Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Money.pl policzył, jaką emeryturę dostaniesz

Money.pl policzył, jaką emeryturę dostaniesz

Wyświetlaj:
Bernard+ / 188.117.142.* / 2013-04-08 16:20
Mamy w Polsce nie system emerytalny, ale bałagan emerytalny, bo mundurowi i tajniacy, przechodząc na emerytury mają je wypłacane przez Zakład Emerytalny Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i tam np. generałowie otrzymują emerytury równe 100% swojej ostatniej pensji i mają dodatkowo przywileje transportowe i lecznicze oraz socjalne na koszt państwa takie jak będący w służbie. Skutkiem tego Polska wypłaca więcej generalskich pensji niż USA Natomiast sędziowie i prokuratorzy, również nie płacą wcale składek, ale nie przechodzą na emerytury tylko w stan spoczynku i są nadal do śmierci opłacani z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości jakby nadal pracowali. Tym sposobem ich faktyczne uposażenia i zaopatrzenie w pieniądze w stanie spoczynku są zatajane przed opinią społeczną.
Natomiast Górnicy niby są w systemie ZUS, ale ich emerytury są całkowicie niezależne od wpłaconych za nich przez kopalnie składek, których kilkadziesiąt miliardów nie wpłacono wcale bo ratując górnictwo przed upadkiem umorzono zakładom górniczym te długi wobec ZUS. A za sprawą ekstra ustawy emerytury górnicze po 25 latach pracy zaliczonej do pracy górniczej stanowią ponad 70% ich ostatnich zarobków a dla wielu grup korzystających z tak zwanych przeliczników lat pracy faktycznej na lata emerytalne np. w stosunku 1,8 roku emerytalnego za 1 rok bycia zatrudnionym przez kopalnię na stanowisku , które jest w takim wykazie zwanym kartą górnika to powoduje, że emerytury tych elit górniczych, często są wyższe niż ich ostatnie zarobki. Nie zapominajmy również o KRUS w którym jest 1,5 miliona członków ale wypłaty emerytur i zasiłków z KRUS są w 95% finansowane z podatków Polaków ubezpieczonych w ZUS. Trzeba również pamiętać o odrębnych korzystniejszych przepisach w systemie emerytalnym dla marynarzy, tancerzy, pilotów i stewardes, kolejarzy i nauczycieli itp. itd.
Brak w Polsce sprawiedliwego jednolitego systemu dla wszystkich pracujących jest powodem ogromnych wydatków budżetowych jakie trzeba ponosić dla uprzywilejowanych, którym politycy dali więcej emerytur niż państwo jest w stanie sfinansować podatkami ściąganymi od Polaków nieuprzywilejowanych. Za dużo jest w Polsce uprzywilejowanych drogo opłacanych darmozjadów a za mało jest pracujących poza sferą budżetową którzy w dodatku zarabiają mniej niż Ci uprzywilejowani. Bo ci najwięcej zarabiający i tak nie płacą składek i podatków od całych swoich dochodów a tylko od ich niewielkiej cześci.
Piotr58 / 178.183.152.* / 2013-04-08 15:12
Tu nie trzeba wielkich zmian- wystarczy tylko ustawa w myśl której PTE nie moga wziąść pieniędzy za zarządzanie OFE który reprezentują jeżeli zysk OFE nie wyniesie wysokość inflacji podana przez GUS idodatkow minimum 5%. Wtedy przy takiej formie działalności rozpocznie się konkurencja i wzrosną zyski przyszłych emerytów.
Marrio / 2.101.166.* / 2013-04-09 01:09
Niestety w Polsce dochody są znacznie mniejsze ponieważ efektywność pracy jest parokrotnie mniejsza. Niska efektywność pracy wynika z tego, że przez 50 lat nie byliśmy wolnym krajem (1939-1989r.) i mieliśmy narzucony nieefektywny system ekonomiczny. W ten sposób powstała zaległość, której nie da się nadgonić w ciągu 2 lub 3 dekad, choć dystans bardzo mocno zmniejszyliśmy. Wszystkiemu są winni Nazistowskie Niemcy i 50letnia niewola w jaką nas wpędziły od 1939r. Tak naprawdę finansową dziurę w naszym systemie emerytalnym powinno się pokrywać z budżetu Niemiec i/lub Rosji, ale jesteśmy zbyt słabi, aby to wyegzekwować. DO TEGO BEZSENSOWNA PRÓBA WYŁONIENIA WINNEGO Z POŚRÓD POLAKÓW JESZCZE BARDZIEJ NAS OSŁABIA. Powinniśmy się zjednoczyć z pozostałymi krajami byłego bloku wschodniego najechanego przez Niemców w II wojnie światowej i zacząć coś z tym robić. Grecja podnosi ten argument w rozmowach z Niemcami, choć oni nie byli tak długo w niewoli. Do tego w U.E. są chyba od 1981r., więc mieli więcej czasu na nadganianie.
Na początek pieniądze polskich emigrantów pracujących w Niemczech powinny zostać skierowane do polskiego ZUS, a nie Niemieckiego. To, że oni tam muszą pracować jest też konsekwencją II wojny światowej, wynikającej z tego okupacji sowieckiej i powstałego w ten sposób zapóźnienia gosp. Polski. Tak się złożyło, że teraz polscy emigranci są życiowo zmuszeni do pracy na emerytury Niemców w tym tych, którzy służyli w Oświęcimiu. Tyle jesteśmy wstanie wyegzekwować wspólnie z innymi państwami byłego bloku wschodniego.
Drań / 93.159.53.* / 2013-04-08 13:50
Największym kłamstwem jeżeli chodzi o OFE jest próba zabrania (kradzieży) realnych pieniędzy i zamiana ich na zapisy w ZUS-ie. Wniosek coś co jest realne stanie się wirtualne. Zapisy można bowiem dowolnie kreować i stornować (czytaj. kasować).

