Forum Forum finansoweBanki

Nieetyczne praktyki banków

Nieetyczne praktyki banków

Pracownik UKNF / 2009-06-25 13:37
Witam !

W tym wątku prezentowane będą przykłady nieetycznych praktyk banków w stosunku do klientów wraz ze stosownym komentarzem. Kliencie nie jesteś na przegranej pozycji !
Wyświetlaj:
BREdzisz / 94.42.33.* / 2009-07-20 07:30
od 1 sierpnia kredyt bank wprowadza prowizje za 3 i kazda nastepna wplate gotowki na prywatne konto ekstrakonto dla osob fizycznych. byla burza, jak banki wprowadzaly oplaty za wyplaty, to wzieli sie za cos odwrotnego. niedlugo zlikwiduje u nich konto. na innym forum padla sugestia, iz przedsiebiorcy zakladali sobie ekstrakonta, wplacali na nie pieniadze i dopiero przelewali na rachunki firmowe. jednak co mnie to obchodzi? takich oplat nie powinno byc! to podstawowa usluga - wplacic lub wyplacic kase z konta. jak na takie praktyki zapatruje sie UKNF? jestem osoba fizyczna, jednak pieniadze wplacam na rachunek 5-6 razy w miesiacu i dodatkowa oplata 7 pln od zdarzenia mnie totalnie oburza! bank po prostu potraci klientow.
Pracownik UKNF / 2009-07-22 13:16
Witam Państwa,

W przypadku jaki opisuje BREdzisz interwencja Komisji Nadzoru Finansowego nie może mieć miejsca. Nie możemy , jako organ nadzorujący polski rynek finansowy, ingerować w ceny proponowanych przez banki usług, czyli w tym wypadku opłaty za rachunki bankowe. Wolny rynek cechuje się różnorodnością cen. W jednym sklepie kupimy towar taniej niż w innym. Identyczna sytuacja ma miejsce sektorze finansowym, dlatego klienci banków powinni porównywać dostępne oferty zanim zdecydują się podpisać umowę z konkretnym bankiem. Więcej informacji znajdą Państwo na stronach Urzędu - www.knf.gov.pl . Polecam i pozdrawiam.
asdasda / 83.7.102.* / 2009-07-16 17:28
Aaaaaaaaaaaa
PawełAA / 83.4.64.* / 2009-07-16 00:58
Witam Wszystkich
Jak ma się ostatnia nowelizacja KC art 358 (zasada walutowości) w stosunku do umów z bankami w szczególności - spłat kredytów zaciągniętych we frankach???
Pracownik UKNF / 2009-07-17 12:56
Witam Panie PawleAA oraz Czytelnicy money.pl ,

Nie wiem konkretnie jakie jest sedno problemu, ponieważ zgodnie z art. 358 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej. Więc jeśli umowa zastrzega spełnienie świadczenia (spłaty kredytu) w walucie obcej, to jest to zgodne z Kodeksem cywilnym. Jeśli odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, proszę doprecyzować problem.

Pozdrawiam
PawelAA / 83.27.147.* / 2009-07-20 19:46
Dziekuje za odpowiedz
ryba99 / 193.138.110.* / 2009-07-15 14:32
W Multibanku, w którym posiadam konto kurs sprzedaży franka był wyższy od kursu średniego, jeszcze w zeszłym roku, o ok. 5 groszy; mniej więcej od końca roku bank podwyższył ten kurs dwukrotnie - teraz różnica wynosi ok. 10 groszy... niby nic, ale ratę wyższą trzeba płacić...
postAquarius / 131.116.254.* / 2009-07-14 16:20
WItam
czy brak obsługi kasowej kont walutowych ( np Multibank i CHF) nie stanowi próby "obejscia" rekomendacji SII? Czy KNF monitoruje sposób realizacji wymogów tej rekomendacji przez Banki ( np wyskosc opat za naneksy, prowadzenie kont walutowych, obsluga kasowa itp itd)
pozdrawiam
Pracownik UKNF / 2009-07-15 11:07
Witam forumowicza postAquarius oraz wszystkich internautów portalu money.pl,

Banki mają różne systemy i procedury, a co za tym idzie - również ograniczenia. Mogą zastosować różne rozwiązania, wprowadzić obsługę kasową albo konto walutowe. Rekomendacja nie nakłada na nie dodatkowych ograniczeń w tym względzie. Dobrze wiedzieć też, że zgodnie z rekomendacją bank nie powinien zastrzegać w umowie kredytu różnych źródeł pozyskania przez klienta waluty, przeznaczonej na spłatę kredytu. Chodzi o to, by zapobiec sytuacji, w której klient zmienia sposób spłaty, ale bank zmusza go do kupna waluty po jego kursie, a także szczegółowo - w trakcie inspekcji przeprowadzanych w bankach. Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić to zagadnienie. W razie jakichkolwiek wątpliwości z przyjemością służę informacją, radą i swoim czasem. Pozdrawiam
Pracownik UKNF / 2009-06-25 13:42
Pan Rafał zwrócił uwagę na niepokojące zachowanie banku XYZ. Zauważył, że 4 dnia
danego miesiąca, kiedy przypada spłata raty jego kredytu hipotecznego, kurs sprzedaży franka szwajcarskiego wyznaczony przez jego bank nagle znacząco rośnie. Nie jest to uzasadnione zmianą sytuacji na rynku, bo, jak zauważył pan Rafał, kurs franka w tym okresie akurat czasowo spadał. Taka zmiana wydała mu się niczym nieuzasadniona, tym bardziej, że po dacie wyznaczonej na spłatę raty kredytu, kurs waluty wraca do niższego poziomu.

