Forum Forum prawnePracy

Nagłówek umowy o dzieło

Nagłówek umowy o dzieło

Asound / 2010-05-29 00:43
Witam, chciałbym dowiedzieć się czy oficjalna umowa o dzieło musi posiadać nagłówek "umowa o dzieło", czy może zostać nazwana dowolnie np. "umowa o wykonanie czynności... etc"... Czy regulują to przepisy, czy w razie zastosowania innego nagłówka umowa może być podważona lub co gorsza nigdy nie spełniać roli umowy o dzieło?
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-05-29 18:32
Forma umowy może być dowolna, gdyż kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o dzieło żadnej formy szczególnej. Tak więc nawet i ustna umowa jest ważna.
Ale zwyczajowy nagłówek tylko ułatwia życie i kadrom, i stronom umowy. I nie znajduję argumentu za tym, by go nie było.
Dużo ważniejsze od nagłówka jest w ogóle umieszczenie w umowie wszystkich innych elementów świadczących o jej "dziełowości" tj. określenie efektu pracy, terminu, wynagrodzenia, stron umowy.
I oczywiście najlepiej, gdy treść umowy odpowiada rzeczywistości tj. bez względu na użyte sformułowania, w czasie realizowania będzie rzeczywiście umową o dzieło, czyli umową efektu/skutku, wykonywaną przy :
* braku bezpośredniego kierownictwa bieżącego podczas wykonywania umowy (jedynie ustalany w umowie zakres dzieła);
* braku wyznaczonego miejsca wykonania dzieła (może to być miejsce wybrane przez wykonawcę dzieła, może on wybrać również zakład pracy pracodawcy);
* braku wyznaczonego czasu wykonania dzieła (tzn. można określić do kiedy umowa ma być wykonana, ale nie kiedy, w jakich godzinach, wykonawca dzieła będzie je wykonywać).
Wtedy nie będzie można jej podważyć.
Ascoder / 188.147.200.* / 2010-05-29 22:57
Jeżeli chcę wiązać ze sobą osoby umową o dzieło w celu nadania im korzyści wynikających z różnych zniżek i rabatów, to jak mogę sformuować umowę zachowującą znamiona umowy o dzieło ale nie precyzującą dokładnie zakresu działa (np może być reprezentowanie mojej firmy) ani formy i wysokości wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy