Forum Forum dla firmKsięgowość

Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje?

Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje?

Money.pl / 2011-06-16 22:39
Komentarze do wiadomości: Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje?.
Wyświetlaj:
debet / 2011-06-16 22:39
W teorii może i prawda.

W praktyce jestem przypadkiem kiedy to zwrot nadpłaty wyglądał następująco. Przy okazji uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu okazało się, że jest odd dwóch lat nadpłata w wysokości ok 10.000zł.
Oznacza to, że "pies z kulawą nogą" nie przyszedł aby o tym powiadomić, ponadto zwrot nadpłaty okazał się korowodem pism.
Na wniosek o zwrot nadpłaty ZUS poinformował, ze cytuję "po uzgodnieniu z płatnikiem nadpłata zostaje zarachowana na należności przyszłe". Okazało, że pomimo braku uzgodnień ZUS "domyślił" się nadpłatę miał zarachować a nie zwrócić. Dopiero drugie pismo z wyraźnym wskazaniem o zwrot na konto nie dało wyboru i zwrot został dokonany.
Reasumując. jak masz nadpłatę i brak zaległości to pisz wniosek o zwrot na konto, podaj numer konta.

Co ciekawe nie ma gotowych druków ay płatnicy się domyślali jak pisać a ZUS wykorzystuje brak tego czy owego do wstrzymania nadpłaty

Niech żyje biurokracja !!!
szklarek / 2011-06-17 12:12
To nie jest kwestia "domyślenia się przez ZUS", ale wynika wprost z ustawy o systemie ub. społecznych- art. 24, ust. 6a- składki nienależne opłacone "podlegają zaliczeniu przez Zakład z urzędu na po-czet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek, z zastrzeże-niem ust. 6c, 8 i 8d.
Ale też i ZUS ma obowiązek powiadomić o tym fakcie ubezpieczonego, chyba że nadpłata jest niższa niż 5% minimalnego wynagrodzenia ( ust.6 ).

Wniosek z kolei o zwrot- tylko do 7 dni od ww zawiadomienia.

Jak widać- tylko takie "uzgodnienie" przewiduje ustawa. Jak widać w Pana przypadku ewidentnie ZUS zawinił i dlatego zgodził się na taki pozaustawowy zwrot.

Takie to
ed685 / 89.230.44.* / 2014-01-05 23:05
ja mam nadpłatę składek i muszę pisać pismo do ZUS aby poszły na poczet bieżących i przyszłych składek a nasz kochany zus mnie nawet nie poinformował gdyby była sytuacja odwrotna pismo bym dostał szybko

Najnowsze wpisy