Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Noble Fund odmawiająwydania PIT 8c. Co robić?

Noble Fund odmawiająwydania PIT 8c. Co robić?

macius@cyberia.pl / 2013-03-09 22:25
Witam,

W zeszłym roku miałem na tym chłamie stratę.
W tym roku na innych instrumentach (ale też fundusze oraz trochę GPW) będę miał prawdopodobnie zysk.

Od księgowej dowiedziałem się że jest możliwość zapłacenia mniejszego podatku od tych przyszłych zysków, po uwzględnieniu straty w poprzednich latach co jest logiczne - np. zarobiłem w tym roku 30 tys, w zeszłym straciłem 10 tys więc łacznie zyskałem 20 tysięcy i od tego płacę podatek. Według księgowej podstawą takiej czynności jest PIT 8c.

Ale dzwoniłem do NF - powiedzieli mi że fundusze inwestycyjne takich PITów nie wysyłają bo niby podatek jest odciągany od razu, oczywiście jak byłby zysk.

Co robić w tej sytuacji, czy oni mają rację, jak zmniejszyć przyszły podatek?
Wyświetlaj:
Ciułacz / 2013-03-10 00:00 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Maciuś witaj !
Pytanie jak najbardziej na czasie.
Tak jest jak ci powiedzieli, ale są juz decyzje sądu że można jednak coś z tym zrobić . Jednym sie to udaje a innym nie.
fundusze inwestycyjne takich PITów nie wysyłają bo niby podatek jest odciągany od razu, oczywiście jak byłby zysk.

czyli nie sprzedawać i czekać na zyski ;-))
albo jak są parasolowe to robić konwersje na inne co Ci wypracują zyski i zniwelują straty.
Podam Ci linka do tego tematu.
http://prawo.rp.pl/artykul/441619.html
Powodzenia
macius@cyberia.pl / 2013-03-10 11:11
Niestety to co mi podałeś jest nieaktualne.
Jest nowszy wyrok NSA z 28.09.2011 (II FSK 565/10) który to co mi podałeś uchyla.
Więc mamy złodziejskie państwo razem ze złodziejami z Sądu najwyraźniej mającymi spółkę z ministrem finansów. Po prostu - jak miałeś stratę - to twój problem. Jak masz potem zysk - to bulisz podatek od tego drugiego zysku w całości, mimo że faktyczny twój zysk jest mniejszy.
ZŁODZIEJE. Mam nadzieję że ten człowiek dalej poszedł z tym do Stasburga.
macius@cyberia.pl / 2013-03-10 00:43
Zyski (na papierze) są już i przewyższają stratę. Czekam na krach by sprzedać :P
Wielce dzięki za artykuł - z tego wynika że na własne ryzyko mogę taką stratę sobie sam wyliczyć i skompensować zyski z giełdy.
Uderzam do księgowej - w razie kontroli z US mam wyrok Sądu jako argument. Może i nieprawomocny, ale coż..
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy