Forum Forum prawneCywilne

nienależnie pobrane świadczenie z ZUS.

nienależnie pobrane świadczenie z ZUS.

maryja / 88.220.176.* / 2010-06-03 20:38
mam pytanie co zrobić gdy nie należnie pobrano świadczenie a jest się w trudnej sytuacji materialnej?Mam męża i dziecko roczne mój dochód miesięczny to 1100 netto mam umowe 3/4 etatu.Mąż nie pracuje zajmuje się synem.Jaką kwote może zabierać mi z pensji?Pisałam prosiłam o rozłożenie na raty ale zus stwierdził że skoro pracuje to nie jestem w złej sytuacji materialnej
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-06-07 11:42
Mylisz kilka kwestii.
Nienależne pobrane świadczenie, to sytuacja gdy ubezpieczony pobiera z ZUS zasiłek, emeryturę, rentę a nie spełnia warunków otrzymywania tego świadczenia. Czyli np. uzyskał dochód wyższy niż graniczny, a pobierał rentę, albo zakończył naukę w szkole, a jest już pełnoletni, a nadal pobiera rentę rodzinną, albo pobiera świadczenie na podstawie sfałszowanych dokumentów.
Tobie chodzi jak rozumiem o "nienależnie" pobrane składki ZUS od wynagrodzenia.
Są niestety należne, pobrane zgodnie z ustawą...przez płatnika- czyli Twojego pracodawcę, są obliczane procentowo od różnych elementów Twojej płacy brutto, część jest nawet dopłacana przez pracodawcę ( 1/2 emerytalnego,3/4 rentowego, całe wypadkowe ).
Jeśli niepokoi Cię ich wysokość- sprawdź w tym kalkulatorze:
http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/plac/

Natomiast ciężka sytuacja finansowa jest podstawą do wystąpienia do GOPS-u o zasiłek.
maryja / 88.220.176.* / 2010-06-07 20:43
nie mylę kilku kwestii miałam rentę rodzinną po ojcu pobierana była od 1999.Wszystko było dobrze do czasu.Od kwietnia 2007do listopada 2008 wzięłam kurs w eskk,ale okazało się po roku że od listopada 2007-listopada2008 pobrałam świadczenie nienależnie,pomimo tego od grudnia 2008-kwietnia 2009 przyznali mi świadczenie i z ostatniego świadczenia pobrali połowe na nienależnie pobrane świadczenie.Od maja 2009 nie miałam dochodów bo skończyła mi się renta a przedtem nie pracowałam a byłam w 8 mięsiącu ciąży.A od listopada poszłam do pracy bo nie miałam z czego żyć dalszą część już znana jest.proszę odpisać co mam robić
wiwan / 2010-06-07 21:12
Nie mylisz. Ale zadałaś pytanie w takim razie co najmniej niejasne.
Jeśli od decyzji odmownej w sprawie rozłożenia na raty nie minął miesiąc- można złożyć odwołanie w oddziale ZUS bogato argumentując i opisując tę sytuację.
W razie odmowy- pozostaje sąd pracy, choć raczej nie ma tu złamania przepisów, a tylko brak dobrej woli ZUS.
maryja / 88.220.176.* / 2010-06-08 12:46
pism wysyłałam wiele prosiłam opisałam moja sytuacje i dopiero teraz w maju dostałam odmowe.Konto bankowe mam już dawno zajęte ale nie było tam wpływów prócz zasiłku rodzinnego na dziecko w kwocie 68.00zł więc wysłali pismo do mojej firmy i od tego miesiąca będą mi pobierać z pensji,ale jaką kwotę bo nie rozumiem?SKORO MAM 3/4etatu a kwota brutto na umowie to 1275,00 a netto to zależy od miesiąca 1100.00.Jak to się oblicza i czy ma to coś wspólnego że mam 2 osoby na utrzymaniu?

Najnowsze wpisy