Dlatego Tuskowi i Rostowskiemu mówię PRECZ od OFE. PRECZ od moich realnie zaoszczędzonych pieniędzy na emeryturę.

Jedyny zapis na jaki jestem wstanie się zgodzić to obowiązek inwestowania na około 10-15 lat przed emeryturą w obligacje i bony skarbowe. To wszystko. RZĄD WON OD MOICH PIENIĘDZY w OFE.
eerwerwer / 83.12.121.* / 2013-04-08 13:58
kasa w OFE jest realna? zgadzam sie ze jest zaksiegowana na twoim indywidualnym koncie. Wystarcza jednak ze 2 kryzysy finansowe i kilka nieudanych inwestycji osób zarządzajacych twoja kasa i zanim przejdziesz na emeryture z twoich np 500 tys. zrobi sie 100 tys.
Farlander / 79.185.91.* / 2013-04-08 16:54
Nawet mimo kryzysów kasa w OFE jest bardziej realna niż wirtualne zapisy cyfrowe określające ilość długu w systemie, który oczywiście pokryją przyszli i obecni robole.
Adam222 / 77.88.138.* / 2013-04-08 17:28
Zrozumcie, że w OFE kasa jest tak samo wirtualna jak w ZUS-e. OFE ma obligacje i akcje a to nie jest gotówka. Obligacje są Skarbu Państwa czyli jest to dług państwa. W praktyce taki sam jak dług wobec ZUS-u. Jedziemy więc na tym samym wózku. Niewypłacalność państwa to dziura w kasie ZUS-u i OFE też.
I gdzie są te "wasze" pieniądze?
Farlander / 79.185.91.* / 2013-04-08 18:58
Nie powiedziałem, że kasa w OFE jest realna tak jak gotówka w moim portfelu albo sztabka złota. OFE poza rządową pożyczką (obligacjami) na 150 mld ma też inne aktywa. Procentowo wychodzi to znacznie lepiej.
ZUS poza długiem 2,2 biliona złotych wobec emerytów nie może się za bardzo pochwalić płynnymi aktywami finansowymi. Gdyby było inaczej rocznie do ZUSu nie transferowane byłoby kilkadziesiąt dodatkowych miliardów złotych.

Po prostu OFE to trochę lepsza niż ZUS szulernia publicznych pieniędzy. :) Jednak nie pochwalam wchodzenia ani do jednej ani do drugiej, z tym że jesteśmy do tego prawnie przymuszani.
Farlander / 79.185.91.* / 2013-04-08 13:10
W artykule poza wynagrodzeniem brutto powinny się też znaleźć całkowite koszty zatrudnienia pracownika. Pozwólcie, że ja też policzę jaką emeryturę powinniśmy dostać.
Obliczmy to dla osoby pobierające wynagrodzenie netto wynoszące 2150 pln, brutto 3000 pln, natomiast całkowity koszt wynagrodzenia ponoszony przez pracodawcę to 3680 pln. Przy takim wynagrodzeniu 42% to obciążenia na różnego rodzaju składki i podatki. 19,5% idzie na emerytury, w tym wypadku wynosi 717 pln i tyle jest odciągane miesięcznie na OFE i przede wszystkim na indywidualne konto ZUS (oczywiście pieniążki tam realnie nie trafiają, ale są prowadzone wirtualne zapisy księgowe).

Biorąc pod uwagę, że Polak żyje średnio 78 lat (80 lat kobieta i 75 mężczyzna) to okres pobierania świadczenia od 67 roku do śmierci wynosić będzie średnio 11-15 lat. Skoro aktywność zawodowa to 42 lata więc przez ten okres na "jego" koncie emerytalnym uzbierała się suma 361 368 pln (717 pln x 12mcy x 42 lata). Uwzględniając rewaloryzację w wysokości ok 3,5% rocznie, kapitał końcowy w jego 67 urodziny wyniesie jakieś 811 000 pln.

Więc jaka powinna być średnia miesięczna emerytura? :)
4 500 pln ((811 000 pln / (15lat * 12 mcy)).

A ile ona wyniesie opierając się na obliczeniach autora, ZUS'u i kalkulatorach emerytalnych takich jak ten http://emerytura.gov.pl/oblicz-swoja-emeryture.php?
2800 pln i to przy założeniu, że pensja będzie stale wzrastać wraz ze średnią krajową (2,5% rocznie) przez cały okres aktywności zawodowej. Gdybyśmy przyjęli, tak jak autorzy wzrost średniego wynagrodzenia netto z 2500 pln w 2005 roku do 8600 pln w roku 2055 (jest to rok, w którym rzekomo to ja przejdę na emeryturę) i zachowali stabilność składek emerytalnych na poziomie 19,5% otrzymalibyśmy emeryturę co najmniej w wysokości 6-8 tys pln. To dwukrotnie więcej niż wynika z obliczeń ZUSu.

Należy więc zadać pytanie gdzie zniknie ponad połowa kapitału mojego i innych przyszłych emerytów. A kwota niebagatelna, jest to około 1 000 000 pln ! na jedną osobę zarabiającą dziś te 2150 pln na rękę.

Oczywiście to wszystko opiera się na założeniu, że w 2055 znajdą się jeszcze jacyś zwolennicy systemu Bissmarcka i jego emerytalnej piramidy finansowej, nie dojdzie do exodusu emigracyjnego Polaków, PKB będzie wzrastać do tego czasu wykładniczo pomimo zderzenia się z granicami wzrostu gospodarczego jak Peak Oli, wyczerpywanie się wielu kluczowych surowców i minerałów, a politycy i długi publiczne krajów nie doprowadzą do ich masowych bankructw.

Z mojej strony tak czy inaczej życzę wszystkim wysokich emeryturek (bynajmniej nie rządowych).
wd123456 / 193.111.166.* / 2013-04-12 13:58
jeśli dojdzie do "exodusu" to dobrze. nie trzeba będzie płacić dla nich emerytur.
Rtx / 77.255.247.* / 2013-04-08 15:56
Twoje wyliczenia maiłyby sens dla części z OFE-pod warunkiem uczciwego jej wypłacania tzn całości kapitału tam zgromadzonego.
Część ZUSowska uwzględnia szereg przywilejów emerytalnych, poza tym uwzględniają emerytury mundurowe gdzie oni składek nie płacą.
ZUS płaci też za tzw ryzyko demograficzne.
W związku z tym młodzi płacą teraz stosunkowo wysokie składki a emeryturę nie wiadomo czy w ogóle dostaną.
Dlatego to oni powinni głównie protestować przeciwko likwidacji OFE
ela47 / 79.175.230.* / 2013-04-08 14:47
A CO Z MOJA EMERYTURA,,,,, GDZIE JA W TEJ CHWILI ZARABIAM PŁACE MINIMALNA??? DLACZEGO KUZWA NIKT TEGO NIE BIERZE POD UWAGE?? WYLICZAJA TYLKO Z TEJ SREDNIEJ ??? SZLAG MNIE TRAFI
Farlander / 79.185.91.* / 2013-04-08 16:05
Ela, chociaż opierałem się na średniej pensji to wyliczenia można podłożyć pod dowolne, nawet minimalne wynagrodzenie. Wnioski są takie, że emerytury jakie będziemy otrzymywać będą o połowę mniejsze niż wynika to z logicznego i racjonalnego gospodarowania majątkiem. I to nie zależnie od tego czy ktoś dziś zarabia 1100, 2000 czy 5000 złotych na rękę. Oszczędzając przymusowo w ZUSie czy nawet po części w OFE przepadnie nam połowa składek. Pod pojęciem "nam" rozumiem grupę osób pracującą ustawowo do 67 roku życia.
ela47 / 79.175.230.* / 2013-04-08 17:39
DLA MNIE TE WYLICZENIA TO CZARNA MAGIA, Z CZEGO JA MAM ODLOZYC NA SWOJA EMERYTURE, SKORO RZAD NIE DA WIECEJ ZAROBIC, JAK TA ZASRANA MINIMALNA PLACA.1100 NA REKE.... 650--700 OPLAT, A ZYCIE?? A LEKI ?? JUZ TERAZ NIE WYKUPILAM LEKOW ZA 150 ZETA,.. WZIELAM TYLKO PIGULY PRZECIW BOLOWE..... NA BOLE KREGOSLUPA.
rozczarowany / 213.25.26.* / 2013-04-08 14:46
popełniłeś częsty błąd - operujesz średnimi płacami, a zapominasz że średnia jest bardzo zawyżana przez stosunkowo niewiele bardzo wysokich wynagrodzeń od których nie odprowadza się pełnej składki (ograniczenie do 250% średniej);
tak więc pieniędzy w systemie jest mniej;
w ogóle wszystko zdaje się zmierzać do wypłacania powszechnego świadczenia emerytalnego na poziomie najniższej dzisiejszej emerytury
Farlander / 79.185.91.* / 2013-04-08 15:51
Zamiast operując na średniej krajowej możemy posłużyć się płacą minimalną. W ostatniej dekadzie ta wzrosła dwukrotnie.
Zakładając, że wynagrodzenia i płaca minimalna będą rosły w ten sam sposób w przyszłości, to 24 latek zarabiający dziś netto 2150 złotych w roku 2055 będzie zarabiał 4, 5 może nawet 6 tys złotych netto.
Nawet dokonując modyfikacji w powyższych wyliczeniach emerytur i oszacowując pensję takiej osoby w 2055 roku na 5 tys netto, to wciąż w jego kapitale emerytalnym figuruje gigantyczna strata 500 do 800 tys złotych. To jest kwota o jaką 67 latek miałby powiększony swój majątek gdyby odkładał na emeryturę samodzielnie identyczne składki jak robi to ZUS za niego. Roczna waloryzacja następowałaby podobnie, a nawet szybciej niż w przypadku kapitału w ZUS. Odkładane pieniądze mógłby inwestować w różne aktywa finansowe by zdywersyfikować ryzyko utraty ich wartości.

Natomiast jego brakująca suma i połowa składek zasili emerytury grup uprzywilejowanych, pójdzie na budowę nowych budynków ZUS, wypłaty dla prezesów i urzędników w owej instytucji. Wobec tego na emeryturze będzie otrzymywał wg ZUS 2 800 złotych zamiast zakładanych 5-7 tys złotych. Proste i logiczne.

W komentarzach poniżej użytkownik mundurowy1972 wyjaśnił dlaczego na kontach emerytalnych są i będą tak gigantyczne straty:
"Mam 45 lat i od 3 lat jestem na emeryturze. W ciągu 40 lat życia musicie mi dać ponad 1 milion złotych. tak że brać się do roboty i nie marudzić do 67 cywile"
lolson / 217.113.224.* / 2013-04-08 12:37
4200zł za 40 lat przy średniej inflacji 3-4% rocznie to będą grosze - porównywalne do 800zł teraz...
Artiq2 / 77.45.15.* / 2013-04-08 12:09
Kiedy ja dożyję wieku emerytalnego to będzie już obowiązywać ustawa o obowiązkowej eutanazji osób po 70.
ela47 / 79.175.230.* / 2013-04-08 17:36
JA SOBIE SAMA ZAFUNDUJE EUTANAZJE......... JESLI NIE DAM RADY WYZYC Z MOJEJ EMERYTURY.. NA KTORA POJDE ZA OKOLO 12-13 LAT.... KILKA TABLETEK...... LIST POZEGNALNY DO NASZEGO KOCHANEGO RZADU--NIERZADU
antybuzek / 31.11.132.* / 2013-04-08 17:47
To się nazywa popieraniem lub współpracą z "rządem", by żyło się lepiej także i twórcy tego największego przekrętu POstPRLowców
q23323232 / 83.12.121.* / 2013-04-08 12:46
moja mama zmarła w wieku 66 lat, ojciec nie dożył 68 roku życia. Biorąc pod uwagę uwarunkowania genetyczne, stan służby zdrowia i pomyje jakimi jestesmy obecnie karmieni przez producentów żywności- prawdopodobieństwo że pohasam sobie beztrosko na emeryturze jest bliskie zeru. Chyba nie ma o co drzeć kopii
qrczeblade / 178.37.131.* / 2013-04-08 13:56
drze się szaty, kopie to się kruszy ewentualnie :)
qeeweqerqer / 83.12.121.* / 2013-04-08 14:05
sorry- faktycznie mój błąd. roztargniony jestem ostatnio;D
bonobo / 213.25.26.* / 2013-04-08 14:52
to nie roztargnienie - to skutek tych pomyj o których piszesz :(
bandzia / 2013-04-08 15:02
No niestety , ale ja sądzę że emerytury nei dostanę, niestety w takim kraju żyję, gdzie wszyscy chcą mnie zrobić w ...
:)))))))))))))))))))))))))))) / 213.195.149.* / 2013-04-08 11:36
Tested by Enron scandal.
:)))))))))))))))))))))))))))) / 213.195.149.* / 2013-04-08 11:48
Albo-"W pamiętnikach bestyo-graficznych Ezopa
Jest wzmianka o uczynku miłosiernym chłopa
I o pewnego węża postępku łajdackim.
Chłop wyszedł zimnym runkiem po chróśniak do sadu,
Aż tu pod bramą wąż mu do nóg plackiem.
Przeziębły, wpółskostniały, przysypany szrónem,
Już zdychał, już ostatni raz kiwnął ogonem.
Chłop zlitował się nad tą mizeryą gadu,
Wziął go za ogon, niesie nazad w chatę,
Kładzie go na przypiecku,
Podściela mu kożuszek, jak własnemu dziecku.
(Nie wiedząc, jaką weźmie od gościa zapłątę;)
Póty dmucha, póty chucha,
Aż w nieboszczyku dobudził się ducha.
Nieboszczyk wąż jak ożył, tak się wnet nasrożył,
Rozkręcił się, do góry wyprężył się, syknął
I calym sobą w chłopa się wycela,
[32] W swojego dobrodzieja, w swego zbawiciela
I wskrzesiciela!
„A to co się ma znaczyć?—zdziwiony chłop krzyknął;
To ty w nagrodę dobrego czynu
Jeszcze chcesz mnie ukosić? A! ty żmiji-synu!”
I wnet porwawszy dubasa,
Tnie węża raz pod ucho, drugi raz w pół pasa.
Odleciał ogon w jeden, a pysk w drugi kątek;"- und so weiter
aaaa152 / 31.174.16.* / 2013-04-08 11:33
Nieprawdziwe sa te dane. Wlasnie policzono mi emeryture. Zarabiam 7000 zl brutto. Emerytura wyszla mi 4300 brutto (w starym systemie) i okolo 3000 zl brutto w nowym systemie.
Od ponad 20 lat zarabiam powyzej srednej, wiec nie wiem, jak moglo wyjsc 70% ostatniego zarobku.
pięćdziesiątka plus / 178.37.158.* / 2013-04-08 17:05
70% to 3400 zł brutto od 7000 zł brutto. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę lecz to chyba pomylił się aaaa152 pisząc, że 70 % od 7000 to 4300.
Pozdrawiam.
pięćdziesiątka plus / 178.37.158.* / 2013-04-08 17:05
70% to 3400 zł brutto od 7000 zł brutto. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę lecz to chyba pomylił się aaaa152 pisząc, że 70 % od 7000 to 4300.
Pozdrawiam.
asdafa / 194.33.72.* / 2013-04-08 11:02
DO WYPŁATY (na końcu tabeli)- 1613 zł
OBIECANE (na poczatku) - 4238 zł.

