Forum Polityka, aktualnościKraj

NATO odtajniło dokumenty o stanie wojennym

NATO odtajniło dokumenty o stanie wojennym

Money.pl / 2011-07-18 11:55
Komentarze do wiadomości: NATO odtajniło dokumenty o stanie wojennym.
Wyświetlaj:
heniek14 / 89.204.137.* / 2011-07-20 00:15
NATO ujawnia,a wybory tuż,tuż.Trzeba POmóc w wygraniu.Ale to już było i nie wróci więcej.Cuda zdarzają się rzadko i nie za Tuska.
Jack Mac Lase / 161.122.83.* / 2011-07-18 19:22
"ważne, że nastąpiło to przed upływem 30-letniej klauzuli,"
Ale smieszne, stan wojenny zostal wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, a dzisiaj mamy 18 lipiec 2011. Czuli NATO odtajnilo dokumenty raptem na niecale 5 miesiecy przed uplywem 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego.
jml13060 / 83.238.160.* / 2011-07-18 13:31
Zatem jak w świetle ujawnionych dokumentów wygląda znaczenie działalności jerzego kuklinowskiego ? To było, czy nie było korzystne dla Polski ? Chyba nie było, skoro nato nie planowało udzielenia realnej pomocy.
Ceneo / 83.19.80.* / 2011-07-18 12:26
To są racjonalne struktury, dobrze wiedzące - w kontekście ówczesnej sytuacji międzynarodowej - gdzie są granice pragmatyzmu politycznego i własnego interesu politycznego.
To nam się wydaje - co jest pokłosiem polonocentryzmu, mesjanizmu i przekonania o naszej wyjątkowej roli w świecie na bazie romantyzmu [a propos, zawsze uważałem, że naszym narodowym nieszczęściem był romantyzm i ortodoksyjny katoliczym!!!]
Nie rozumie zatem czemu się dziwimy. Jest oczywiste, że w ówczesnych warunkach nikt nie zaryzykowałby konfliktu z e Związkiem Radzieckim, w imię interesów Polski. Obowiązująca po Drugiej Wojnie Światowej Żelazna Kurtyna jasno precyzowała prawa i obowiązki wielkich mocarstw. Jest dla mnie absolutnie pewne, że nikt na Zachodzie nie chciał wtedy "Umierać za Gdańsk", bo i po co?
Dla mnie problemem jest fakt, że mimo upływu czasu my dalej nie potrafimy zabezpieczyć należycie naszych narodowych interesów, chyba że nasze interesy leżą w Afganistanie, a przedtem leżały w Iraku.
W tym kontekście - mając oczywiście świadomość odmiennych uwarunkowań - warto analizować i podglądać skuteczność Francuzów w zabezpieczaniu swojego interesu narodowego. W ciągu jednego pokolenia od przegranej wojny, epizodu Vichy, po strefę okupacyjną w Niemczech i stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, z równie ideologicznie podzielonym jaki polskie społeczeństwem. o Niemcach już nie wspominając.

Szerzej na ten temat:
frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
Eunika22 / 2011-07-18 12:57
No proszę po tylu latach, jaki mają w tym cel?
pajchiw / 2011-07-18 11:55 / Tysiącznik na forum
No i co w tym dziwnego?
Przecież my nie byliśmy wtedy w NATO.
zdziwiony / 195.74.91.* / 2011-07-18 15:54
Też zadałem sobie to pytanie i to po pierwszym zdaniu. Co to ma być: kubeł zimnej wody, wystudzanie sympatii do krajów NATO, czy jakaś rosyjska prowokacja? W polityce nic nie dzieje się "niechcący"
zdziwiony / 195.74.91.* / 2011-07-18 15:56
no i na czym polega ten niesamowity sukces polskiego MSZ?

Najnowsze wpisy