Forum TechnologieNauka i wiedza

Nauka w Polsce. Dostaniemy mało grantów z UE

Nauka w Polsce. Dostaniemy mało grantów z UE

Money.pl / 2012-09-11 08:22
Wyświetlaj:
Gepard36_gc / 109.196.116.* / 2012-09-12 14:06
A co ma weryfikować naukę ? Przemysł który "znika" ?

Scenka I
- ...
- Ale Tadek, nie możemy płacić wynalazcom takich groszy.
- To my mamy jakiś wynalazców ? - zdziwił się jegomość
o wzroku cwaniaczka sącząc kieliszek brandy.

- Mamy w laboratorium Romka i Irenę oboje po studiach.
Na wydziale Waldek też jest rozgarnięty, kończy licencjat.
To fakt, że nie wyglądają bogato, nie mają samochodów.
Paru innych młodych też się jeszcze bardzo stara.
- To ile im ostatnio, hm, eh, płacimy ?
- Po 1100 złotych na rękę, Prezesie.
- To i tak dobrze ! Rychu, ten zza miedzy, wiesz który,
daje około 1000 na reke.
Acha, Jurkowi rozbiło się auto jak wracał znad morza.
Mówił że nie ma kasy bo kupil drugi dom i spłaca kredyt we
frankach szwajcarskich. Przydała by mu się podwyżka.

- To ile Jurek teraz wyciąga u nas ?
- Jakieś 7000 netto z groszami. Ale czekaj, auditorzy
się uparli że potrzeba konsultanta ISO. To go zatrudnimy
jako pełnomocnika za 3500. To już będzie Jureczek
miał jakieś 10500 zł miesięcznie. Moze wyjdzie na swoje.

- Ale to będzie już jego czwarty etat u nas...
- A komu to szkodzi ! Przecież tu dyplom nie jest wymagany.
A procedury, instrukcje, i inne te takie kupy papierow do
napisania da sie Irence.
Jak dostaniemy ten papier ISO, to znaczy certyfikat ISO
to auditorzy przestaną nas nękać tak często. No i ta Irenka,
co ma magistra będzie robić za pełnomocnika ISO już w ramach
swoich obowiązków służbowych, za 1100 zł.
Będzie od teraz wdrożona a etat zniknie.

Poza tym w przyszłym tygodniu ma tu być ten Ukrainiec
od utwardzaczy. Sprzedamy mu te nowości, co Romek je,
tego, przebadal w wolnym czasie i zahandlujemy z nim.
Moze wpadnie nam z 5000 dolców. A Romek nie musi o tym
wiedziec. Wyslij go gdzies na reklamacje z 300 kilometrow.

- Niedawno obiecałem Romkowi premię...
- Poczeka. I tak nie ma gdzie iść, śledziłem jego pocztę,
nikt mu nie odpowiada na CV. Ktoś z Poznania mu raz
odpowiedział, ale wykasowałem mu ten mail. Powiedz mu,
że się obija i jest nierobem, nie przychodzi w soboty
ostatnio dłużej niż na 7 godzin. Zrób mu wstyd !
Poza tym nie pozamiatał w laboratorium.

- My i tak jakby wyrywamy z niego pojedyncze kartki a on miał
rok temu ochotę na całą książkę. Widzialem jego wzrok kiedy
tu przychodził... Zresztą i ja kiedyś też miałem ochote na
wdrozenia, bo to kasą pachniało...
- To bylo 15 lat temu. Nie ma już czasu na żadne książki itp.
naukowe brednie. Po co nam wynalazczosc i patenty jak możemy
to samo robić pod szyldem innowacyjnosc. Zadnych patentow
i jeszcze kasy zostanie 3 razy tyle ! A jak ludzie nie beda
wymyslac innowacji z dnia na dzien to sie ich postraszy
zwolnieniem.
Pomysl: pracownicy jak zrozumieją że tworzą nowości, ze robia
racjonalizacje, to staną się ważniejsi, zaczną się o premie
dopominać, o doktoraty, o ochrone patentowa, o rzetelną
wspolprace z instytutami, o kontrolę, trza ci kłopotu ?
Ucz się ode mnie, jak się prowadzi firmę.
Musisz podciąć gęsiom skrzydła zawczasu. Bo ci wylecą
albo cię jeszcze podziobią.


Scenka II.
- Dzisiaj znowu Romek zachowywał się tak, jakby mu się
tu coś nie podobało.
- Niech zmiata, gówniarz. Myśli że jak ma magistra
to moze łeb zadzierać ! W tym roku bym już go
zwolnił, po co takiego trzymać, będzie ferment siał.

- Najlepiej by tak było. Ale poczekaj, kumpel mi mówił,
że ma znajomego w tym biurze od innowacji. Ludzie
fajne pomysły przynoszą i jeszcze się biją o miejsce
w kolejce po dotacje! Dotacje dostaje co setny, ale
wszystkie pomysly zostaja w komputerze, no i ten kumpel
ma do nich dostep. Ma mi parę ciekawszych przynieść,
Romek by mi to jeszcze zdazyl ugryzc szybko - a nowy się
będzie długo wdrażał...

- Dobrze. To potrzymamy Romka jeszcze z kwartal. Mam na to kase,
bo zalatwilem tez dotacje na szkolenie "etyka w biznesie".
Ile to wyjdzie czasu ? Miesiąc ? Dwa ? Trzy ? Ile ci dać ?
- Daj mi dwa miesiące, krócej wyglądałoby to na niemoralne
z naszej strony. A ja im cały czas, codziennie powtarzam,
że moralność i etyka w biznesie to rzecz najważniejsza !

Jak się Romek wgryzie w pomysły to się wdroży, spodoba mu się
i się rozpędzi. Wtedy każę mu spisać wszystko co wymyśli.
Potem mu powiem że Waldek z hali by to lepiej zrobił a potem,
że jego pomysły się do niczego nie nadają i są zbyt drogie.
Będzie świetny pretekst do zwolnienia go.
O, mogę mu też powiedzieć, że jego ankieta z etyki
w biznesie nie wypadła dobrze i że myśli tylko o swoich
korzyściach, jest snobem, sobkiem, nie potrafi współpracować
z zespołem i takie tam.

- Dobry pomysł. Widzisz, zaczynasz myslec ekonomicznie, tak jak ja !
Aleśmy są szefy ! Daj szampana. To się nazywa sztuka
i umiejętność Zarządzania !
Sergiej / 2012-09-12 14:55
W tym kraju, nie oszukujmy się , nie ma perspektyw , nawet osoba która skońćzy studia, dostanie pracę za 1300 zł...a co można zrobić za tyle pieniędzy? Utrzymać dom? Kupić jedzenie? Ledwo co... nei myślać już o założeniu rodziny. Ale głosujcie nadal na polityków którzy was oszukują.
1999 / 87.64.58.* / 2012-09-11 11:46
Polscy naukowcy, w wiekszosci, nie potrzebuja zadnych grantow, wystarcza im 2 etaty i piec stanowisk w sektorze publicznym na 1 osobe.
MarekT869 / 89.73.7.* / 2012-09-11 10:28
Problem polega, moim zdaniem, na złym systemie i zaszłościach z przeszłości. Mimo tego, że bardzo się to zmienia to ciągle jednak na uczelniach propogauje się model "sztuka dla sztuki" - robić, żeby robić. Dziś niestety jest potrzeba komercjalizacji badań i wynalazków. Transfer wiedzy do biznesu staje się nieodłącznym duetem. Problem polega na tym, że u nas ciągle się tego uczymy. I to dobrze, należy tylkę tę naukę przyspieszyć bo świat ucieka...

Marek Tejchman
Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
Od Nauki do Biznesu
BIZME - bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/
Pi199 / 194.126.238.* / 2012-09-11 11:31
Jaki transfer do wiedzy do biznesu?! Grant dostała specjalistka od azteckiego języka nahuatl.
budujemy piramidy,lecz finansowe / 213.195.182.* / 2012-09-11 11:47
-:)Chodzi o transplantacje serc i ofiary z ludzi....A tak na poważnie,to z przyjemnością poczytał bym tłumaczenia.Może obali pani doktor Olko lansowaną tezę o tej cywilizacji, tak jak obalono bzdety o niewolnikach budujących piramidy.
bicz na lemingów / 83.7.185.* / 2012-09-11 10:09
I bardzo dobrze, bo do tych unijnych grantów trzeba drugie tyle dołożyc, oddać haracz unijnym politrukom a resztę czasu spędzic na pisaniu raportów i płodzeniu publikacji, żeby nałapać jak najwięcej faktorów Hyca. A leming jak był nołlajfem, zostanie nim do końca życia, wypisując durne uwagi o nauce.
wszędzie mafia i złodzieje / 83.10.95.* / 2012-09-11 10:08
Państwo polskie zdało egzamin na zero!!!!!!!!!!!
marian p. / 62.182.213.* / 2012-09-11 09:51
Polska nauka jest bardzo zacofana.panuje w niej system feudalnych zaleznosci,a awans w małym stopniu zależy od osiągnięć naukowych,a głównie od pleców i układów.
wsród wykladowców jest wielu wiekowych profesorów którzy przekazują studentom sklerotyczną zaprzeszłą wiedzę,a granty są dla ludzi dla których innowacja to chleb powszedni.
kjhgfdfghjkl / 212.14.47.* / 2012-09-11 09:44
UE potrzebuje w tym regionie tylko i wyłącznie rynków zbytu i tubylców do obslugi ruchu turystycznego.
bananewa / 2012-09-11 09:31 / Bywalec forum
jeśli spojrzeć nie na słupki, a na kondycje czterech filarów każdego społeczeństwa:
-policję
-medycynę
-wojsko
-naukę
-(o sporcie nie mówię - bo to również tragedia - jakby tak sprawdzić wyniki, to pewnie okaże się, że nasi paraolimpijczycy są lepsi od wychuchanych olimpijczyków)

można powiedzieć to samo co Smoleń za czasów innych przywódców - parafrazując - zostawmy władze w Polsce - niech ostatni zgasi światło...

i jeszcze jedno - jeśli wchodzisz na komisariat, do szpitala, do uczelni, masz okazje być w jednostce wojskowej to... cofasz się o dwadzieścia lat - brudno, smutno i nikogo nie interesujesz - jesteś kosztem
baczko / 83.28.25.* / 2012-09-11 09:21
Kolejny dowód na to że Polacy pozostający w kraju nadają się tylko do jednego...do łopaty!
Polak na uchodztwie od polskiej glupoty zagranica / 78.145.251.* / 2012-09-11 09:17
Najwazniejsze dla "prawdziwego" Polaka,ze jest kasa na koscioly,ksiezy i wyswiecenia. Amen. PO co prostym nauka, po co medycyna i sluzba zdrowia, po co rozsadek. poproostu modlmy sie i "nie lakajmy sie" ,jakos to bedzie, modlitwa Polak zyje.
Brak myslenia, brak strategii, brak planowania i brak kompetencji, brak jednosci i wspolnych celow, jedynie trwala w Polsce jest bezinteresowna zawisc do tych co maja 5 zl wiecej i rzekomo juz powinni sie dzielic i tylko dzielic z tymi co im sie zwyczajnie mniej chce i mniej mysla a czestokroc tylko by sie modlili.OD modlenia jeszcze nikomu NIC z nieba nie spadlo.
Polak na uchodztwie od polskiej glupoty zagranica / 78.145.251.* / 2012-09-11 09:16
Najwazniejsze dla "prawdziwego" Polaka,ze jest kasa na koscioly,ksiezy i wyswiecenia. Amen. PO co prostym nauka, po co medycyna i sluzba zdrowia, po co rozsadek. poproostu modlmy sie i "nie lakajmy sie" ,jakos to bedzie, modlitwa Polak zyje.
Brak myslenia, brak strategii, brak planowania i brak kompetencji, brak jednosci i wspolnych celow, jedynie trwala w Polsce jest bezinteresowna zawisc do tych co maja 5 zl wiecej i rzekomo juz powinni sie dzielic i tylko dzielic z tymi co im sie zwyczajnie mniej chce i mniej mysla a czestokroc tylko by sie modlili.OD modlenia jeszcze nikomu NIC z nieba nie spadlo.
bicz na lemingów / 83.7.185.* / 2012-09-11 09:59
Ale wszyscy tam chcą pójśc, nawet Nitzsche przy schyłku życia wpraszał się Bogu, którego wześniej pogrzebał
Polak na uchodztwie od polskiej glupoty zagranica / 78.145.251.* / 2012-09-11 09:12
no jak to przeciez ciagle slysze jaki to polski system szkolnictwa jest super, jak bije na glowe ten brytysjki czy niemiecki, jaka mlodziez polska wyszkolona i wyuczona..... niestety to mrzonki i kupa wiedzy ogolnej o wszystkim i o niczym. Poza tym skoro w przeciagu ostatnich 12 lat wyjechalo z Polski okolo 3.5 tys najlepszych naukowcow mlodych i kadry uniwersyteckiej,ktora zna jezyki zachodnie,zreszta sam zanm tutaj w UK conajmniej 6 osob doktorow pracujacych na brytyjskich uczelniach i prowadzacych badania to o czym mamy mowic, ale tu placa im oczywiscie znacznie wieksza kase i sa szanowani.
weqwqwq / 83.12.121.* / 2012-09-11 09:00
po ostatnich "reformach" systemu edukacji będzie jeszcze lepiej ;D. Wiwat PO i durnie którzy na nią głosowali
Polak na uchodztwie od polskiej glupoty zagranica / 78.145.251.* / 2012-09-11 09:24
Patrz moje posty powyzej, oni robia to co chce wiekszosc- zostawiaja kase na kosciol, musza gdzies ciac, a wiec skoro wystarczy ci zdrowaska to po co ci wf czy plastyka, muzyka, czy studia? Powini jeszcze czesne wprowadzic za studia jakies 2 tys zlotych na rok za wszystkie prawie kierunki. Az sie prosi, magistrow bez teki z dyplomem,ktorym mozna sobie p..e wytrzec juz mamy bez liku.Trzeba miec jeszcze pomysl gdzie i jak zagospodarowac samych magistrow w polskim narodzie i czy az tyle jest ich potrzebnych czy oni sa potrzebni wykladowcom, a po co nam byle jakie szkolki parafialne (uniwerki parafialne), do ktorych przyjmuja (ksieza biorac za lebka z budzetu ) byle tlumokow po byle szkolkach i udaja ,ze daja im jakies wspaniale zawody a aniwni wierza,ze beda je wykonywali, potem oplaca jednego marnego wykladowce zamiast 5 i to ma byc uniwerek. Zalosne, ale jaka mentalnosc Polaka takie i wszystko dookola.
i to by było na tyle / 83.26.200.* / 2012-09-11 08:30

Polacy zdobyli tylko 12 grantów.

To i tak dobrze, biorąc pod uwagę jaką rolę wyznczono nam w tym eksperymencie.
Jaki tym razem kryptonim ma ta "Sonderaktion" ?
zouza / 94.42.189.* / 2012-09-11 08:22
wolny naród nie może na was liczyć. Zyjecie z naszych podatków wzamian nic nie dając.

wybraliście tuska, więc nie narzekajcie. Macie to co chcieliście.
moze więcej wazeliny potrzeba, albo musicie głośniej mówic, że wszystkiemu winny jest kaczor i to najlepiej w tusk vision network.
jam_to ekonomista / 194.99.117.* / 2012-09-11 09:08
pewnie ci naukowcy zdobyli swoją wiedzę w ostatnich pięciu latach tak? Czy może w ostatnich 10-20? W sumie dla ciebie to nie istotne...

Najnowsze wpisy