Forum Polityka, aktualnościGospodarka

NFZ zaoszczędził, bo nie chodzimy do lekarza

NFZ zaoszczędził, bo nie chodzimy do lekarza

Money.pl / 2010-06-16 07:50
Wyświetlaj:
zdrów / 87.199.24.* / 2010-06-16 14:26
1. Głównie jednoosobowe firmy pracują 24/7/365. Każde zwolnienie L4 to masa biurokracji w deklaracji do ZUS, więc lepiej nie brać L4 /tak już od 14 lat/.
2. Brak zaufania do publicznej służby zdrowia oraz kolejki -> napędza się lekarzom z prywatną praktyką
bodiniusz / 2010-06-16 14:10
Wzorem innych krajów należy wprowadzić limit kwoty na pacjenta. Z całym szacunkiem, ale mając ograniczony zasób pieniędzy jest nieetyczne ładowanie ponad 2,5 mln zł w 2 (dwóch!) pacjentów, którzy dodatkowo nie rokują wiele (choroba genetyczna).

Za te pieniądze można zaszczepić wiele dzieci na dodatkowe choroby, albo uratować więcej ludzi z wypadków.

Pozdrawiam
alabama / 193.201.167.* / 2010-06-16 14:29
Ładowanie 2 milionów w 2 pacjentów to jest właśnie solidarność społeczna. A rokowania? Hmmm... a gdybyś jutro się dowiedział, że masz raka i rokowania na przeżycie od 6 miesięcy do 1 roku - zrezygnowałbyś z leczenia i zaproponował, by za te pieniądze zaszczepić dzieci albo uratować więcej ludzi z wypadków? A gdyby to dotyczyło twojego dziecka, żony, matki? Bez mrugnięcia okiem skazałbyś je na szybszą śmierć, czy walczyłbyś o te 6 miesięcy do 1 roku bycia razem?
bodiniusz_ / 95.41.52.* / 2010-06-16 15:20
Oczywiście ja (i moja rodzina) walczyłbym o każdy pieniądz w takiej sytuacji. Niestety nie żyjemy w utopijnej rzeczywistości.
Można dyskutować, że składka powinna być wyższa, czy niższa, czy powinno być współpłacenie itd.
Ale to nie zmienia faktu, że zawsze środki będą ograniczone i ktoś bardziej niezależny (czyli nie pacjenci, nie lekarze) powinien podejmować takie decyzje.

Przy okazji, warto zauważyć, że podnoszenie składki zdrowotnej doprowadziło do znacznego wzrostu pensji lekarzy. To spowodowało, że nastąpiło większe rozwarstwienie dochodów w służbie zdrowia (bardziej sfrustrowane pielęgniarki z niskimi zarobkami).
A zupełnie nie poprawiła się jakość wykonywanej przez tych lekarzy pracy!!! Na swoim przykładzie odnoszę wrażenie, że jest wręcz gorzej: znacznie bardziej lekceważący stosunek do pacjenta!
dgen / 2010-06-16 13:00 / Tysiącznik na forum
w imię solidarności z rządem proponuję zrezygnować z leczenia w ramach NFZ, jeżdżenia po publicznych drogach (niszczenie asfaltu !) i "konsumowania" wydobywanego z dopłatą z budżetu węgla
1999 / 81.219.72.* / 2010-06-16 12:53
Dzisiaj ide do okulisty za 80 zl, potem do endokrynologa za 100 zl.
Po co ja place skladke?
Dlaczego nie mozna wprowadzic systemu rozliczeniowego na wzor francusko-belgijski, wedlug ktorego pacjent placi 100% za usluge, a ubezpieczalnia mu zwraca czesc kosztow na konto?
Dlaczego utrzymujemy fikcje bezplatnej sluzby zdrowia z dostepnoscia kilku- lub kilkunastomiesieczna do lekarzy specjalistow .
jliber / 2010-06-16 11:09 / Tysiącznik na forum
Państwowa służba zdrowia jest dla znajomych lekarzy i pracowników, aż dziw że Polacy chcą na to płacić.
miniaq / 83.14.100.* / 2010-06-16 09:02
Co za LIPA!!!! Nie dziwne, ze maja takie wyniki, skoro gro ubezpieczonych nie chodzi do lekarzy specjalistow, poniewaz nie mozna sie do nich dostac!!!! czas oczekiwania na wizyte, to bagatela pol roku!!!! jesli ktos jest powazniej chory, ale jeszcze na nogach to jest zmuszony zaplacic za wizyte u specjalisty a potem jeszcze za badania!!!!
To jest chore. Niech mi oddadza skladke zdrowotna!! Za te pieniadze wykupie potrzadna polise ubezpieczeniowa i abonament w klinice na podstawowe leczenie. Jak powazniej zachoruje, to bede miala z ubezpieczenia na pokrycie kosztow leczenia.
andy2024 / 83.18.109.* / 2010-06-16 07:50
Czyli innymi słowy wiedzą ile wydali na pojedynczego pacjenta? W takim razie skoro przez ileś lat wydali groszowe sprawy lub nie wydali wcale na mnie to mogę zażądać w razie nagłej choroby szybkiego leczenia a nie czekanie w kilkuletnich kolejkach...
Gregsz / 83.143.128.* / 2010-06-16 08:39
marzyciel.
Tak przez pryzmat tego artykułu popatrz na składki jakie co miesiąc odprowadzają Ci z pensji :]
A tak na marginesie ja bym chciał system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych zamiast obowiązkowej składki.

Najnowsze wpisy