Forum Forum prawnePracy

Niepodpisana umowa o pracę

Niepodpisana umowa o pracę

niebieskomi / 81.219.5.* / 2015-05-18 12:18
Witam,

niestety od dwóch tygodni pracuję bez umowy. Dziś dostałam inną propozycję pracy i chcę z tej zrezygnować z dnia na dzień. Umowa w poprzedniej pracy ponoć już jest przygotowana, zrobiłam badania lekarskie (za które mi nie zwrócono pieniędzy), dostarczyłam kwestionariusz osobowy ale fizycznie nie podpisałam umowy bo nie została mi ona jeszcze nawet pokazana.

Czy mogę bez konsekwencji zrezygnować z tej pracy?
Czy jest jakaś szansa na domaganie się wynagrodzenia?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
szklarek / 2015-05-18 17:11
Uchybienie pracodawcy w zakresie barku formy pisemnej nie stanowi o nieważności umowy. Więc jak najbardziej za pracę świadczoną należne jest wynagrodzenie. Koszt badań wstępnych ponosi pracodawca.

Formalnie więc obowiązuje Panią normalny okres wypowiedzenia wynikający z rodzaju ustnie zawartej umowy.
W takich okolicznościach- zdecydowane uchybienia po stronie pracodawcy- raczej nie powinno być problemu z jego zgodą na rozstanie się za porozumieniem stron.
Formalnie oczywiście powinna ta umowa ostatecznie w formie pisemnej się pojawić- u Pani i w katach pracowniczych + porozumienie stron o rozwiązaniu umowy + świadectwo pracy + wynagrodzenie + ekwiwalent za urlop (no chyba, że to pierwszy urlop z art. 153 KP).

Najnowsze wpisy