Forum Polityka, aktualnościKraj

NFZ będzie monopolistą jeszcze przez dwa lata

NFZ będzie monopolistą jeszcze przez dwa lata

Wyświetlaj:
dzidzi / 213.17.143.* / 2008-01-10 11:52
Za 2 lata to nie będzie ale Kopacz
Ela Sz. / 83.18.166.* / 2008-01-10 08:56
W tym całym ple, ple, ple, ple, plenum niczego nie rozumiem. Parę lat wstecz doszło do ubruttowienia naszych miesięcznych zarobków, m. in. o składkę zdrowotną, po to - jak nam wówczas tłumaczono-, by leczyć nas za darmo ze środków, które będą gromadzone z tych naszych składek . W tej całej, wówczas euforii, była nawet mowa o tym, że będzie prowadzona ewidencja poszczególnych osób, czyli nas pracowników-pacjentów, którym pracodawca opłaca te składki, czyt. potrąca je z tej ubruttowionej miesięcznej pensji, i jeśli dana osoba (pracownik- potencjalny pacjent) nie będzie chorowała , leczyła się , niewykorzystane przez nią środki będą mogły być przez tę osobę użyte w celach leczniczo-kosmetycznych np. plastyka i korekta twarzy, zębów, odsysanie tkanki tłuszczowej, wszczepianie włosów, usuwanie znamion i brodawek, itp.. Co się stało ? Potworzono jakąś bzdurną i nikomu niepotrzebną administrację, biurokrację - NFZ . Co nam pracownikom, pacjentom to dało ? Co dało to służbie zdrowia ? G...o , ale mało tego. Upaprani po czubek głowy, jesteśmy otumaniania kolejnymi wzjami mościwie nam panujących . Teraz proponuje sie nam odpłatne leczenie ! O ironio, przecież ono jest płatne ! Co sie dzieje z tą składką zdrowotną, pobieraną co miesiąc ? Tylko zżeraja ją biurokraci z NFZ ? A już dzisiaj, np. u dzieci w wieku do 11 lat nie prowadzi się leczenia wad zgryzu (nie wykształcone wszystkie zęby stałe), ale kiedy dziecko przekroczy wiek 11 lat leczenie u lekarza ortodonty jest płatne z własnej kieszeni . O , jest wiele takich przykładów, tysiące... Konkluzja : ZLIKWIDOWAĆ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ . Moja płaca niech będzie wolna od jakichkolwiek obciąceń , rzekomo, na moje leczenie i ubezpieczenie, pokrycie kosztów mego leczenia . Te tysiące, z których jestem okradana w majestacie prawa, sama będę sobie gromadzić na moim własnym koncie, które sobie sama założę. W przypadku choroby, wizyty u lekarza sama będę płacić, a lekarz będzie miał obowiązek wydać mi fakturę za poradę lekarską, za leczenie, pobyt w szpitalu etc.. Proste ? Nie będzie też oszukańczych i głupich praktyk z dzisiejszego rynku, gdzie idę do lekarza rodzinnego, tracę czas, otrzymuję skierowanie do poradni specjalistycznej, w której dowiaduję się jakie grosze płaci NFZ i że te w żaden sposób nie są w stanie pokryć mojego leczenia w tejże poradni specjalistycznej i dlatego tenże lekarz specjalista radzi mi , abym udała się prywatnie do... tu otrzymuję nr tel. adres - wizytówkę prywatnego gabinetu lekarskiego lekarza specjalisty . Więc jestem zmuszona leczyć się prywatnie . NFZ nie zwraca mi kosztów mojego prywatnego leczenia . Zabrano mi pieniądze, a ja i tak sama płacę za moje leczenie . Super oszustwo ! Takich jak ja jest tysiące, miliony w naszym kraju . A gdzie jest rzecznik ? Pan Kochanowski marwi się moim uprawnieniem - kobiety i dba o to bym pracowała tyle co mężczyźni. Przy tak zreformowanym systemie opieki zdrowotnej nie dożyję nawet do 55 lat . Szkoda słów......
mechanizm finansowy / 2008-02-03 02:18 / Bywalec forum
To się krótko nazywa LIKWIDACJA PRZYMUSU UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH.
Kto chce- ubezpiecza się a kto nie chce -to nie ubezpiecza się ale wtedy płaci za wszystko(!) z własnej kieszeni ryzykując czasami koszty terapii nawet 100.000zł.
Kawka / 83.31.123.* / 2008-01-10 19:28
POPIERAM CIĘ ELU !Urząd skarbowy zabiera nam 19% składki zdrowotnej odliczając ją od podatku
NAJPROTSZE ROZWIĄZANIE- ODDAJCIE SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ DO MOJEJ DYSPOZYCJI a zwracajcie mi wydatki poniesione na zdrowie ODLICZAJĄC JE OD MOICH DOCHODÓW PRZED OPODATKOWANIEM. Jeżeli w jednym roku ich nie wydam to resztę chcę wpłacać na moje konto /może być w NFZ/ W ten sposób będę dysponował nie 8,5% podatku lecz 12% dochodu. A to są te same złotówki. np dochód 30 tys-składka zdrowotna =2,4 tys zł odliczona od podatku t zn. pomniejszona o 19%. Ta sama składka przed opodatkowaniem = 2960zł. A NFZ niech pilnuje lekarzy aby nie szaleli z kosztami porad i zabiegów w szpitalach! Kto nie ma dochodu niech korzysta z dotacji OPIEKI SPOŁECZNEJ- to też forma budżetowej opieki państwa nad najuboższymi.
Lekarz anestezjolog / 91.201.65.* / 2008-01-12 07:48
Po pierwsze to ktos musi zapłacic za leczenie rolników i bezrobotnych ( płaci panstwo czyli my i jest to kwota ok 2 mld podczas gdy reszta płaci dwadziescia kilka miliardów ) oraz za uczace sie dzieci. Nie jest więc tak , że ktos płaci tylko za siebie. Po drugie ceny usług medycznych finansowanych przez NFOZ nie sa rynkowe, a wiec powinny byc tak regulowane zeby przynieśc choc niewielki zysk ( jest to formuła z wyroku sadowego ) Uchwalono koszyk swiadczeń, a do niego miał byc cennik. Nie ma bo nikomu nie zalezy na poznaniu prawdy. I tak juz kolejny rząd odpycha od siebie ta prawdę. Po trzecie koncepcja ,że skoro firma stoi zle to pracownicy musżą zacisnac pasa w słuzbie zdrowia juz sie wyczerpała dawno. U mnie to trwa 26 lat i dzieki tym protestom po raz pierwszy od conajmniej kilkunastu lat pracujac 48 godzin tygodniowo zarabiam średnią krajową. A jesli chcę dorobić to biorę dyzury i mam płacone jak za nadgodziny ( tak jak wszyscy zgodnie z Kodeksem Pracy ) i co w tym takiego zapytacie. Ano my to tak widzimy : przez lata niskie płace personelu pozwalały utrzymac zły system. a teraz koniec z tym nie dam się utozsamić z upadającym systemem i żałosne apele nic nie pomogą.
Lekarz anestezjolog / 91.201.65.* / 2008-01-12 07:57
Zapomniałem napisać, ze rolników i bezrobotnych jest 10 milionów, a p. Kopacz cos mówiła nawet o 13 milionach. Tak wiec tak zupełnie na oko na jednego płacącego składke zdrowotna przypada jedno dziecko i jeden rolnik 9 no moze po połowie ) Kolejnośc dziobania jest zatem taka : płacisz składke zdrowotną za siebie i może swoje dzieci do tego podatek z którego lecżą rolników i bezrobotnych a poniewaz to za mało to tak naprawdę leczą ich z twoich pieniedzy ( ze składki ). Jakim prawem zatem żądasz umieszczania swojej składki na koncie osobowym w NFOZ Wyobraz sobie teraz ,,,,,,,,, ze rolnik któremu płacisz składke pali papierosy. Wydaje na nie minimum 100 zł miesięcznie : i to ma znaczyć, że go nie stać na płacenie na zdrowie?????
ESz. / 83.18.166.* / 2008-01-14 15:46
No pięknie. Wkraczamy w sferę polityki i rządów. A dlaczego rolnik nie ma płacić składki zdrowotnej ? To jest wsadzenie przysłowiowego kija w mrowisko . Ja pracuję ponad 32 lata i nigdy nie mogłam powiedzieć, że zarabiam tyle co średnia krajowa. Pracuję rzetelnie, uczciwie , najlepiej jak potrafię i byłoby super gdyby wszyscy tak pracowali. Fakt, że są durnowate przepisy i muszę je, niestety, respektować, ale wiem co to mój obowiązek. Przez 30 lat pracy, w tym 23 za biurkiem, tylko raz w życiu nie zdarzyło mi się spędzić sylwestra nad sprawozdaniami i papierami (bo termin do 2-go) . Ile nieprzespanych nocy, ile "nadgodzin", za które niestety nikt mi nie zapłacił. Odpowiesz - mogłaś nie robić , robota lubi głupiego ? Może, ja mam tę satysfakcję, że nie odprawiłam nikogo z kwitkiem, nie zamknęłam drzwi, bo czas pracy się skończył myśląc interesant niech sobie odejdzie, ja idę do domu. A lekarz ?.... Może mam pecha ? Nie wiem, w każdym razie pyta : Po co pani przyszła ? (w mammografii wyszły zmiany), albo : Niech pani zabiera córkę, bo nerka przestaje pracować, ona ma już 4 plusy w moczu i niech pani jedzie szybko do lekarza.., albo : Moje dzieci miały po kilka lat kiedy stwierdzono u nich wadę zgryzu (rok 80-ty) . Dostałam skierowanie do ortodonty. Byłam i miałam czekać na wezwanie . Minął aż rok. Wezwania nie było. Przyjechałam sama z dziećmi (ponownie) i dopytuję. Oj usłyszałam wtedy, najważniejsze : - Mam czekać na wezwanie. Jak długo ? Pani doktor odp.: - Nie wiem , czekać, zrozumiała pani, czekać. Przestałam czekać. Minęło prawie 30 lat. Moje dziewczynki są już dzisiaj dorosłymi kobietami ... Oj wiele tych przykładów na pracę lekarzy, więc czemu ja mam być za nimi i krzyczeć razem z nimi , że powinni zarabiać po kilkanaście tysięcy złotych. Ja to się tak dziwię, że u lekarzy to jest taki specyficzny system dobowo-godzinowy, bo niby doba ma 24 godziny, a tu praca w szpitalu 8 godz., praca w poradni 8 godz., praktyka prywatna 8 godz., po drodze jeszcze jakieś prelekcje, pogotowia, zastępstwa etc. 8 godzin. Więc jak z rachunkami 4x 8, to chyba więcej niż 24 ?
ESz. / 83.18.166.* / 2008-01-11 11:44
Żałuję, że jest nas tylko 2 . Przyznam szczerze, że liczyłam na większe zainteresowanie o ile nie moją wypowiedzią , to odzewem na nią . Z tego widać i wniosek taki, że tylko Kawka i Ela Sz. (czyli ja) się zbuntowali, a reszta jak pokorne cielęta i barany godzi się na tę rzeź. Cóż, widać, że głupole chcą płacić składkę zdrowotną, nawet w większej kwocie (ministerstwo i NFZ już ujawnia swoje super pomysły na ten temat) , płacić za koszty leczenia, utrzymywać darmozjadów za biurkiem ....
hę? / 81.210.19.* / 2008-01-10 08:48
Pani minister ;), a jak "się ma" gmina w Szydłowcu po Pani zarządzaniu tamtejszym ZOZ-em?
hę? :) / 81.210.19.* / 2008-01-10 08:54
Pardon, myślałem, że poprzedni post nie doszedł.
będzie kontynuacja w kraju? / 81.210.19.* / 2008-01-10 08:46
Pani minister ;), a jak "się ma" ZOZ w Szydłowcu?
ojkoko / 88.220.40.* / 2008-01-09 13:08
1)brak wzrostu skladek i wspołplacenia- zadłuzenie szpitali coraz wieksze
2) przejecie szpitali za dlugi przez prywatne konsorcja
3) wzrost składkizdrowotnej i współplacenie
To prosty program "zdrowotny " PO zapowiadała go już "była" poslanka Sawicka
Lekarz anestezjolog / 91.201.65.* / 2008-01-12 08:08
Pracuje w szpitalu i widzę ,ze sytem jest tak zbudowany , że nikomu nie mozna odmówić leczenia. Pracuję w rejonie rolniczym ale i tu zdarzaja sie osoby pobierajace usługi medyczne bez ubezpieczenia n.p. ktos uległ wypadkowi. Rodzina oprzez Urząd gminy , osrodki pomocy społecznej załatwia wstecznie za umiarkowana odpłatnoscia ubezpieczenie. Niech pan/pani spróbuje zapłacic auto casco dopiero po kradzierzy samochodu to zobaczy pani figę. a skoro kazdemu sie należy to po co nazywac to systemem ubezpieczeniowym ?
ESz. / 83.18.166.* / 2008-01-15 08:57
Wiesz kochany, albo Ty jesteś lekarzem idealistą, albo wierzysz w to co robisz (oby) i masz co ze mnie (naiwność i ufność małego dziecka), albo to wszystko jest o kant d..y rozbić. Cyt."nikomu nie można odmówić leczenia". Moja Córa zachorowała na nerki. Chodziła do lekarzy ponad pół roku. Na lekcjach mdlała z bólu. Nauczycielki wzywały pogotowie do szkoły. Kazały innym koleżąnkom i kolegom podprowadzić Ją do szpitala, wzywały nie do szkoły itp... Tak trwało, o czym już wspomniałam , ponad pół roku. Przy kolejnych atakach bólowych, wezwaniu pogotowia i odstawieniu nas do szpitala, badania, kroplówki itd. i szok (mój oczywiście) , lekarka dyżurująca pyta zawezwanego Lekarza (KK) z oddziału ( ten postanowił i kazał przyjąć Córkę na oddział do leczenia szpitalnego) ; Czy to pana znajoma? Dlaczego? Pan Doktor (KK) odp.; Niech będzie, że Matka tej Dziewuszki to moja znajoma . Co Ty na to ?
Ps. Potem Córka trafiła do normalnych Lekarzy w miejscowości Namysłów . Niestety, straciła rok nauki, ale normnalni Lekarze z Namysłowa uratowali Jej życie . Dlatego, nie mów, że w naszym kraju i w naszym systemie nikomu nie można odmówić leczenia . Może Ty nie odmawiasz , ale inni kalają ten zawód i to tak okropnie, że bardzo często się dziwię, po co zdecydowali się być lekarzami .
dareg / 62.233.185.* / 2008-01-09 12:41
zamiast mglistej idei decentralizacji NFZ wprowadzić sprawdzony na Śląsku elektroniczny monitoring procesów leczenia oparty o karty chipowe.
dzieki temu wiadomo:
-jakie leki i ile przepisuje lekarz
-jakich firm są to leki
-jak często, i jacy pacjenci korzystają z usług medycznych
przecież wprowadził to sośnierz, kiedyś ekspert PO ds. systemu zdrowia
po decentralizacji kasa i tak będzie "wyciekała" a jakakolwiek kontrola przepływu składek będzie niemożliwa.
a zresztą może o to im chodzi ?
kawka / 83.31.123.* / 2008-01-10 19:41
Czy nie prościej odnieść "MONITORING" DO PACJENTA? Każdy z nas powinien posiadać własne konto / może być w NFZ-cie/ i dysponować swoimi pieniędzmi na zdrowie PRZED opodatkowaniem.
TERAZ państwo ZABIERA 19% każdej złotówki z mojej składki. Sam chcę decydować do którego lekarza pójdę, dostanę rachunek i przedstawię do ODLICZENIA OD DOCHODU PRZED opodatkowaniem. NFZ niechaj pilnuje rozliczeń i porządku nie zawyżania cen usług lekarskich i leków.
paranoja / 89.76.131.* / 2008-01-09 13:52
Decentralizacja i wprowadzenia prywatnych ubezpieczycieli są konieczne - wiedza to wszyscy, którzy wiedzą jak wyglądają negocjacje NFZetu ze szpitalami.
"Tak wiemy, że termoablacja guzów wątroby kosztuje szpital ca. 7000 zł, a jednorazowa igła potrzebna do tego zabiegu kosztuje 4700 zł, ale my wam za tą procedurę zwrócimy 5000. Jesteście jedynym ośrodkiem onkologicznym w regionie i musicie wykonać ten zabieg".
ESz. / 83.18.166.* / 2008-01-17 17:14
"Tak wiemy..." Ale czy też wiemy, że za pacjenów na onkologii odpowiadają sami lekarze ? Mnie młody gniewny zapytał wprost; Po co pani przyszła ? Inny odp.; Jak boli, to dobrze, to znak, że jeszcze pani żyje . Albo; Niech się pani nie boi, z głodu pani nie umrze... Boże chroń nas przed takimi lekarzami w ZOZ-ach. Ale kiedy idę prywatnie... Wstają zza biurka, podają rękę na przywitanie, pocieszją, umawiają się na następna wizytę... Jakby inny świat. A czemu ? Bo rządzi pieniądz ! Za moje prywatne leczenie nie mam zwrotu kosztów, nie jest pmniejszana składka zdrowotna. To dobrze ? Tak ma być?
zn / 83.4.63.* / 2009-09-21 09:29
wedlug mnie nfz powinien byc zlikwidowany. jak kazda panstwowa biurokratyczna maszyna zaczyna sie rozrastac pochlaniac wiecej kosztow i gubic sie. a zarzadzania nie ma. koszty utrzymania tego molocha musza byc ogromne skoro nie ma pieniedzy na leczenia. gdyby nfz mial konkurencje pewnie by od razu zaczal sprawnie dzialac. a lekarze-dla mnie to paranoja. ciagle im malo.

Najnowsze wpisy