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S (II) w celu zapewnienia porównywalności stosowanych przez banki polityk dotyczących wyznaczania spreadów walutowych bank powinien zapewnić możliwość nieodpłatnego dostępu klientów do informacji o kursach walutowych stosowanych przez bank, w szczególności w postaci zestawienia informacji w zakresie stosowanych przez bank kursów kupna i sprzedaży waluty obcej (informacja powinna odnosić się do wszystkich publikowanych przez bank tabel kursów walut obcych z okresów spłaty czynnych kredytów). Minimalny zakres przedstawianych informacji powinien obejmować okres od 1 stycznia 2008 r., o ile bank nie ma możliwości dostarczenia dłuższej historii danych. Do tego zalecenia bank powinien dostosować się do 31 marca 2009 r.
don diego / 89.171.21.* / 2009-06-29 19:26
Mam w takim razie inne pytanie...Pożyczyłem z banku 5000 zł. pożyczkę spłacałem dwa lata. Niestety ostatnich trzech rat nie spłaciłem w terminie i bank wypowiedział mi umowę. Mam do spłaty 6700. O co chodzi? Czy przez dwa lata nic nie spłaciłem? Wziąłem 5000 a mam oddać 6700 gdyż bank wypowiedział całość z odsetkami! wniosek jest jeden...bierzesz 5000 zł a bankowi na rękę że nie płacisz bo za 3 miesiące może mieć dwa razy tyle! Szok. To zwykła KRADZIEŻ!!!!
Pracownik UKNF / 2009-07-14 11:56
Witam,

Na początku pragnę przeprosić za moją stosunkowo długą nieobecność w tym wątku. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pragnie zwrócić uwagę klientom banków na dokładną analizę umów przed jej podpisaniem. W myśl rekomendacji, wydawanych przez UKNF, banki powinny informować klientów o dodatkowych kosztach udzielanych kredytów. Jednocześnie informujemy, że klient ma możliwość zgłaszania skarg na instytucje finansowe w Departamencie Ochrony Klienta. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.knf.gov.pl oraz w Centrum informacyjnym Komisji pod numerami tel.:
(22) 262 48 63, (22) 262 48 59 oraz (22) 262 48 54. Serdecznie zapraszam oraz pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Patrycja3110 / 83.16.100.* / 2009-07-10 16:24
Wystawili tytuł egzekucyjny - napewno było to w umowie.... ale nie jest tak źle to mogli wystawić nawet do kwoty 10.000,00 zł :)
akasha / 2009-06-30 08:27
pewnie było ujęte to w umowie... wiesz, przeważnie nikt nie czyta umów i błąd, można ciekawych rzeczy sie dowiedzieć...
Pracownik UKNF / 2009-07-14 12:02
Pan Janusz zaciągnął kredyt hipoteczny, który zgodnie z informacją podaną mu przez bank
jest kredytem „waloryzowanym walutą CHF, a wypłacalnym i spłacanym w PLN”.
Powołując się na Rekomendację S (II) chciałby złożyć podanie o zmianę sposobu spłaty
kredytu, w taki sposób, aby spłata następowała w walucie indeksacyjnej.
Kredyt indeksowany walutą obcą, o którym mówi Rekomendacja S (II) to taki kredyt, o który
klient wnioskował, wyrażając jego wysokość w złotych, a którego kwota w umowie jest
podana w walucie obcej. Wypłata takiego kredytu następuje w złotych.
Banki, udzielając kredytów, stosują jednak różne definicje, dlatego warto zacząć od
dokładnego przeczytania umowy oraz regulaminu banku.
Rekomendacja S (II) wyraźnie wskazuje na możliwość spłaty kredytu w walucie kredytu w
przypadku, gdy jest on indeksowany do waluty. Do tego zapisy Rekomendacji banki powinny dostosować się najpóźniej do 1 lipca 2009 r.
don diego / 91.197.89.* / 2009-07-15 07:43
Podpisując umowę z bankiem mam do niego pełne zaufanie zwłaszcza, że korzystałem z jego usług wiele lat. A tutaj rach-ciach i oddawaj dwa razy tyle...
Zapraszam na www.sklepowicz.pl

Najnowsze wpisy

Konto osobiste - najlepsza oferta: