Forum Forum prawnePracy

Nietypowa umowa o pracę - proszę o pomoc

Nietypowa umowa o pracę - proszę o pomoc

michael3333 / 87.206.104.* / 2012-01-07 11:47
Witam,

Mój znajomy aktualnie jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. Planuje złożyć wypowiedzenie - obejrzałem jego umowę i mam problem z interpretacją pewnych zapisów:
1.Okres wypowiedzenia - 1,5 miesiąca
Okres wypowiedzenia jest bardzo nietypowy.
- jak go traktować - jako wyrażony w miesiącach czy jako wyrażony w tygodniach?
- czy w ogóle taki okres jest ważny? Wiem, że można stosować 2 tygodniowe okresy wypowiedzenia w umowach na czas określony. Co w wypadku takiego zapisu? Jeżeli jest ważny to kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?

2. Punkt o treści:
"Pracownik zobowiązuje się do nie podejmowania działalności konkurencyjnej bez zgody pisemnej Pracodawcy w okresie trwania współpracy oraz w terminie 8 miesięcy po ustaniu współpracy"
W punkcie tym wymienione jest jeszcze dalej co należy traktować jako działanie konkurencyjne. Rozumiem, że zapis ten jest to zakaz konkurencji. Nie ma w tym punkcie jednak wymienionej żadnej kwoty odszkodowania dla pracownika. Czy zapis ten w takim razie obowiązuje?

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie
szklarek / 2012-01-09 12:17
1. Bardzo nietypowy. Co do samej długości wyższej niż 2 tygodnie. Zasadniczo może być w umowie i obowiązuje. Zastosowanie terminu krótszego- z KP wymagałoby udowodnienia ( w sądzie pracy ), że wpisanie terminu dłuższego było dla pracownika mniej korzystne niż 2 tygodnie. Ocenia się to na dzień zawarcia umowy.
Na 97% niewykonalne.

1.a. Z terminami jest tak, że jeśli KP nie definiuje stosuje się KC.
0,5 miesiąca KP nie definiuje. Definiuje 1 mc.
Art.113, par.2 definiuje ten okres ( 0,5 mc ) na dni 15.

Z takiej kombinacji moim zdaniem wynika bieg wypwoiedzenia wg. schematu: złożone do 16 stycznia skutkuje rozwiązaniem umowy na dzień ostatni lutego, złożone po 16 stycznia, a przed 1 lutego- skutkuje na 15 marca itd.

Oczywiście zawsze można złożyć ofertę porozumienia stron- czyli rozwiązania z dowolnym terminem lub skróceniem biegnącego już wypowiedzenia w trybie art.36, par. 6 KP- też w porozumieniu stron.

2. Klauzula o zakazie konkurencji jest ważna. Brak wykazania kwoty odszkodowania skazuje niestety na odowodnienie przez pracodawcę wysokości ewentualnych strat na skutek jej złamania. Z kolei pracownik może zwrócić się do pracodawcy o wypłatę odszkodowania w kwocie minimalnej z z art.101 KP ( 25% ostatniego wynagrodzenia ). W razie odmowy lub żądania wyższego- również sąd pracy.


W całej powyższej sytuacji- warto pomyśleć o porozumieniu stron, co rozwiązałoby i kwestię terminu i odszkodowania. Np. rezygnacja w ogóle z tej klauzuli, albo jej skrócenie.

Najnowsze wpisy