Nietypowa sytuacja

tedekix / 2014-04-08 18:08
Dzień dobry
Chciałem prosić o radę w sprawie otrzymania emerytury pomostowej. Mam 58 lat, w tym 40 lat pracy. Praca miała miejsce na terenie jednego zakładu, lecz o ile z początku byłem technologiem, tak na koniec stałem się nauczycielem w szkole zawodowej. Przez cały okres pracowałem za przyzwoitą pensję ma cały etat (umowa o pracę), dopiero ostatni rok przydzielono mi niepełny etat w wyniku którego nie otrzymuję minimalnej krajowej. W związku z likwidacją stanowiska pracy, po pół roku zasiłku miałem przejść na emeryturę pomostową. Jak się dowiedziałem w urzędzie pracy, nie otrzymam zasiłku ze względu na zbyt niskie zarobki w ostatnim roku. Dziwi mnie to, gdyż pracodawca mimo wszystko opłacał mi fundusz pracy.
W wyniku tego dochodzi do nieco kuriozalnej sytuacji, kiedy po 40 latach ciągłej pracy nie przysługuje mi nawet zasiłek z tytułu bezrobocia (no i co za tym idzie emerytura pomostowa).
Czy rzeczywiście nic nie da się zrobić?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
wiwan / 2014-04-08 22:10
MYLI Pan e. pomostową, ze świadczeniem przedemerytalnym.

Św. przedemerytalne, co prawda wypłaca ZUS, ale jest to świadczenie z Funduszu Pracy, skojarzone z instrumentami rynku pracy.

Wracając do rzeczy.
Tak niestety jest- warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jest posiadanie ub. społecznego (bo wtedy są składki na FP) od podstawy nie niższej niż płaca minimalna przez min.365 dni (niekoniecznie ciągiem) w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP.

Wlicza się też tu inne okresy, np. zasiłku chorobowego albo św. rehabilitacyjnego, mimo braku składek na FP, ale też muszą być wyliczone od ww minimalnej podstawy.

Wynika to z art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia.

Pan niestety traci podwójnie, bo w efekcie traci też szansę na świadczenie przedemerytalne.
Zapisy obu ustaw są tu jasne, więc nawet nie ma powodu do odwołania.

Najnowsze wpisy