Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Nawet PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła. "Jeden wielki skandal"

Nawet PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła. "Jeden wielki skandal"

Wyświetlaj:
1999 / 109.129.218.* / 2013-02-25 13:32
Kazdy wierny powinien finansowac Kosciol z wlasnej kieszeni. Popieram tym samym poglad Prof. Gwiazdowskiego.
Poniewaz ludzie nie maja pieniedzy, nalezy obnizyc podatek PIT o wynegocjonowany odpis od podatku w wysokosci 0,5%, aby kazdy we wlasnym zakresie, z wlasnej woli, mogl wspierac Kosciol lub inne instytucje, bez zadnego posrednicywa panstwa.
1999 / 109.129.218.* / 2013-02-22 19:22
Jestem zwolennikiem podatku koscielnego, jako dodatkowego obok podatku dochodowego PIT.

Taki podatek funkcjonuje w Austrii i w Niemczech.
W Austrii wynosi 1% od zarobkow brutto, a w Niemczech poludniowych, w Bawarii i Badenii wynosi 8% - 9% od naliczonego podatku PIT.
W ramach podatku koscielnego wykonywane sa wszystkie uslugi bez dodatkowych odplatnosci.

Uwazam, ze Polska powinna wprowadzic podatek koscielny i zrezygnowac z dotacji panstwa, jak rowniez z darowizn na rzecz Kosciola odpisywanych od podatku dochodowego.
zbixx633 / 193.107.11.* / 2013-02-22 12:26
powinien działać z tego co mu wierni przynoszą ,bowiem zapominamy o tacy niedzielnej.
1999 / 109.129.218.* / 2013-02-22 09:59
Przerzucenie platnosci bezposrednio na podatnika, ktora stanowi mniej niz 5% ogolnej sumy dotacji na Kosciol,uwazam za bardzo nierozsadny pomysl Rzadu i Kosciola.

Nikt z rzadzacych i przedstawicieli Kosciola nie pomyslal, jak projektowana forma odpisu 0,5% od podatku skomplikuje zycie kilku milionom osob, rencistom i emerytom, ktorzy beda musieli biegac do urzedu skarbowego i wypelniac dodatkowo papiery.

