Forum Forum emerytalneZUS

Nie płaciłem składek. Co zrobić, żebym mógł pójść do szpitala?

Nie płaciłem składek. Co zrobić, żebym mógł pójść do szpitala?

Michasł / 83.24.12.* / 2013-03-24 00:19
Witam serdecznie...

Mam założoną jednoosobową działalność i od ponad 2 lat nie opłaciłem żadnej składki ZUS.

Chciałem się Was zapytać, co mam zrobić, żebym mógł pójść do lekarza po skierowanie na badania do szpitala?

Czy jeśli opłacę tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a nie opłacę składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy, to będę ubezpieczony i będę mógł iść do lekarza? jeśli tak, to jeśli opłacę ubezpieczenie np. w poniedziałek, to mniej więcej kiedy będę mógł iść do lekarza?

Pozdrawiam,
Michał
wiwan / 2013-03-25 11:31
Ub. zdrowotne jest niezależną kwestią od ub. społecznych.

Niezależnie od ogromnego zadłużenia wpłata obecnie składki zdrowotnej da prawo do skorzystania ze świadczeń w ramach NFZ (porady, refundacja leków itd).

W przychodni zasadniczo posługują się już e-WUSiem, pewnie już nawet po 2 dniach prawo będzie widoczne. Jeśli nie- musi wystarczyć potwierdzenie przelewu składki zdrowotnej ( ale musi z niego wynikać, że jest ona bieżąca ( czyli obecnie za II 2013 ) albo pisemne oświadczenie.

Przyznam, że nie wiem czy nie jest oprócz dokonania przelewu neizbędne wysłanie deklaracji rozliczeniowej za opłacany miesiąc, tak by wpłata została zaksięgowana jako właśnie bieżąca, a nie na poczet pierwszej zaległej tj. tej sprzed 2 lat.

Najnowsze wpisy