Jak mawiają: Obiecanego się dużo zmieści.
Ta tabelka bedzie zawsze aktualna. Teraz kumacie?
trader7 / 176.103.37.* / 2013-04-08 10:44
Środki w II filarze są inwestowane w akcje oraz obligacje. Te pierwsze w najbliższych latach stracą co najmniej 50% wartości na skutek upadku systemu monetarnego. Nie liczyłbym na szybkie odbicie podobne do tego w 2009 roku, jako że jesteśmy w trakcie cyklicznej bessy, która potrwa jeszcze co najmniej 10 lat. Rząd mając przed sobą bankructwo systemu ubezpieczeń społecznych zdaje sobie sprawę, że w II filarze są pieniądze. Aby odwlec bankructwo systemu ubezpieczeń najprawdopodobniej znacjonalizuje wszystkie środki ulokowane w funduszach emerytalnych tak jak zrobił z częścią kilka miesięcy temu. Poprzedzi to zapewne kampanią medialną tłumaczącą takie rozwiązanie dobrem ogółu lub wyższą koniecznością.
Independent Trader.pl
JAROO1210 / 83.238.10.* / 2013-04-08 10:16
SPRAWA JASNA PSL TO PRZYLEPA PO! TE CAŁE DBANIE O KOBIETY TO ŚCIEMA POLITYCZNA! (GDZIE MĘŻCZYŹNI?)PALIKOT TO CZŁOWIEK TUSKA I CAŁA PRAWDA WYSZŁA NA JAW. DLACZEGO SIĘ BOICIE REFERENDUM! TO NARÓD NA WAS GŁOSOWAŁ I CHCE SAM DECYDOWAĆ O SWOICH ODŁOŻONYCH SKŁADKACH, A NIE JAKIŚ TUSK. PANIE TUSK I PANIE PAWLAK ORAZ PALIKOT ŚWIĘTA TRUJCO BO INACZEJ WAS NAZWAĆ NIE MOŻNA -UMOWY ŚMIECIOWE TO BRAK SKŁADEK NA SŁUŻBĘ ZDROWIA I EMERETALNĄ I DLATEGO PODNOSICIE WIEK BO WAM ROZWALA SIĘ BUDŻET TYLKO PYTANKO: KTO POZWOLIŁ NA UMOWY ŚMIECIOWE?, KTO ZROBIŁ BUR...?, KTO JEŚLI NIE WY! WARA OD MICH ODŁOŻONYCH CIĘŻKO PRZEPRACOWANYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH, CZY ZDROWOTNYCH JA CHCĘ REFERENDUM
zygfryd II / 83.15.245.* / 2013-04-08 10:00
Jak ma być tak ładnie to czemu jest tak źle ?
Ano płacąc 19,52% składki emerytalnej nie spodziewajcie się emerytury na poziomie 2, 3 czy 4tys bo to jest bzdura. Chyba,że to będą 4 tys za 20 czy może 40 lat to i owszem. Ale średnia wtedy będzie na poziomie 20 a może 50 tys (zakładam że nadal zł polskich. Po co czarować 4% rocznym zwrotem jak za ostatnie 5 lat mają chyba 15%. Niech mnie ktoś poprawi jak w tym akapicie zrobiłem błąd.
JARO877 / 83.238.10.* / 2013-04-08 09:48
DZIĘKI CI RZĄDZIE PO/PSL DZIĘKI
ważniak / 83.26.109.* / 2013-04-08 09:40
I jak tu trzymać emocje na wodzy głupota wszytskich polityków, którzy myślą teraz o naprawie tego co sami wcześniej zepsuli bije tak jasno, że nóż się do ręki sam garnie by im głupie zakusy wybić z głowy siłą. Dopóki nie zaczną rządzić ekonomiści z silnym krengosłupem moralnym dopóty w Polsce się nic nie zmieni.
PN1500 / 217.8.184.* / 2013-04-08 09:38
ZUS i OFE , to jak wybór między ZSRR a III Rzeszą.

Najnowsze wpisy