roku temu stwierdzilam ze warto aktywniej lokowac nadwyzki niz na lokatach ale postanowilam ze dopoki nie bede mniej wiecej wiedziala co i jak nie rusze zaskórniaczków i tak minal rok a ile dobrego w tym czasie moglo przyrosnac :P
Autsajder39 / 2007-07-12 10:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
wiesz, ten rok to był dla Ciebie czas na naukę, teraz czas na zarabianie :)
jako że fundusze, szczególnie akcyjne, to z natury raczej inwestycja długoterminowa, conajmniej kilkuletnia, to jeszcze zdążysz sporo zarobić:)
nehema / 2007-07-12 12:12 / portfel
staram sie to tak traktowac ale nie da sie ukryc ze apetyt wzrasta i z uplywem czasu staram sie uczyc cierpliwosci a nie pazernosci :o
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy