Forum Forum podatkoweVAT

Na kogo faktura Vat za materiały budowlane

Na kogo faktura Vat za materiały budowlane

akadi / 2010-05-10 11:44
Rozpoczęliśmy budowę domu. Pozwolenie na budowę jest na 3 osoby - ja, mój mąż i syn (wspólna inwestycja). I teraz nie wiem na kogo powinna być wystawiona faktura vat, aby można było starać się o zwrot części wydatków. Czy musi być wystawiona na nas troje, a o zwrot stara się jedna osoba, czy wystarczy na jedną osobę.
I drugie pytanie
Chcielibyśmy faktury do przelewu, czy w związku z tym będę potrzebowała dodatkowego potwierdzenia od sklepu, że za materiały zapłaciliśmy?
belladonna / 2010-05-11 07:40 / Tysiącznik profesjonalny
Niektóre US-y chcą potwierdzeń zapłaty (jak dokonałaś przelew, to przecież masz dowód na to)... ale wg mnie to konieczne nie jest i w sumie do przeforsowania.
Co do FV.... przy małżonkach mających wspólność majątkową, kiedy nawet wniosek jest indywidualny muszą być dane drugiego i podpis.... dlatego tutaj aż to nie jest tak istotne na kogo. Z małżonkami chodzi o to, że mogą też składać wnioski indywidualne.... a przy wnioskach indywidualnych każdy może składać 1 w roku, więc w sumie złożą dwa, co jest niemożliwe przy wniosku wspólnym. Np budują i zależy im na częstym zwrocie, to np maż bierze na siebie FV od stycznia do maja i zaraz składa wniosek, a potem żona od czerwca bierze FV na siebie i może składać wniosek do grudnia. Nie sądzę aby przy małżonkach ktoś się czepiał, że FV są tylko na 1 osobę (majątek wspólny).Co do 3 osoby (syna) to już różnie może być. Jak syn będzie miał FV tylko na siebie to nie ma problemu, byle tylko w jakiejś 1/3 były FV na niego, a nie na całą inwestycję :)

Najnowsze wpisy