Pomysl z odpisem od podatku uwazam wrecz za pomysl beznadziejny, wina obciazam zarowno Rzad jak i Kosciol. Uwazam, ze sprawe nalezalo rozwiazac inaczej.
1999 / 109.129.218.* / 2013-02-22 10:18
Laczne dotacje panstwa do Kosciola wynosza ponad 1,8 mld zl /rozne rodzaje dzialnosci np. szkolnictwo, dzialalnosc charytatywna; Money kilka dni temu dokladnie wyszczegolnial/ plus dotacje z UE.
1999 / 109.129.218.* / 2013-02-22 10:28
Pomysl odpisu od podatku, platnosci stanowiacej zaledwie 5% ogolnej kwoty dotacji na Kosciol, uwazam z punktu widzenia osob starszych i chorych za wysoce niemoralny.
md71 / 79.188.144.* / 2013-02-22 08:45
Nie lepiej było by obniżyć podatek o te 1.5-2% i zlikwidować jakiekolwiek odpisy?
103 / 46.204.86.* / 2013-02-21 22:59
Czarna banda i tak wyjdzie na swoje. Za swoje słowa biorę odpowiedzialność i proszę ich nie cenzurować. Kościół watykański to jest największa mafia świata. Alle jaja.
tem / 90.156.53.* / 2013-02-22 02:11
Zapomniałeś o mafii żydowskiej, włoskiej, ruskiej, urzędniczej no i samochodowej oczywiście. Może jeszcze jakaś? Większa przejrzystość finansów Kościoła? Popieram. Mafia? Obłęd. To byłaby jedyna "mafia", która działa zgodnie z literą prawa. Idąc dalej tym tropem ktoś mógłby stwierdzić, że całe państwo to mafia, którą rządzą tajemnicze, wrogie wszystkim siły...
Ixidixi / 77.255.43.* / 2013-02-22 12:22
I zapomniał jeszcze o mafii niedouczonych "powtarzaczy głupot". Mam takiego kuzyna w rodzinie. Leniwiec do kwadratu, siedzi w Niemczech, notorycznie bez pracy, dostaje jakiś zasiłek na dzieci. Siedzi w internecie i wypisuje głupoty, powtarzając "wiedzę" wyniesioną z internetowego szamba od takich jak on.
m.krasnal / 81.219.15.* / 2013-02-21 22:01
niech będzie 0,5% ale zlikwidujmy 6% odpis od darowizny na rzecz kościoła,o którym nikt nie mówi.fundusz kościelny + komisja majątkowa juz wyłudziła ponad 2mld pln co jest w lekkich szacunkach 4 krotnie większą kwotą niż zajęte dobra.od decyzji komisji majątkowej nie ma odwoalań oraz w Polskich sądach nie można ich zaskarżyć,czy to jest normalne.Jako katolik uważam że w czasach gdy wyznawcy religii katolickiej ubożeją kościół nie może zachowywać się jak korporacja nastawiona na maksymalizowanie zysków,należy się cofnąć do podstaw naszej wiary
janusz mag / 46.186.91.* / 2013-02-27 19:10
dlaczego kościół ma nie maksymalizować zysków skoro jest to korporacja zagraniczna tak jak te lidle,biedronki i inne markety
rapsody / 217.173.186.* / 2013-02-21 20:33
Kościół (jakikolwiek) nie powinien od państwa dostać nawet złotówki o takich milionach nie wspominając.
Malusiak / 81.138.127.* / 2013-02-22 13:23
A ja chce placic na Kosciol, bo jak mozna oczekiwac czegos nie dajac nic w zamian. To jest zwykla zawisc do ksiezy, ktorzy nie praktykuja ubostwa ale tez go nie slubuja.
Ludzie wiedza co ksieza powinni ale nie zawsze wiedza co oni powinni.
dfdgfd / 81.190.186.* / 2013-02-21 20:29
Nowość w Money PIS stał sie dla tej propagandówki autorytetem cos sie zmienia jednak w głowach lemingów
dgen / 2013-02-21 19:51 / Tysiącznik na forum
jako obywatel demokratycznego państwa mam prawo płacic podatki i wydawać moje pieniądze na dowolny cel a państwo ma obowiązek mi to ułatwić -
wole dać 1 % choćby na sektę moon niż złodziejom z PO
szperacz internetowy / 91.102.109.* / 2013-02-21 19:32
"Ile Kościół stracił, a ile zyskał?

Nie istnieje żaden wiarygodny bilans, ile Kościół stracił w wyniku komunistycznych represji.
Przynajmniej nie posiada takich danych Sekretariat Komisji Episkopatu Polski, który w tej sprawie odsyła do kościelnego współprzewodniczącego komisji ks. Mirosława Piesiura.(...)

Paweł Borecki mówi, że roszczenia Kościoła według niektórych hierarchów sięgają nawet 400 tys. hektarów i dotyczą rekompensaty nie tylko za dobra przejęte w PRL, ale też za utracone 55 tys. hektarów na Kresach Wschodnich, czyli na Litwie, Białorusi i Ukrainie.(...)

Nie wiemy też, czy roszczenia Kościoła zostały już zaspokojone, bowiem ani Sekretariat Konfederacji Episkopatu Polski, ani komisja nie prowadzą żadnych statystyk.
O majątku odzyskanym dotychczas przez Kościół nie wiemy nic.
Nie znamy jego wartości ani areału.
Nie wiemy, komu przyznano najwięcej ziemi, gdzie te ziemie się znajdują i co się stało po ich oddaniu."


