Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Naczelna Rada Adwokacka: Egzamin na aplikacje zbyt trudny

Naczelna Rada Adwokacka: Egzamin na aplikacje zbyt trudny

Wyświetlaj:
qwert12324 / 83.31.10.* / 2008-09-28 20:55
Poprostu środowisko przestraszyło się nowych prawników i mozliwości istnienia ich na rynku, gdyż jakość usług świadczonych obecnie jest na bardzo niskim poziomie. Dostęp ludzi, którzy dostali się dzięki wiedzy i umiejętności zaszkodziłby kosmicznym cenom windowanym przez obecnych, i doporwadził by w konsekwencji do konieczności szukania nowej pracy przez nich. Cóż jak widać Ćwiąkalski stanął po stronie korporacji a nie ludzie, którzy chcą dostać się dzięki wiedzy i umiejętnościom a nie często rodzinnym układom. Sytuacja ta jest żenująca i nie do przyjęcia.
TAKI TYLKO / 79.163.198.* / 2008-09-22 21:05
Nawet ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej słychać głos rozsądku. Ten egzamin, to po prostu żenada. Należy pogratulować ministrowi zamysłu, a osobom układającym testy, wyobraźni. Zawsze mogą winę zwalić na uczelnie, które źle przygotowują absolwentów ucząc tylko wiedzy teoretycznej (tak dzisiaj usłyszałem w wiadomościach), a przez to kandydaci na aplikantów nie mają wiedzy praktycznej. Totalny absurd. Skąd mamy mieć wiedzę praktyczną, skoro nie możemy stworzyć sobie możliwości, żeby ją nabyć. Można jeszcze zwalić winę na nieuctwo kandydata, albo brak inteligencji - argumenty żadne, ale fajnie brzmią. Wydaje mi się, że przesadzono z poziomem szczegółowości pytań. Egzaminu nie piszą praktycy z wieloletnim stażem. Pytania typu: wg. kc. w powiązaniu z ustawą prawo leśne - to po prostu rewelacja. Tylko pogratulować inwencji projektującym test. Tylko tak dalej panowie! Jesteście mocarzami! Ustaw jest tyle, że nikt tego nie nauczy się na pamięć za życia. "Ale możecie próbować!" Zapłacicie za egzamin - uczcie się i zdawajcie do końca życia. My już jesteśmy gdzie trzeba.
ru1da / 2008-09-22 14:44
Faktycznie - egzamin notarialny na przykład zawierał tylko 30 pytań z kodeksu cywilnego, który dotychczas stanowił podstawę, a większość pytań było z Ordynacji podatkowej, ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, ustawy o lasach i tym podobnych pomniejszych ustaw. Dodam, że pytania te były dosyć szczegółowe. Czegoś takiego dotychczas nie było. Pytanie, czy praktykujący notariusz miałby szanse zdać tegoroczny egzamin i czy wymagana wiedza w pracy notariusza jest naprawdę potrzebna. Równie dobrze mogły być pytania z prawa kosmicznego.

Najnowsze wpisy