Forum Forum prawneCywilne

możliwość zmiany testamentu...

możliwość zmiany testamentu...

karla227 / 2009-01-05 15:37
witam ja też mam pytanie dotyczące podobnej sprawy: dziadkowie przepisali swoją ziemie
wraz z domem który na niej stoi swojemu synowi, zrobili to już ok 15 lat temu. dziadek
zmarł i nie zdążyli zmienić testamentu.czy istnieje możliwość ażeby babcia zmieniła go
sama?? ( konkretniej chodzi tylko o to czy może dom przepisać na swoją córkę, która
mieszka w nim od urodzenia już 47 lat i tylko w tym miejscu jest zameldowana, nie pracuje
dostaje rentę) babcia boi się że kiedy umrze, syn na którego wszystko jest przepisane
mógłby wyrzucić swoją siostrę.
Wyświetlaj:
Ravae111 / 2009-01-08 00:06
Nie bardzo może babcia tak zrobić, niestety. Rozumiem że ta ziemia z domem stanowiła współwłasność dziadków. Jeśli więc dziadkowie sporządzili taki testament, to jednak po śmierci dziadka część która mu przysługiwała, przeszła na syna - no bo tak chciał dziadek. Ale babcia, dopóki żyje, może zmienić swoje rozrządzenie testamentowe, a więc zmienić swój testament. Niech tylko zaznaczy, że odwołuje poprzedni, tak będzie lepiej. I w ten sposób syn i córka będą mieli po połowie. To tak w skrócie. pzdr
karla227 / 2009-01-08 12:41
dziękuje za odpowiedz.. jeszcze jedno pytanko czyli babcia powinna teraz udać się do notariusza i wystąpić o zmianę tamtego testamentu, ale musi z nią iść tamten syn na którego wszystko jest przepisane czy może iść sama? i czy syn będzie mógł starać się żeby decyzja babci była nieważna tzn np sądownie domagać się całości? z góry dziękuje za pomoc i odpowiedz!
Ravae111 / 2009-01-08 18:35
Nie musi iść do notariusza, musi sporządzić nowy testament pisemny, własnoręcznie (pismem ręcznym, a nie np. na komputerze) napisany, opatrzony datą i podpisać się koniecznie na końcu. W treści nowego testamentu niech napisze, że odwołuje poprzedni. To wystarczy. Będzie to tzw. testament holograficzny, a więc własnoręczny. Nie musi on być podpisany ani podbity pieczątką przez notariusza, testament notarialny też jest przewidziany w przepisach kodeksu cywilnego, ale w niczym tak naprawdę nie umniejsza to mocy testamentowi holograficznemu, który jest w praktyce najczęstszym rodzajem testamentu. Po co tracić pieniądze na testament notarialny. Testament własnoręczny jest ważny, odwołuje poprzedni testament i na jego podstawie Sąd spokojnie może orzekać o dziedziczeniu. niech go babcia tylko dobrze schowa, żeby nikt go nie zniszczył :-D Pozdrawiam
velvettto / 83.1.68.* / 2009-11-26 17:06
Witam, z tego co tu wyczytalem to tej kobiecie taki testament nie przywróci całosci, lecz tylko jej część, a w tym przypadku rodzi mi sie pytanie. Mam podobną sytuacje i prosze o odpowiedz, a mianowicie czy babcia moze sprzedać taką nieruchomość kiedy jest jej włascicielką mimo, że był testament dziadka gdzie jego częsc 1/2 własnosci podzielił po połowie, czyli w połowie na syna w połowie na córke...
Wiem ze teraz babcia moze przepisac całą swoją połowe córce, w tym przypadku syn bedzie mial 1/4 własnosci, córka 3/4 w naszym przypadku. I teraz ponowie pytanie, czy Babcia może sprzedać swoją nieruchomość i spłacić każdego wedle testamentu? nie prosząc żadnego ze swoich dzieci o zgodę? i żyjąc pod opieką u jednego z dzieci, czy tez nie moze nic zrobic bez notarialnej zgody spadkobierców. Pozdrawiam i prosze o rozwiniętą odpowiedź.

Najnowsze wpisy