Za :polityka.pl/kraj
v1 / 89.76.218.* / 2013-02-21 19:18
Skandal!
Na bezpańskie psy w schronisku można odpisać aż 1%, a na kościół tylko 0,5?
Lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość odpisania 1,5%
Ale jak zwykle w tym POpi..... kraju banda ateistów będzie lepiej wiedzieć odemnie na co mam przeznaczyć MOJE własne pieniądze.
Skig / 193.22.252.* / 2013-02-22 18:45
Ja zdecydowanie wolę dać 1% na bezpańskie psy w schronisku niż cokolwiek na kościół. Poza tym jak 0,5% odpisu to dla Ciebie za mało, to zawsze możesz jeszcze dorzucić kilka stówek miesięcznie na tacę
Katolik / 109.196.61.* / 2013-02-21 18:44
Najzwyklejsze smarowanie i tak już tłustego połcia ,a reszta niech nawet zdycha z głodu do kitu z takimi rządami i taką demokracją,wielki wstyd i obrzydzenie.
rer / 82.143.164.* / 2013-02-21 18:12
Nie chcę aby Kościół żerował na publicznym groszu.
dorota.alic. / 178.56.114.* / 2013-02-21 18:38
Nie chcę aby z moich pieniędzy finansowano kampanie wyborczą PO SLD RP PSL.
Nie chcę aby aby życie w luksusie w/w partii było finansowane z mich pieniędzy.
Również nie chce aby z moich pieniędzy ratowano LOT i finansowano wynagrodzenie Prezesów wszelkich spółek Skarbu Państwa przynoszących straty oraz ich odprawy.
Nie chcę aby wypracowane przez nas i przynoszące dochody podmioty Skarbu Państwa były sprzedawane!
Nie chce aby moje pieniądze już opodatkowane i przeznaczone na instytucje i akcje charytatywne były okradane przez podatek Vat
romuald381 / 37.209.141.* / 2013-02-21 17:52
Szczęść Boże.W Państwie prawa o ustroju demokratycznym, powinniśmy stosować się do norm obowiązujących, mamy wolną wolę co do przekazywania tego typu podatku. Zawsze znajdą się nie zadowoleni,i gorąco poprośmy by z uszanowaniem nie obrażali innych. Z Bożym Błogosławieństwem Romuald
Srinagarindra / 77.45.44.* / 2013-02-21 19:23
Romualdzie- ja każdy dochód rozliczam z Fiskusem
i lud boży ma z tego pożytek w postaci podatku dochodowego i VAT więc dzielę się zyskiem z każdym. Proboszcz mimo, że żyje z naszych datków z nikim się nie rozlicza i z pieniędzmi robi co chce.Jeżeli Kościół nie będzie dostawał pieniędzy z budżetu i rozliczał się uczciwie, przynajmniej na poziomie Parafii z pieniędzy to OK. Ale ja chciałbym wiedzieć, że Kościół i Plebania wybudowane przez wiernych i z ich pieniędzy będzie własnością parafii a nie organizacji zwanej Kościołem. Jak znikną wierni - a to się właśnie dzieje to ten majątek nieopodatkowany zostanie sprzedany i zasili czyjeś łapy - niekoniecznie w Polsce! Dotacja państwa + odpisy + co łaska + należy się + zwolnienia podatkowe + składki ZUS + emerytury.Jesteście pazerni i to nas od was odwraca. BĘDZIEMY SIĘ MODLIĆ W DOMACH ALBO ODBIERZEMY WAM KOŚCIOŁY KTÓRE WYBUDOWALIŚMY. Teraz byle jaki Proboszcz może mi powiedzieć WON bo to on rządzi i ma klucze!
dla chcącego - nic trudnego / 91.102.109.* / 2013-02-21 19:04
Szanowny "romuald381",
jestem katolikiem i obdarowuję kościół datkami pochodzącymi z moich prywatnych dochodów,a nie z podatków płaconych do budżetu państwa.

Nie widzę prawnego uzasadnienia , aby urzędnicy państwowi za pensje pochodzące z podatków WSZYSTKICH OBYWATELI , zajmowali się zbiórką i rozdziałem pieniędzy, także pochodzących z podatków WSZYSTKICH OBYWATELI, przeznaczonych na działalność KULTOWĄ kościołów wszystkich wyznań.

Finansując kościoły z budżetu państwa, zmusza się, w sposób pośredni , do płacenia na działalność kultowa , także tych, którzy z własnej woli, z różnych powodów, nie chcieliby partycypować w kosztach przeznaczonych na działalność kościołów.

Podstawa moich uwag:
" KONKORDAT
między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską"
Fragment z preambuły :
" — uznając, że fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw;"
oraz :
"Artykuł 1

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego." - cytat za opoka.org
dla chcącego - nic trudnego / 91.102.109.* / 2013-02-21 21:21
A co tak skromnie? Tylko 4 minusy?

Mnie Konkordat nie przeszkadza, tylko to, jak jego idea została wykoślawiona i upodlona przeliczoeniem na pieniądze od polskich podatników.
dla chcącego - nic trudnego / 91.102.109.* / 2013-02-21 19:13
Piszę , że z podatków wszystkich obywateli, bo to "wyrównywanie" odpisów mam na myśli.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy